Ommaviy savdolarga chiqarilgan don korxonalaridagi davlat ulushi va don korxonalari filiallari mulkiy majmualari boʻyicha navbatdagi savdo jarayonining birinchi va ikkinchi bosqichi yakunlanib, Davlat aktivlarini xususiylashtirish va xususiylashtirish jarayonlarini muvofiqlashtirish davlat komissiyasining tegishli qarori qabul qilindi.
Unga koʻra:
• “Surxondaryodonmahsulotlari” AJning “Alpomish un tegirmon” filiali bo‘yicha savdo jarayonlarining ikkinchi bosqichga o‘tgan talabgorlar ro‘yxati tasdiqlandi va ushbu talabgorlardan 2024-yil 7 fevral soat (Toshkent vaqti bilan) 18:00 ga qadar tijorat takliflari, ya'ni sotib olish narxi, to‘lov muddati va to‘lov qobiliyati bo‘yicha takliflar "E-auksion" elektron savdo platformasi orqali qabul qilinadi;
• “Fargʻonadonmahsulotlari” AJning "Margʻilon don" filiali eng yaxshi tijorat taklifini taqdim etgan “Fargonadon Klaster” MChJ QKga 10,0 mlrd. soʻm sotib olish qiymatini toʻlash, kamida besh yil davomida aktivning asosiy faoliyat turini saqlab qolish va mavjud don saqlash sigʻimlarini kamaytirmaslik hamda qonunchilikda belgilangan tartibda davlat zaxirasi uchun saqlanadigan don hajmlarini shartnomalar asosida haq toʻlash evaziga saqlab berish sharti bilan sotildi.
Ushbu davlat aktivlari boʻyicha savdo jarayonlarining mazkur bosqichida ishtirok etgan barcha talabgorlarga Ishchi organ tomonidan individual xabar yuboriladi.
Ta’kidlash joizki, don korxonalaridagi davlat ulushi va don korxonalari filiallari mulkiy majmualari boʻyicha narx takliflarini ko‘rib chiqishda, Xususiylashtirish davlat komissiyasi tomonidan mo‘ljal sifatida inobatga olinadigan tavsiyaviy baholash qiymatini 50 foizga qadar qadamma-qadam pasaytirish mexanizmi joriy etildi.
Bundan tashqari, quyidagi don korxonalaridagi davlat ulushi va don korxonalari filiallari mulkiy majmualarining savdo jarayonlarini davom ettirish uchun savdoda qatnashish boʻyicha takliflar kelib tushmaganligi, savdolarning birinchi bosqichida gʻoliblar aniqlanmaganligi hamda takliflar yetarli darajada shakllanmaganligi sababli, mazkur aktivlar takroriy savdolarga chiqarildi.
Mazkur davlat aktivlari boʻyicha ommaviy savdolarda qatnashish istagida boʻlgan talabgorlar oʻz takliflarini “E-auksion” elektron savdo platformasi orqali taqdim etishlari mumkin.

• The list of applicants who passed to the second stage of the sales process on branch “Alpomish un tegirmon” of “Surxondaryodonmahsulotlari” JSC was approved and commercial offers (on purchase price, payment term and solvency) from these applicants will be accepted until 18:00 (Tashkent time) on February 7, 2024 through the electronic trading platform "E-auksion";
• "Margilon Don" branch of JSC "Fargonadonmahsulotlari" was sold to the JV "Klaster Fargonadon" LLC, which offered the best commercial offer, with the terms of payment of the purchase price in the amount of 10.0 billion UZS, with the condition of maintaining the main activity of the asset for at least five years and not reducing the existing capacity of grain storage facilities, as well as preserving the volume of grain stored in the state reserve, in accordance with the legislation in exchange for payment of duties on the basis of contracts.
It should be noted that when considering price offers for the state share in grain enterprises and property complexes of grain enterprise branches, taken into account by the State Privatization Commission as a benchmark, a mechanism of gradual reduction of the recommended appraised value up to 50% was introduced.
In addition, considering that for the following state shares in grain enterprises and property complexes of grain enterprises' branches there were no proposals for participation in the auctions, no winner was determined at the first and second stages of the auction, as well as an insufficient number of proposals were received to continue the sales process, these assets are put up for repeated public sales.