“Oʻzbekinvest” AJ ustav kapitalidagi davlat ulushini xalqaro bozorlarda xususiylashtirish boʻyicha malakali professional konsalting kompaniyasini jalb qilish boʻyicha eʼlon
Tegishli xususiylashtirish dasturlariga muvofiq, Davlat aktivlarini boshqarish agentligi (keyingi oʻrinlarda – Davaktiv agentligi/Buyurtmachi) Oʻzbekinvest” AJning ustav kapitalidagi 95,2 foiz davlat aksiyalar paketini (keyingi oʻrinlarda – Aktiv) xalqaro bozorlarda ommaviy savdolar orqali xususiylashtirilishini tashkillashtirish uchun xalqaro tajribaga ega malakali professional konsalting kompaniyasini (keyingi oʻrinlarda – Konsultant) jalb etish yuzasidan tanlov eʼlon qiladi.
Konsultant Aktivning tarmoq hamda individual xususiyatlaridan kelib chiqqan holda sotish jarayonini (M&A) ilgʻor xorijiy tajriba asosida xalqaro bozorlarda amalga oshirishi, shuningdek jahon yetakchi biznes nashrlari orqali xalqaro marketing kampaniyalarini tashkillashtirib, xalqaro institutsional va salohiyatli ishbilarmon doira vakillarini jalb etishi lozim.
Barcha qiziqish bildirgan talabgorlardan Taklif taqdim etish uchun soʻrovnomaga (RfP) asosan tijorat takliflarini 2024-yil 16-avgust kuni soat 18:00ga (Toshkent vaqti bilan) qadar tender@davaktiv.uz elektron pochtasiga taqdim etishlarini soʻraymiz.
Agar, birgalikda qoʻshma tijorat taklifi (konsorsium) taqdim etilsa, jalb qilingan sherik – konsultantning ham ishini muvofiqlashtirish uchun masʼul boʻlgan va javobgarlikni zimmasiga oladigan asosiy konsultant koʻrsatilishi lozim.
Konsultantlarning vakillari bilan Bitim boʻyicha ishlar yaqin hamkorlikda, zarur hollarda esa, Aktivda qoʻshimcha loyiha guruhini tuzish orqali amalga oshirilishi mumkinligi maʼlum qilinadi.
Talʼat Yuldashevich Samandarov – Davlat aktiv agentligi boshqarma boshligʻi
“Oʻzbekinvest” AJni xalqaro bozorlarda xususiylashtirish boʻyicha konsultantni jalb qilish yuzasidan taklif taqdim etish uchun soʻrovnoma (RfP)
Xususiylashtirish dasturlariga muvofiq, “OʻzbekinvestAJning 95,2 foiz ulushi (keyingi oʻrinlarda – Bitim) xalqaro bozorlarda xususiylashtirilishi belgilangan.
Sotish jarayonlari “Oʻzbekinvest” AJning tarmoq va individual xususiyatlaridan kelib chiqib Oʻzbekiston Respublikasi qonunchiligi talablari doirasida eng maqbul xorijiy tajriba asosida tashkil etilishi lozim.
Buyurtmachi toʻgʻri qaror qabul qilishi uchun Aktivni mustaqil baholash ishlarini amalga oshiradi.
Ushbu Taklif taqdim etish uchun soʻrovnoma (keyingi oʻrinlarda – Soʻrovnoma) Konsultantga qoʻyiladigan talablarni va uning baholanishi kerak boʻlgan taklifining tuzilishini, shuningdek, ushbu Soʻrovnomaning ilovasida Bitimni qoʻllab-quvvatlash boʻyicha zarur ish hajmini tavsiflaydi. Konsultantlar konsorsiumga kirishlari yoki xizmatlarning toʻliq spektrini taqdim etish boʻyicha qoʻshma takliflar kiritishlari mumkin.
Aktiv toʻgʻrisida qisqacha maʼlumot
“Oʻzbekinvest” AJumumiy sugʻurta sohasining barcha 17 ta klassi boʻyicha yuridik va jismoniy shaxslarga sugʻurta xizmatlarini koʻrsatadi.
2022-yil dekabr oyida “Moodyʼs Investors Service Ltd.” tashkiloti kompaniyaning moliyaviy barqarorlik reytingini “Barqaror” prognozi bilan Ba3 darajasida tasdiqladi. Bu koʻrsatkich Oʻzbekiston bank-moliya sektori tuzilmalari orasida eng yuqori hisoblanadi.
Oʻzbekiston boʻylab Toshkent shahri, viloyatlar va Qoraqalpogʻiston Respublikasida 14 ta filial, 200 dan ortiq tuman boʻlimlari, ulardan 26 ta shahar boʻlimlari, 800 nafardan ortiq sugʻurta agentlari mavjud.
Konsultantlardan kutilayotgan takliflar tuzilmasi va ularga qoʻyiladigan talablar.
