Toshkent shahrida “Sankt-Peterburg” biznes markazi binosini barpo etish loyihasi boʻyicha “Stroyproyekt” MCHJ (Rossiya) bilan kelishuvga erishildi
Joriy yilning 19-iyun kuni Davaktiv agentligi binosida Rossiyaning “Stroyproyekt” MCHJ kompaniyasi hamda Davaktiv agentligi vakillari oʻrtasida davlat-xususiy sheriklik bitimi loyihasi imzolandi.
Mazkur bitimga muvofiq, Toshkent shahri markazida davlat-xususiy sheriklik asosida “Sankt-Peterburg” biznes markazi binosini barpo etish loyihasi amalga oshiriladi, xususan:
yigirma besh yil muddatga xususiy sherikka 0,20 ga yer maydoni ijaraga berilishi;
– 2025-yil 1-sentyabrga qadar 10,0 mln AQSH dollari miqdorida investitsiya kiritilishi natijasida pastki qavatlarda xizmat koʻrsatish faoliyatini yoʻlga qoʻyish imkonini beruvchi zamonaviy biznes markaz binosini qurilishi va uning faoliyati yoʻlga qoʻyilishi;
– kamida 150 ta yangi ish oʻrni yaratilishi;
– zamonaviy biznes markaz binosining kamida bir ming kvadrat metr qismiga Oʻzbekiston Savdo-sanoat palatasi Toshkent shahar boshqarmasini joylashtirilish belgilangan.
Maʼlumot uchun: “Stroyproyekt” MCHJ – 1990-yilda tashkil etilgan boʻlib uning bosh ofisi Sankt-Peterburg shahrida joylashgan. Kompaniya – transport infratuzilmasini loyihalash sohasida Rossiyaning yetakchi kompaniyalaridan biri hisoblanadi. Kompaniyaning asosiy faoliyati avtomobil yoʻllari, koʻprik inshootlari, temir yoʻl infratuzilmasi va aeroport majmualarini kompleks loyihalash, shuningdek qurilishni nazorat qilishdan iboratdir. 1500 tadan ortiq xodimlar mavjud.

Достигнуто соглашение с ООО «Стройпроект» (Россия) по проекту строительства здания бизнес-центра «Санкт-Петербург» в Ташкенте
19 июня текущего года в здании Агентства госактивов между представителями российской компании ООО “Стройпроект” и Агентства госактивов был подписан проект соглашения о государственно-частном партнерстве.
В соответствии с данным соглашением, в центре города Ташкента на основе государственно-частного партнерства будет реализован проект по созданию здания бизнес-центра “Санкт-Петербург”, в частности:
– аренда земли площадью 0,20 га частным партнером сроком на двадцать пять лет;
– завершение строительства современного здания бизнес-центра и налаживания деятельности предоставления услуг на нижних этажах до 1 сентября 2025 года в результате инвестиций в размере 10,0 млн. долларов США;
– создание не менее 150 новых рабочих мест;
– выделить не менее тысячи квадратных метров здания современного бизнес-центра для размещения Ташкентского городского управления Торгово-промышленной палаты Узбекистана.
Для справки: ООО "Стройпроект" - основано в 1990 году, штаб-квартира находится в городе Санкт-Петербург. Компания является одной из ведущих российских компаний в области проектирования транспортной инфраструктуры. Основным направлением деятельности компании является комплексное проектирование автомобильных дорог, мостовых сооружений, железнодорожной инфраструктуры и аэропортовых комплексов, а также контроль за строительством. В компании работает более 1500 сотрудников.