Davaktiv agentligi tomonidan joriy yil 4-noyabr kuni chop etilgan eʼlonga muvofiq, "Oʻzagrosanoatloyiha” MChJ ustav kapitalidagi 94,9 foiz davlat ulushini (keyingi oʻrinlarda – "Aktiv") xususiylashtirish jarayonining Aktivni sotib olish boʻyicha qiziqish bildirish (Express of interest) bosqichi boshlangan.
Oʻz navbatida, ushbu Aktivni xususiylashtirish jarayonini ilgʻor xalqaro tajriba asosida amalga oshirish uchun “Abrau Capital” (keyingi oʻrinlarda – "Konsultant") kompaniyasi xususiylashtirish boʻyicha Konsultant sifatida jalb etilgan.
Arizalarni qabul qilish jarayoni doirasida, Konsultant tomonidan keng qamrovli marketing ishlari amalga oshirildi, jumladan, investitsiya tizerlari salohiyatli investorlarga yuborildi. Natijada, 3 nafar mahalliy investorlar tomonidan sotib olish boʻyicha qiziqish bildirish toʻgʻrisidagi arizalar Konsultantga kelib tushgan.
Konsultant tomonidan kelib tushgan arizalarni oʻrganish natijasida, barcha talabgorlar yuqoridagi mezon talablariga toʻliq mos deb topilgan.
Shuningdek, Konsultant tomonidan barcha talabgorlarga jarayon xati “Process letter” orqali navbatdagi bosqich toʻgʻrisida batafsil maʼlumot beriladi.
Konsultant tomonidan Aktivni sotib olish narxi boʻyicha Majburiyatga ega boʻlgan takliflar (BO) 2024-yil 23-dekabr soat 18:00 (Toshkent vaqti bilan)ga qadar qabul qilinadi.
Shu bilan birga, mazkur muddatga qadar talabgorlar tomonidan “E-auksion” elektron savdo platformasida ochiladigan shaxsiy kabinetlari orqali Majburiyatga ega boʻlgan takliflarining kamida 1 foizini kafolatli toʻlov (zakalat) sifatida oʻtkazish talab etiladi. Bunda, mazkur kafolat toʻlovi (zakalat) jarayon yakunida ishtirokchilarga qaytariladi, xususiylashtirish jarayoni gʻolibi boʻlgan talabgorning kafolat toʻlovi (zakalati) – sotib olish toʻlovining bir qismi sifatida Xususiylashtirish jamgʻarmasiga oʻtkaziladi.

Информация о процессе приватизации 94,9% государственной доли в уставном капитале ООО "Узагросаноатлойиха”
Согласно объявлению Агентства госактивов от 4 ноября текущего года, начат этап выражения заинтересованности по приобретению Актива (Expression of Interest) процесса приватизации 94,9% государственной доли в уставном капитале ООО «Узагросаноатлойиха» (далее – «Актив»).
Компания “Abrau Capital (далее – «Консультант») была привлечена в качестве консультанта по приватизации для проведения процесса приватизации данного Актива на основе передового международного опыта.
В рамках данного этапа, Консультантом были проведены широкомасштабные маркетинговые мероприятия, включая рассылку инвестиционных тизеров потенциальным инвесторам. В результате, Консультанту поступили заявки от 3 местных инвесторов, выразивших заинтересованность по приобретению.
После подписания Соглашений о неразглашении (NDA), участники  получат доступ к виртуальной комнате данных (VDR), содержащей детальную финансовую, юридическую и операционную информацию об Активе, включая аналитический отчет, подготовленный Консультантом для подготовки своих Обязывающих предложений (Binding Offer).
Обязывающие предложения () по приобретению Актива принимаются со стороны Консультанта до 18:00 (по Ташкентскому времени) 23 декабрь 2024 года.
Вместе с тем, до этого срока претендентам необходимо перечислить, через личный кабинет в электронной торговой платформе «E-auksion», не менее 1% от cуммы предлагаемого обязывающего ценового предложения в качестве гарантийного платежа (заклад). Этот гарантийный платеж (заклад) будет возвращен участникам по завершению процесса. Однако для победителя процесса приватизации этот платеж будет засчитан как часть выкупного платежа и переведен в Фонд приватизации.