“Oʻzbekiston – 2030” strategiyasi: rivojlanishning aniq maqsadlari va muhim vazifalar ijrosi” mavzusida seminar o‘tkazildi
Davlat aktivlarini boshqarish agentligida “Oʻzbekiston – 2030” strategiyasi mazmun-mohiyati va unda belgilangan dolzarb vazifalar, shuningdek, 2024-yilga moʻljallangan Davlat dasturi ijrosi ustidan monitoring olib borish va jamoatchilik nazoratini tashkil etish boʻyicha muhokama shaklida seminar tashkil etildi.
Mazkur tadbirda Davaktiv agentligining markaziy apparati tarkibiy boʻlinmalari va tizim tashkilotlari, shuningdek, “Zoom” platformasi orqali barcha hududiy boshqarmalari xodimlari ishtirok etdi.
Seminarda Davaktiv agentligi rahbariyati soʻzga chiqib, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining tegishli Farmoni bilan tasdiqlangan “Oʻzbekiston-2030” strategiyasining 2024-yilga moʻljallangan amaliy tadbirlar rejasida korrupsiyaviy omillarni bartaraf etish tizimining samaradorligini oshirish, jamiyatda korrupsiyaga nisbatan murosasiz munosabatlarni shakllantirish ishlarini jadal davom ettirish, ushbu strategiyaning oliy maqsadlaridan biri etib belgilab berilganligini taʻkidlab oʻtdi.
Tadbir qatnashchilariga “Taraqqiyot strategiyasi” markazi boʻlim boshligʻi Avazbek Xolbekov “Oʻzbekiston–2030” strategiyasi va unda belgilangan vazifalar mazmun-mohiyatini ishtirokchilarga yana bir bor eslatdi. 2030-yilgacha rivojlanishning ustuvor yoʻnalishlari, har bir jabhada amalga oshiriladigan dolzarb masalalar yuzasidan tushuntirishlar berdi.
O‘z o‘rnida, “Oʻzbekiston–2030” strategiyasida belgilangan xususiylashtirish, davlat mulklari va yer munosabatlari sohasiga oid ustuvor vazifalar ijrosi boʻyicha barcha zarur chora-tabdirlar olib borilmoqda.
Tadbir yakunida strategiyaga muvofiq joriy yilda amalga oshiriladigan islohotlarda davlat idoralari bilan bir qatorda keng jamoatchilikning faol ishtiroki ham zarur ekanligi qayd etildi. Shuningdek, maqsad va vazifalarni aholiga oʻz vaqtida tushuntirib borish xususida ham fikr almashildi.

Состоялся семинар на тему «Стратегия «Узбекистан – 2030»: конкретные цели развития и реализация важных задач».
Агентством госактивов организован семинар в форме обсуждения, посвященный сути и содержании стратегии «Узбекистан-2030» и определенных в ней актуальных задач, а также по мониторингу реализации Государственной программы на 2024 год.
На данном мероприятии приняли участие сотрудники структурных подразделений и системных организаций центрального аппарата Агентства госактивов, а также посредством платформы «Zoom» всех территориальных управлений.
Руководство Агентства госактивов выступая на данном семинаре подчеркнуло, что одной из основных целей стратегии «Узбекистан-2030», утвержденной соответствующим указом Президента Республики Узбекистан, определена повышение эффективности системы предотвращения коррупционных факторов в плане практических мер на 2024 год, а также продолжение работы по формированию нетерпимого отношения к коррупции в обществе.
Заведующий отделом центра «Стратегия развития» Авазбек Холбеков, в своей речи еще раз напомнил участникам семинара о содержании стратегии «Узбекистан-2030» и поставленных в ней задачах. Он разъяснил приоритетные направления развития до 2030 года, а также текущие вопросы, которые решаются по каждому направлению.
При этом стоит отметить, что со стороны Агентства госактивов осуществляются все необходимые меры для реализации приоритетных задачв сфере приватизации, управления государственным имуществом и земельных отношений, определенных в стратегии "Узбекистан–2030".
В завершение мероприятия состоялся обмен мнениями касательно активного участия общественности наряду с госорганами в текущих реформах, а также своевременного разъяснения целей и задач стратегии широкой общественности.