“Oʻzbekiston – 2030” strategiyasi: rivojlanishning aniq maqsadlari va muhim vazifalar ijrosi” mavzusida seminar o‘tkazildi
Davlat aktivlarini boshqarish agentligida “Oʻzbekiston – 2030” strategiyasi mazmun-mohiyati va unda belgilangan dolzarb vazifalar, shuningdek, 2024-yilga moʻljallangan Davlat dasturi ijrosi ustidan monitoring olib borish va jamoatchilik nazoratini tashkil etish boʻyicha muhokama shaklida seminar tashkil etildi.
Mazkur tadbirda Davaktiv agentligining markaziy apparati tarkibiy boʻlinmalari va tizim tashkilotlari, shuningdek, “Zoom” platformasi orqali barcha hududiy boshqarmalari xodimlari ishtirok etdi.
Seminarda Davaktiv agentligi rahbariyati soʻzga chiqib, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining tegishli Farmoni bilan tasdiqlangan “Oʻzbekiston-2030” strategiyasining 2024-yilga moʻljallangan amaliy tadbirlar rejasida korrupsiyaviy omillarni bartaraf etish tizimining samaradorligini oshirish, jamiyatda korrupsiyaga nisbatan murosasiz munosabatlarni shakllantirish ishlarini jadal davom ettirish, ushbu strategiyaning oliy maqsadlaridan biri etib belgilab berilganligini taʻkidlab oʻtdi.
Tadbir qatnashchilariga “Taraqqiyot strategiyasi” markazi boʻlim boshligʻi Avazbek Xolbekov “Oʻzbekiston–2030” strategiyasi va unda belgilangan vazifalar mazmun-mohiyatini ishtirokchilarga yana bir bor eslatdi. 2030-yilgacha rivojlanishning ustuvor yoʻnalishlari, har bir jabhada amalga oshiriladigan dolzarb masalalar yuzasidan tushuntirishlar berdi.
O‘z o‘rnida, “Oʻzbekiston–2030” strategiyasida belgilangan xususiylashtirish, davlat mulklari va yer munosabatlari sohasiga oid ustuvor vazifalar ijrosi boʻyicha barcha zarur chora-tabdirlar olib borilmoqda.
Tadbir yakunida strategiyaga muvofiq joriy yilda amalga oshiriladigan islohotlarda davlat idoralari bilan bir qatorda keng jamoatchilikning faol ishtiroki ham zarur ekanligi qayd etildi. Shuningdek, maqsad va vazifalarni aholiga oʻz vaqtida tushuntirib borish xususida ham fikr almashildi.

A seminar on "Uzbekistan - 2030" Strategy: specific development goals and realization of important tasks" was held.
The State Assets Management Agency organized a seminar in the form of a discussion on the essence and content of the strategy "Uzbekistan-2030" and the actual tasks defined in it, as well as on monitoring the implementation of the State Program for 2024.
This event was attended by employees of structural departments and system organizations of the central office of the State Assets Management Agency, as well as through the platform "Zoom" of all territorial departments.
The management of the State Assets Management Agency, speaking at the seminar, emphasized that one of the main objectives of the strategy "Uzbekistan-2030", approved by the relevant Presidential Order of the Republic of Uzbekistan, is to increase the effectiveness of the system of corruption prevention in the plan of practical measures for 2024, as well as to continue work on the formation of intolerant attitude to corruption in society.
Avazbek Kholbekov, head of the Development Strategy Center's department, in his speech once again reminded the seminar participants of the content of the Uzbekistan-2030 strategy and the tasks set out in it. He explained the priority directions of development until 2030, as well as current issues that are being addressed in each direction.
At the same time, it should be noted that the State Assets Management Agency is taking all necessary measures to implement priority tasks in the sphere of privatization, management of state property and land relations, defined in the strategy "Uzbekistan-2030".
At the end of the event, opinions were exchanged on the issues of active participation of the public along with government agencies in the ongoing reforms, as well as timely explanation of the goals and objectives of the strategy to the wider public.