Bir qator davlat aktivlarining xususiylashtirish jarayonlari yuzasidan axborot
Davaktiv agentligi ushbu jamiyatlarni xususiylashtirish boʻyicha konsultant “Portfolio Investments” kompaniyasining taklifiga asosan, yanada koʻproq salohiyatli investorlarni jalb qilish, mazkur savdo bosqichida talab etiladigan hujjatlarni tayyorlanishiga koʻproq imkoniyat yaratish, shuningdek sotish jarayonlarini raqobat muhitida oʻtkazish maqsadida, barcha manfaatdor tomonlarga “Avtokomponent” MChJ va “Avto Climate Control” MChJdagi davlat ulushini xususiylashtirish yuzasidan qiziqish bildirish (Express of Interest) boʻyicha arizalarni qabul qilish muddatini 2024 yil 10-oktabr kuni soat 18:00ga (Toshkent vaqti bilan) qadar uzaytirilganligini maʼlum qiladi.
Avvalgi chop etilgan Aktivni sotib olish boʻyicha qiziqish bildirish bosqichi boshlanganligi toʻgʻrisidagi eʼlonlarning qolgan barcha bandlari oʻzgarishsiz qolmoqda.
II. Tegishli xususiylashtirish dasturlariga asosan, Davaktiv agentligining 2024-yil 22-iyuldagi eʼloniga muvofiq, “Uzinjiniring” respublika loyiha instituti” MChJ (keyingi oʻrinlarda – “Aktiv”) ustav kapitalidagi 100% davlat ulushini xususiylashtirish jarayonlari boshlangan.
Oʻz navbatida, ushbu Aktivni xususiylashtirish jarayonini ilgʻor xalqaro tajriba asosida amalga oshirish uchun “Abrau Capital” (keyingi oʻrinlarda – “Konsultant“) kompaniyasi xususiylashtirish boʻyicha Konsultant sifatida jalb etilgan.
Avval berilgan axborotga muvofiq, Aktivni sotib olishga talabgorlardan arizalarni qabul qilish jarayoni doirasida, 2024-yil 22-avgustga qadar 3 nafar xalqaro va mahalliy investorlar tomonidan sotib olish boʻyicha qiziqish bildirish toʻgʻrisidagi arizalar Konsultantga kelib tushib, ushbu talabgorlar keyingi bosqichga oʻtkazilgan edi.
Konsultant tomonidan taqdim etilgan maʼlumotga asosan, keyingi bosqichga oʻtkazilgan 2 nafar talabgorlar tomonidan savdo jarayonlarida qatnashish rad etilgan.
Shunga koʻra, Konsultant tavsiyasiga asosan sotish jarayonini raqobat muhitida oʻtkazish maqsadida, Davaktiv agentligi barcha manfaatdor tomonlar va salohiyatli investorlarga “Uzinjiniring” respublika loyiha instituti” MChJ ustav kapitalidagi davlat ulushini xususiylashtirish jarayonining Aktivni sotib olish boʻyicha qiziqish bildirish (Express of interest) bosqichi muddati 2024-yil 8-oktabr kuni soat 18:00 ga (Toshkent vaqti bilan) qadar uzaytirilganligini maʼlum qiladi.
Shu bilan birga, avvalgi chop etilgan Aktivni sotib olish boʻyicha qiziqish bildirish bosqichi boshlanganligi toʻgʻrisidagi eʼlonning qolgan barcha bandlari oʻzgarishsiz qolmoqda.

Информация о процессах приватизации ряда государственных активов
I. Согласно объявлениям Агентства госактивов от 7 августа текущего года, о начале процесса продаж 100% государственной доли в уставных капитале ООО «Автокомпонент» и ООО «Avto Climate Control», сообщается следующее.
Агентство госактивов, на основе предложения Консультанта по приватизации «Portfolio Investments», в целях привлечения еще больше потенциальных инвесторов, создания дополнительной возможности для подготовки необходимых документов в соответствии с требованиями данного этапа продажи, а также проведения процессов продажи в конкурентной среде, сообщает о продлении срока приема заявок на выражение заинтересованности (Express of interest) в покупке государственной доли в ООО «Автокомпонент» и ООО «Avto Climate Control» до 18:00 (Ташкентское время) 10 октября 2024 года.
Вся остальная информация ранее опубликованных объявлений о начале этапа выражения заинтересованности в покупке Активов остается без изменений.
II. Согласно объявлению, опубликованному Агентством по управлению государственными активами от 22 июля текущего года, начался процесс приватизации 100% государственной доли в уставном капитале ООО «Uzinjiniring» respublika loyiha instituti» (далее – «Актив»).
В свою очередь, компания «Abrau Capital» (далее«Консультант») была привлечена в качестве консультанта по приватизации для проведения процесса приватизации данного Актива на основе передового международного опыта.
Согласно предоставленной ранее информации, в рамках процесса приема заявок от претендентов на приобретение Актива, до 22 августа 2024 года Консультантом были пополучены заявки на выражение заинтересованности в покупке от 3 международных и местных инвесторов и данные претенденты были переведены на следующий этап.
На основании предоставленной Консультантом информации, 2 заявителя, переведенные на следующий этап, отказались в участии в процессе продаж.
На основе рекомендации Консультанта, в целях обеспечения конкурентной среды в процессе продажи, Агентство госактивов сообщает всем заинтересованным лицам и потенциальным инвесторам о продлении срока приема заявок на выражение заинтересованности (Express of interest) в покупке Актива до 18:00 (Ташкентское время) 8 октября 2024 года.
Агентство госактивов обеспечит предоставление общественности дополнительную информацию о каждом этапе данных процессов приватизации.