Avval maʼlum qilinganidek, tegishli xususiylashtirish dasturlariga muvofiq, Davaktiv agentligi tomonidan Portfolio Investments konsalting kompaniyasini xususiylashtirish boʻyicha konsultant sifatida jalb qilgan holda Uz-Koram Kompani” MChJ (keyingi oʻrinlarda - Korxona) ustav kapitalidagi 100 foiz davlat ulushini sotish boʻyicha ochiq savdo jarayonlari boshlangan.
Xususiylashtirish jarayoni doirasida, Konsultant tomonidan keng qamrovli marketing ishlari amalga oshirildi, jumladan, investitsiya tizerlari salohiyatli investorlarga yuborildi. Natijada, Yevropa, Gʻarbiy va Janubi-Sharqiy Osiyo hamda MDH davlatlaridagi 5 nafar xalqaro va mahalliy investorlar tomonidan sotib olish boʻyicha qiziqish bildirish toʻgʻrisidagi arizalar (Expression of Interest) Konsultantga kelib tushdi.
Shu oʻrinda, Konsultant tomonidan mazkur bosqichda avvaldan belgilangan mezonlarga muvofiq boʻlgan 4 nafar talabgor xususiylashtirish jarayonining keyingi – Majburiyatga ega boʻlgan takliflar (BO)ni taqdim etish bosqichida ishtirok etish uchun taklif qilindi, shuningdek 1 nafar talabgor ushbu bosqichda belgilangan mezonlarga muvofiq hujjatlarni taqdim etmaganligi va aktivni sotib olish uchun moliyaviy resurslarining yetarliligi keltirilmaganligi sababli jarayonning navbatdagi bosqichiga oʻtkazilmadi.
Belgilangan muddatlarda 2 nafar talabgor tomonidan Majburiyatga ega boʻlgan takliflar (BO) taqdim qilingan.
Natijada, Korxonani sotib olish uchun eng yuqori narx taklifini bildirgan “Centrum Aviation FZCO” (Birlashgan Arab Amirliklari) kompaniyasi 24 mln. AQSh dollari miqdorida sotib olish toʻlovini toʻlash sharti bilan savdo gʻolibi deb topildi.
Shu bilan birga, Korxonaning asosiy faoliyat turini 10 yildan kam boʻlmagan muddat davomida saqlab qolish, mahsulotlarning litsenziati boʻlgan “General Motors” kompaniyasi (AQSH) tomonidan tasdiqlangan yetkazib beruvchi bilan texnik qoʻllab-quvvatlash boʻyicha litsenziya kelishuvlariga va “General Motors” texnologiyalari bilan bogʻliq texnologik jihozlardan foydalanish yuzasidagi "Bosh Alyans" kelishuvida oʻrnatilgan talablar va tegishli cheklovlarga qatʼiy rioya qilish kabi shartlar Xaridor tomonidan qabul qilingan.
Maʼlumot uchun: “Centrum Aviation FZCO” Centrum Holding tarkibida tashkil etilgan. Asosiy faoliyati havo yuk tashish va aviatsiya savdosida brokerlik xizmatlarini koʻrsatish, havo kemalarini ijaraga berishdan iborat. “Centrum Air” brendi ostida Oʻzbekistonda avia xizmatlarini koʻrsatadi.

Достигнута договоренность о приватизации государственной доли в уставном капитале ООО “Uz-Koram Kompani”
Как сообщалось ранее, согласно соответствующим программам приватизации Агентством госактивов начат процесс открытых торгов 100% государственной доли в ООО «Uz-Koram Kompani» (далее — Предприятие) с привлечением консалтинговой компании «Portfolio Investments» в качестве консультанта по приватизации.
В рамках процесса приватизации Консультантом была проведена широкомасштабная маркетинговая кампания, в частности, инвестиционные тизеры были разосланы различным потенциальным инвесторам. В результате были получены заявки по выражению заинтересованности в покупке (Expression of Interest) от 5 местных и международных инвесторов из стран Европы, Западной и Юго-Восточной Азии и СНГ.
В свою очередь, 4 претендента соответствующих ранее установленным на данном этапе критериям, были приглашены Консультантом для участия на следующем этапе процесса приватизации – подачи Обязывающих предложений (BO), а также 1 претендент не был допущен к следующему этапу процесса, так как не представил соответствующие установленным на данном этапе критериям документы и доказательства наличия достаточных финансовых ресурсов для покупки Актива.
В рамках этого этапа было подписано Соглашение о неразглашении данных (NDA), а также предоставлена возможность ознакомиться с комплексными аналитическими отчетами (due diligence) по финансовой, налоговой, правовой и экологической деятельности Предприятия, подготовленные Консультантом и размещенными в виртуальной комнате данных (VDR), а также предоставлена возможность встретиться с органом управления Предприятия.
В установленный срок 2 претендента подали свои Обязывающие предложения (BO).
В результате, «Centrum Aviation FZCO» (ОАЭ) предложившее самое высокое ценовое предложение было признано победителем торгов с условием оплаты выкупной стоимости в размере 24 млн. долларов США.
При этом, предложение Покупателя расположено в верхней части интервала индикативных цен, рассчитанных Консультантом, и превышает оценочную стоимость Предприятия.
Кроме того, со стороны Покупателя приняты обязательства сохранить основной вид деятельности Предприятия на срок не менее 10 лет, строгое соблюдение лицензионных соглашений на техническую поддержку с поставщиком, утвержденным компанией «General Motors» (США) - лицензиатом продукции, а также требований и связанных с ними ограничений, установленных в соглашении Главного Альянса по использованию технологического оборудования, относящегося к технологиям General Motors.
Для справки: «Centrum Aviation FZCO» создана в составе Centrum Holding. Основная деятельность компании включает грузовые авиаперевозки, брокерские услуги в сфере авиационной торговли и лизинг воздушных судов. В Узбекистане компания предоставляет авиационные услуги под брендом «Centrum Air».