Ommaviy savdolarga chiqarilgan don korxonalaridagi davlat ulushi va don korxonalari filiallari mulkiy majmualari boʻyicha navbatdagi savdo jarayonining birinchi va ikkinchi bosqichi yakunlanib, Davlat aktivlarini xususiylashtirish va xususiylashtirish jarayonlarini muvofiqlashtirish davlat komissiyasining tegishli qarori qabul qilindi.
Unga koʻra:
• “Surxondaryodonmahsulotlari” AJning “Alpomish un tegirmon” filiali bo‘yicha savdo jarayonlarining ikkinchi bosqichga o‘tgan talabgorlar ro‘yxati tasdiqlandi va ushbu talabgorlardan 2024-yil 7 fevral soat (Toshkent vaqti bilan) 18:00 ga qadar tijorat takliflari, ya'ni sotib olish narxi, to‘lov muddati va to‘lov qobiliyati bo‘yicha takliflar "E-auksion" elektron savdo platformasi orqali qabul qilinadi;
• “Fargʻonadonmahsulotlari” AJning "Margʻilon don" filiali eng yaxshi tijorat taklifini taqdim etgan “Fargonadon Klaster” MChJ QKga 10,0 mlrd. soʻm sotib olish qiymatini toʻlash, kamida besh yil davomida aktivning asosiy faoliyat turini saqlab qolish va mavjud don saqlash sigʻimlarini kamaytirmaslik hamda qonunchilikda belgilangan tartibda davlat zaxirasi uchun saqlanadigan don hajmlarini shartnomalar asosida haq toʻlash evaziga saqlab berish sharti bilan sotildi.
Ushbu davlat aktivlari boʻyicha savdo jarayonlarining mazkur bosqichida ishtirok etgan barcha talabgorlarga Ishchi organ tomonidan individual xabar yuboriladi.
Ta’kidlash joizki, don korxonalaridagi davlat ulushi va don korxonalari filiallari mulkiy majmualari boʻyicha narx takliflarini ko‘rib chiqishda, Xususiylashtirish davlat komissiyasi tomonidan mo‘ljal sifatida inobatga olinadigan tavsiyaviy baholash qiymatini 50 foizga qadar qadamma-qadam pasaytirish mexanizmi joriy etildi.
Bundan tashqari, quyidagi don korxonalaridagi davlat ulushi va don korxonalari filiallari mulkiy majmualarining savdo jarayonlarini davom ettirish uchun savdoda qatnashish boʻyicha takliflar kelib tushmaganligi, savdolarning birinchi bosqichida gʻoliblar aniqlanmaganligi hamda takliflar yetarli darajada shakllanmaganligi sababli, mazkur aktivlar takroriy savdolarga chiqarildi.
Mazkur davlat aktivlari boʻyicha ommaviy savdolarda qatnashish istagida boʻlgan talabgorlar oʻz takliflarini “E-auksion” elektron savdo platformasi orqali taqdim etishlari mumkin.

Завершены первый и второй этапы очередных процессов торгов долей государства в зерновых предприятиях и имущественных комплексов филиалов зерновых предприятий, выставленные на публичные торги, и принято соответствующее решение Государственной комиссии по приватизации государственных активов и координации процессов приватизации.
• Утвержден список претендентов, прошедших на второй этап процесса торгов по филиалу «Алпомиш ун тегирмон» АО «Сурхондарёдонмахсулотлари» и коммерческие предложения (о покупочной цене, сроке оплаты и платежеспособности) от этих претендентов будут приниматься до 18:00 часов (Ташкентское время) 7 февраля 2024 года через электронную торговую платформу «E-auksion»;
• Филиал «Маргилон дон» АО «Фаргонадонмахсулотлари» продан предложившему лучшее коммерческое предложение СП ООО «Кластер Фаргонадон», с условиями оплаты покупной цены в размере 10,0 млрд сумов, сохранения основной деятельности актива в течение не менее пяти лет и не сокращения имеющихся мощностей зернохранилищ, а также сохранения объемов зерна, хранящихся в государственном резерве, в соответствии с законодательством в обмен на уплату пошлин на основании договоров.
Следует отметить, что при рассмотрении ценовых предложений по государственной доле в зерновых предприятиях и имущественных комплексов филиалов зерновых предприятий, учитываемых Государственной комиссией по приватизации в качестве ориентира, был введен механизм поэтапного снижения рекомендованной оценочной стоимости до 50%.
Кроме того, в связи с тем, что по нижеследующим государственным долям в зерновых предприятиях и имущественным комплексам филиалов зерновых предприятий не поступили предложения об участии на торгах, не были определены победители на первом этапе торгов, а также поступило недостаточное количество предложений для продолжения процесса торгов, данные активы выставляются на повторные торги.