Konsultantning (individual arizachi yoki Konsorsium) taklifi oʻzbek/rus/ingliz tilida tayyorlanishi va quyidagi maʼlumotlarni oʻz ichiga olishi kerak:
a) Aktivni xususiylashtirish shartlari va jarayonini tashkillashtirish boʻyicha konsultantning kelgusidagi harakatlar ketma-ketligini va ish koʻlamini oʻz ichiga olgan rejasi. Konsultantning tavsiyalari va takliflariga qisqa vaqt ichida tegishli javob berilgan taqdirda, xususiylashtirish jarayonning davomiyligi boʻyicha xulosasi (10 ballgacha);
b)Tijorat taklifi ikki qismdan iborat (50 ballgacha):
v) Shu va boshqa toifadagi aktivlar doirasida tuzilgan bitimlar yuzasidan konsultantlarning ish tajribasi toʻgʻrisidagi maʼlumotlar, shuningdek, 2017-yil 1-yanvar kunidan boshlab hozirgi davrga qadar xorijiy shu jumladan MDH mintaqasidagi mandatlar toʻgʻrisida maʼlumot (20 ballgacha);
e) Manfaatlar toʻqnashuvi mavjud emasligi haqida maʼlumot. Maslahatchi ushbu savdoga jalb qilingan taqdirda ziddiyatlar olib kelishi mumkin boʻlgan hollarda potensial bitim boʻyicha salohiyatga ega ekanligini koʻrsatish.
I. Sugʻurta xizmatlarini koʻrsatish sohasidagi investorlarning qiziqishini oʻrganish:
• sohadagi institutsional investorlar, shu jumladan xalqaro investorlarning aktivni sotib olishga boʻlgan qiziqishini oʻrganish asosida sotish shakli, usuli va shartlarini ishlab chiqish;
• amalga oshirilgan tahlillar asosida aktivning xususiylashtirish jarayonlarini xalqaro bozorlarda muvaffaqiyatli tashkillashtirish uchun lozim boʻlgan chora-tadbirlar rejasi ishlab chiqiladi.
II. Aktivni sotishdan oldin tayyorlash boʻyicha maslahatlar:
• Aktivning investitsiya jozibadorligini oshirish, eng ilgʻor xorijiy amaliyotlar va oʻxshash (analog) aktivlarning tahlili asosida tuzilma va boshqaruvni takomillashtirish boʻyicha takliflar;
• optimal xalqaro marketing strategiyasini ishlab chiqish, marketing materiallarini tayyorlash (tizer, info-memorandum, jarayon xati (Process letter) va boshqalar) va investorlar, shu jumladan xalqaro investorlar oʻrtasida axborot materiallarini tarqatish orqali individual muloqot oʻrnatish;
• tayyorlangan marketing materiallarini, shu jumladan investitsiya videolari, tarqatma materiallarni tegishli nashrlarda hamda jahon yetakchi biznes nashrlarida chop etish;
• jamoatchilik va tadbirkorlik subyektlari bilan aloqa oʻrnatish boʻyicha tavsiyalar taqdimoti, ularning savollariga javoblar;
• barcha zarur hujjatlarni, jumladan, bitimning asosiy shartlarini (Term sheet), oldi-sotdi shartnoma loyihasini tayyorlash bilan birga sotish jarayonida hamrohlik qilish;
(1) Agar ariza konsorsium tomonidan taqdim etilgan taqdirda, konsorsium boʻyicha kelishuvni taqdim etish, shuningdek, muvofiqlashtiruvchi asosiy maslahatchi (odatda konsorsium rahbari deb ataladi) koʻrsatish lozim. Ushbu holatda xizmatlarning umumiy qiymati koʻrsatilishi kerak.
(2) Agar konsultantlarning takliflari “a”, “v” va “g” bandlarida koʻrsatilgan talablardan kelib chiqib 30 balldan kam baholansa, “b” bandida nazarda tutilgan baholash balli qoʻllanilmaydi.

Announcement on attracting a qualified professional consulting company for privatization of state share in the authorized capital of Uzbekinvest JSC on international markets
In accordance with the relevant privatization programs, the State Assets Management Agency (hereinafter - the "UzSAMA", the "Client"), announces a tender for the selection of a qualified professional consulting company with international experience (hereinafter - the "Consultant") to organize privatization through public sales of 95.2% state share in the authorized capital of JSC "Uzbekinvest" (hereinafter - the "Asset") in international markets.
The Consultant shall carry out the sales process (M&A) in international markets taking into account the network and individual specifics of the Asset based on the best foreign practices, as well as organize international marketing campaigns through the world's leading business publications and attract representatives of the international institutional business community.
All interested applicants are invited to submit their proposals in accordance with the Request for Proposals (RfP) below by 18:00 (Tashkent time) on August 16, 2024 to tender@davaktiv.uz.
