Toshkent shahrida “Sankt-Peterburg” biznes markazi binosini barpo etish loyihasi boʻyicha “Stroyproyekt” MCHJ (Rossiya) bilan kelishuvga erishildi
Joriy yilning 19-iyun kuni Davaktiv agentligi binosida Rossiyaning “Stroyproyekt” MCHJ kompaniyasi hamda Davaktiv agentligi vakillari oʻrtasida davlat-xususiy sheriklik bitimi loyihasi imzolandi.
Mazkur bitimga muvofiq, Toshkent shahri markazida davlat-xususiy sheriklik asosida “Sankt-Peterburg” biznes markazi binosini barpo etish loyihasi amalga oshiriladi, xususan:
yigirma besh yil muddatga xususiy sherikka 0,20 ga yer maydoni ijaraga berilishi;
– 2025-yil 1-sentyabrga qadar 10,0 mln AQSH dollari miqdorida investitsiya kiritilishi natijasida pastki qavatlarda xizmat koʻrsatish faoliyatini yoʻlga qoʻyish imkonini beruvchi zamonaviy biznes markaz binosini qurilishi va uning faoliyati yoʻlga qoʻyilishi;
– kamida 150 ta yangi ish oʻrni yaratilishi;
– zamonaviy biznes markaz binosining kamida bir ming kvadrat metr qismiga Oʻzbekiston Savdo-sanoat palatasi Toshkent shahar boshqarmasini joylashtirilish belgilangan.
Maʼlumot uchun: “Stroyproyekt” MCHJ – 1990-yilda tashkil etilgan boʻlib uning bosh ofisi Sankt-Peterburg shahrida joylashgan. Kompaniya – transport infratuzilmasini loyihalash sohasida Rossiyaning yetakchi kompaniyalaridan biri hisoblanadi. Kompaniyaning asosiy faoliyati avtomobil yoʻllari, koʻprik inshootlari, temir yoʻl infratuzilmasi va aeroport majmualarini kompleks loyihalash, shuningdek qurilishni nazorat qilishdan iboratdir. 1500 tadan ortiq xodimlar mavjud.

Agreement reached with “Stroyproekt” LLC (Russia) on construction project of business centre building “St. Petersburg” in Tashkent
On June 19 this year in the building of the State Asset Management Agency a draft agreement on public-private partnership was signed between the representatives of Russian Stroyproekt LLC and UzSAMA.
In accordance with this agreement, a project on creation of a business centre building "St. Petersburg" will be implemented in the centre of Tashkent on the basis of public-private partnership. "St. Petersburg", in particular:
- the leasing of 0.20 hectares of land by the private partner for a period of twenty-five years;
- Completion of construction of a modern business centre building and setting up of services on the lower floors by September 1, 2025 as a result of an investment of USD 10.0 mln;
- creation of at least 150 new job positions;
- Allocate at least one thousand square meters of modern business centre building to accommodate Tashkent city department of Chamber of Commerce and Industry of Uzbekistan.
For reference: Stroyproekt LLC was founded in 1990 and is headquartered in St Petersburg. The company is one of the leading Russian companies in transport infrastructure design. The main focus of the company is comprehensive design of highways, bridges, railway infrastructure and airport complexes, as well as control over construction. The company has more than 1,500 employees.