Davlat aktivlarini boshqarish agentligi (keyingi o‘rinlarda – Davaktiv agentligi) 23 yanvar 2023 yilda chop etilgan e'longa muvofiq“Chinoz neftni qayta ishlash zavodi” MChJ (keyingi o‘rinlarda - "Kompaniya" yoki "Aktiv")  ustav kapitalidagi 100 foiz davlat ulushini (keyingi o‘rinlarda – "Bitim") xususiylashtirish jarayonining Aktivni sotib olish bo‘yicha qiziqish bildirish (Express of interest) bosqichi yakunlanganligini va 7 nafar investorlarni keyingi Majburiyatga ega bo‘lmagan takliflar (NBO)bosqichga o‘tganligini ma'lum qilgan edi.
“Mosaic Financial” kompaniyasi (keyingi o‘rinlarda – Maslahatchi) ushbu Bitim bo‘yicha Davaktiv agentligining xususiylashtirish bo‘yicha yetakchi maslahatchisi sifatida jalb etilgan.
Xususiylashtirish jarayonlarida kelgusidagi o‘z ishtirokini tasdiqlash uchun, ushbu talabgorlar bilan Axborotlarni oshkor etmaslik to‘g‘risidagi bitim (NDA)ni imzolash taklif etilgan, so‘ngra ularga maslahatchi tomonidan tayyorlangan Aktivni sotib olish narxi bo‘yicha indikativ majburiyatga ega bo‘lmagan takliflarni tayyorlash uchun zarur bo‘lgan axborotni o‘z ichiga olgan dastlabki ma'lumotlar to‘plami (Information Memorandum) bilan tanishish imkoniyatini beruvchi virtual ma'lumotlar xonasi (VDR)ga kirish imkoniyati yaratilgan. Ushbu ma'lumotlar to‘plami Aktivning xo‘jalik faoliyatini tavsiflovchi axborotlarni o‘z ichiga olgan.
Natijada, Maslahatchiga belgilangan muddatlarda 6 nafar talabgorlarning Majburiyatga ega boʻlmagan takliflari (NBO) kelib tushgan.
Maslahatchi tomonidan talabgorlar takliflari savdo jarayonining ushbu bosqichida belgilangan talablarga, shu jumladan, ularning moliyaviy koʻrsatkichlari, toʻlovga qobiliyatlilik darajasi oʻrganildi va uning tavsiyasiga asosan 5 nafar talabgorlar savdo jarayonlarining navbatdagi Majburiyatga ega boʻlgan takliflarni (BO) qabul qilish bosqichiga oʻtkazildi.
Majburiyatga ega bo‘lgan takliflar (BO) bosqichiga o‘tgan ishtirokchilarga Maslahatchi tomonidan tayyorlangan moliyaviy, soliq, huquqiy va ekologik bo‘yicha tahliliy hisobotlardan foydalanish imkoniyati beriladi. Bundan tashqari, ishtirokchilar bevosita Kompaniyaga tashrif buyurish va Kompaniyaning boshqaruv organi bilan uchrashish imkoniyatiga ega bo‘ladilar.
Maslahatchi tomonidan Aktivni sotib olish narxi bo‘yicha Majburiyatga ega bo‘lgan takliflar (BO) 2023 yil 18-aprel kuni soat 18:00 ga (Toshkent vaqti bilan) qadar qabul qilinadi.
Davaktiv agentligi va “Mosaic Financial” kompaniyasi xususiylashtirish jarayoniga qiziqish bildirgan va takliflar topshirgan barcha ishtirokchilarga minnatdorchilik bildiradi hamda Aktivni sotib olish bo‘yicha Majburiyatga ega bo‘lmagan takliflar bosqichidan muvaffaqqiyatli o‘tgan talabgorlar bilan kelgusidagi jarayon bo‘yicha konstruktiv hamkorlikni shaffof muhitda davom ettiradi.

Information on the process of privatization of 100% state share in the authorized capital of Chinaz Oil Refinery LLC
According to the announcement published by the State Assets Management Agency (UzSAMA) dated January 23, 2023, it was reported about the completion of the Express of Interest stage for the purchase of 100% state share (the "Transaction") in the authorized capital of Chinaz Oil Refinery LLC (the "Company" or the "Asset") and the start of the next Non-Binding Offer (NBO) stage.
Mosaic Financial LLC (hereinafter referred to as the "Consultant") acts as a leading consultant of UzSAMA on this transaction.
In order to confirm applicants’ participation in the privatization process, a Non-Disclosure Agreement (NDA) had been signed, and access was granted to the virtual data room (VDR), which allowed them to study the Information Memorandum prepared by the Consultant, which contains the necessary information for the preparation of non-binding offers to buy the Asset.
As a result, the Consultant received Non-Binding Offers (NBO) from 6 applicants during the specified period.
The offers were reviewed by the Consultant for compliance with the requirements of this stage of the sales process, including their financial performance, level of solvency, and based on the Consultant's recommendation 5 applicants were advised to join the next stage for the acceptance of Binding Offers (BO).
Applicants at the Binding Offers stage will be given access to financial, tax, legal, and environmental reports prepared by a Consultant. Additionally, applicants will have the opportunity to visit the Company directly and meet with the management.
Binding Offers (BO) for the acquisition of the Asset will be accepted by the Consultant until 18:00 (Tashkent time) April 18, 2023.
UzSAMA and Mosaic Financial express their gratitude to all participants who have shown interest in the privatization process and submitted offers and also express confidence in further constructive cooperation with applicants who have successfully passed the Non-binding Offers stage.