In case of a joint (consortium) commercial proposal submission, the Principal Consultant who is responsible for coordinating the work of the involved consultant partner and assumes the responsibility shall be indicated.
Additionally, it is advised that work on the Agreement may be carried out in close cooperation with consultant representatives and, where appropriate, by establishing an additional project team within the Asset.
For more information about this process, please refer to the contact below:
Samandarov Tal'at Yuldashevich - Head of Department of the UzSAMA;
This request does not constitute an obligation to submit a commercial proposal, nor does the Client make any commitment to accept any proposal or enter into a contract pursuant to this request for proposals. Accordingly, this solicitation does not imply the award of a contract by virtue of the issuance of this solicitation and/or the receipt of proposals in connection herewith, or by negotiations and discussions with one or more of the selectors with respect to the Transaction.
The materials and information contained herein are intended to be a preliminary summary and the most important aspects of the Transaction, as well as a general indication of the scope of work expected of the Consultant.
Selection Participants cannot and shall not rely on anything except for the sole limited purpose of preparing initial presentations and proposals to the Client in connection with the selection process.
Request for Proposals to provide consultant services for the privatization of JSC "Uzbekinvest" on international markets (RfP)
In accordance with the privatization programs, it is provided for privatization of 95.2% share of JSC "Uzbekinvest" (hereinafter - the Transaction) on international markets.
The sale process should be organized according to the best world practice within the framework of the requirements of the legislation of the Republic of Uzbekistan, taking into account the sectoral and individual specifics of JSC "Uzbekinvest".
To make an internal decision of the Client, an independent assessment of the Asset shall be conducted in accordance with the legislation.
This Request for Proposals (hereinafter - the "RFP") defines the requirements for the Consultant and the structure of its proposal to be evaluated, and also describes the required scope of work to support the Transaction in the annex of this RFP. Consultants may enter into a consortium or submit joint proposals in order to provide the full range of services.
JSC "Uzbekinvest" - provides insurance services to legal entities and individuals in all 17 classes of general insurance.
In December 2022, the organization "Moody's Investors Service Ltd." approved the financial stability rating of the company at the level of "Ba3" with the forecast "Stable". This indicator is the highest among the structures of the banking and financial sector of Uzbekistan.
It has 14 branches throughout Uzbekistan, more than 200 regional branches, including 26 city branches, as well as more than 800 insurance agents in the Tashkent city, regions and the Republic of Karakalpakstan.
The Consultant's (individual applicant's or Consortium's) proposal must be prepared in Uzbek/Russian/English and must contain the following information:
1. a) Consultant's plan for organizing the international privatization process of the asset, including the sequence of further actions and scope of work. Conclusion on the duration of the privatization process, provided that the consultant's recommendations and suggestions will be adequately responded to within a reasonably required time (up to 10 points);
2. b) Two-part Commercial Proposal (up to 50 points):
• fixed fee - in the form of a single figure (including VAT, as well as all other costs) and at the same time free of subjective assumptions of the consultant himself;
1. c) Information about the Consultant's experience with transactions involving similar assets, including information about the Consultant's mandates in the CIS region in the period from January 1, 2017 to the present (up to 20 points);
2. d) Proposal for the organization of the Transaction in terms of governance of the project. Information about the team involved in the proposed Transaction, specifying the names of individuals and information about them: work experience, work experience, general transaction experience and specific transaction experience (up to 20 points);
I. Investor interest research in insurance services sector:
• Analysis of the market and prerequisites for the development of the industry in Uzbekistan and in the region, necessary conditions for the development of enterprises in the industry;
• development of the form, method and conditions of sale on the basis of studying the interest of institutional investors, including international investors in acquiring the Asset;
• analysis of the experience on privatizing companies of the sector in other (including neighboring) countries, the main reasons for failure in privatization of this type of Asset, factors ensuring the success of privatization and further development of the sector;
• on the basis of the analysis, development of a action plan necessary for the successful organization of the Asset privatization processes on the international markets.
• providing suggestions to increase the investment attractiveness of the Asset, improve the corporate structure and corporate governance based on international best practices and review of comparable peer companies;
• development of an optimal international marketing strategy, marketing materials (teaser, information memorandum, procedural letter, etc.) and establishment of an individual dialog among investors, including international investors, by distributing information materials;
• publication of prepared marketing materials, including investment videos, handouts in specialized publications and the world's leading business publications;
• Providing recommendations on building public relations and answering their questions;
• reviewing suitable valuation methodologies and their relevance to investors, providing recommendations on the range of values;
• attracting other consultants within the project (if necessary) and coordinating their work.
• Taking all measures aimed at privatizing the Asset, organizing the virtual data room (VDR);
• coordination with potential applicants, including answering questions from potential buyers;
• support of the sale process with preparation of all necessary documentation, including the main terms of the transaction (Term sheet), draft Sale and Purchase Agreement;