Davlat aktivlarini boshqarish agentligi tomonidan joriy yil 30-mart kuni chop etilgan eʼlonga muvofiq, “Qizilqum Fosforit Kompleksi” MChJ ustav kapitalidagi davlat ulushini (keyingi oʻrinlarda – Aktiv yoki Kompaniya) xususiylashtirish jarayonining Aktivni sotib olish boʻyicha qiziqish bildirish (Express of interest) bosqichi boshlangan.
Avval maʼlum qilinganidek, ushbu davlat aktivini xususiylashtirish jarayonini ilgʻor xalqaro tajriba asosida amalga oshirish uchun “Orion Capital Advisory” (keyingi oʻrinlarda – Maslahatchi) kompaniyasi Xususiylashtirish boʻyicha maslahatchi sifatida jalb etilgan.
Arizalarni qabul qilish jarayoni doirasida, Maslahatchi tomonidan keng qamrovli marketing ishlari amalga oshirildi, jumladan, investitsiya tizerlari salohiyatli investorlarga yuborildi. Natijada, 2023-yil 5-mayga qadar 6 nafar xalqaro investorlar tomonidan sotib olish boʻyicha qiziqish bildirish toʻgʻrisidagi arizalar Maslahatchiga kelib tushgan.
Davaktiv agentligi hamda Xususiylashtirish boʻyicha maslahatchi tomonidan kelib tushgan barcha arizalar quyidagi mezonlar boʻyicha saralangan:
• Mineral oʻgʻitlar va/yoki yarim tayyor mahsulotlar ishlab chiqarishda tasdiqlangan ish tajribasi;
Kelib tushgan arizalarni yuqoridagi mezon talablari asosida Maslahatchi tomonidan chuqur oʻrganish natijasida, 2 nafar xalqaro investorlarning arizalari yuqoridagi mezon talablariga to'liq mos deb topilgan.
Shunga koʻra, Aktivni sotib olish boʻyicha qiziqish bildirish (Express of interest) bosqichidan muvaffaqiyatli oʻtgan talabgorlar, xususiylashtirish jarayonining kelgusi Majburiyatga ega boʻlmagan taklif (NBO) qabul qilish bosqichida ishtirok etish uchun taklif qilinadi hamda ularga ushbu bosqich jarayonlari toʻgʻrisidagi xat (Process Letter) yuboriladi.
Talabgorlar tomonidan Axborotlarni oshkor etmaslik toʻgʻrisidagi bitim (NDA) imzolangandan soʻng, ularga Maslahatchi tomonidan tayyorlangan virtual maʼlumotlar xonasi (VDR)ga kirish imkoniyati beriladi. Ushbu maʼlumotlar xonasi Aktiv toʻgʻrisida batafsil maʼlumotlarni, jumladan, tarixiy va prognozli moliyaviy koʻrsatgichlari kabi axborotlarni oʻz ichiga oladi.
Konsultant tomonidan Aktivni sotib olish narxi boʻyicha Majburiyatga ega boʻlmagan takliflar (NBO) joriy yilning 10-iyuliga qadar qabul qilinadi.

Информация о процессе приватизации государственной доли в уставном капитале ООО «Кизилкум Фосфорит Комплекси»
Согласно объявлению, опубликованному Агентством по управлению государственными активами от 30 марта текущего года, начался этап сбора Выражений о заинтересованности (Express of interest) процесса приватизации государственной доли в уставном капитале ООО «Кизилкум Фосфорит Комплекси» (далее – «Компания» или «Актив»).
Как мы сообщали ранее, компания  Orion Capital Advisory (далее – «Консультант») была привлечена в качестве консультанта по приватизации для проведения процесса приватизации данного государственного актива на основе передового международного опыта.
В рамках работы по сбору заявок, Консультантом были проведены активные маркетинговые мероприятия, включая рассылку тизера широкому пулу потенциальных инвесторов. По результатам проведенной работы до 5 мая 2023 года в адрес Консультанта поступили заявки об интересе со стороны международных инвесторов.
• наличие подтвержденного опыта работы в сфере производства минеральных удобрений и/или полуфабрикатов;
В результате углубленного изучения поступивших заявок со стороны Консультанта по вышеуказанным критериям, заявки от 2 международных инвесторов, были признаны полностью соответствующим указанным выше критериям.
Соответственно, претенденты, успешно прошедшие этап «Выражение заинтересованности» (Express of interest), будут приглашены к участию в следующем этапе процесса приватизации «Подача необязывающих предложений» (NBO), а также им будет направлено процедурное письмо (Process Letter).
Необязывающие предложения (NBО) по приобретению Актива принимаются со стороны Консультанта до 10 июля текущего года.