“YAGONA UMUMRESPUBLIKA PROSESSING MARKAZI” MChJdagi davlatga qarashli ulushlarni xususiylashtirishga tayyorgarlik koʼrish jarayonlari toʼgʼrisida axborot
Tegishli xususiylashtirish dasturlariga muvofiq, “YAGONA UMUMRESPUBLIKA PROSESSING MARKAZI” MChJ (keyingi oʼrinlarda – Jamiyat) ustav kapitalidagi tegishli banklar (5 ta davlat banki)ning jami 75,0 % ulushi Davlat aktivlarini boshqarish agentligiga oʼtkazilgan.
Unga koʼra, mazkur ulushdan samarali foydalanish va sotish masalasi Davlat mulkini sotishda tender savdolarini oʼtkazish boʼyicha davlat komissiyasi (keyingi oʼrinlarda – Davlat tender komissiyasi) qarori asosida amalga oshirilishi belgilangan.
Oʼtgan davrda Jamiyat ustav kapitalidagi tegishli banklar (5 ta davlat banki)ning jami 75,0 % ulushi banklar boshqaruv organlarining belgilangan tartibda rasmiylashtirilgan qarorlariga koʼra Davlat aktivlarini boshqarish agentligiga oʼtkazilgan.
Davlat tender komissiyasi tomonidan Jamiyatdagi 75 % davlat ulushi mustaqil baholash tashkilotini jalb etgan holda baholatib sotilishi toʼgʼrisida tegishli qaror qabul qilingan.
Taʼkidlash joizki, Oʼzbekiston Respublikasining “Masʼuliyati cheklangan hamda qoʼshimcha masʼuliyatli jamiyatlar toʼgʼrisida”gi Qonunining 20-moddasida masʼuliyati cheklangan jamiyat ishtirokchisining jamiyat ustav kapitalidagi ulushini jamiyatning boshqa ishtirokchilariga va uchinchi shaxslarga oʼtish tartibi belgilangan va uning:
toʼrtinchi qismiga koʼra, Jamiyat ishtirokchilaridan birortasi tomonidan sotilayotgan ulushni (ulushning bir qismini) sotib olishda jamiyat ishtirokchilari uchinchi shaxslar oldida imtiyozli huquqdan foydalanadi. Bunday huquqdan jamiyatning har bir ishtirokchisi foydalanishi mumkin. Аgar jamiyatning ustavida yoki jamiyat ishtirokchilarining kelishuvida imtiyozli huquqni amalga oshirish uchun ulushni sotib olishning boshqacha tartibi nazarda tutilmagan boʼlsa, jamiyat ishtirokchilari tomonidan ulushni (ulushning bir qismini) sotib olish ustav fondidagi (ustav kapitalidagi) oʼz ulushlari miqdorlariga mutanosib ravishda amalga oshiriladi;
oltinchi qismiga koʼra:
– oʼz ulushini (ulushining bir qismini) uchinchi shaxsga sotish niyatida boʼlgan jamiyat ishtirokchisi ulushning (ulushning bir qismining) sotilish bahosini va boshqa shartlarni koʼrsatgan holda, bu haqda jamiyatning qolgan ishtirokchilarini va jamiyatning oʼzini yozma shaklda xabardor qilishi shartligi;
– ulushni imtiyozli sotib olish huquqini amalga oshirish istagida boʼlgan jamiyat ishtirokchisi oʼz ulushini sotishni taklif etayotgan jamiyat ishtirokchisini xabardor qilishi kerakligi;
– agar kelib tushgan takliflarning umumiy miqdori sotilayotgan ulushning miqdoridan oshmasa, ishtirokchilardan har biri ulushning oʼz xabarnomasida koʼrsatgan qismini sotib olishi;
- agar kelib tushgan takliflarning umumiy miqdori sotilayotgan ulush miqdoridan oshsa, ishtirokchilar, agar jamiyatning ustavida yoki jamiyat ishtirokchilarining kelishuvida boshqacha taqsimlash nazarda tutilmagan boʼlsa, ustav fondidagi oʼz ulushlari miqdorlariga mutanosib ravishda sotib olishi tartiblari nazarda tutilgan.
Oʼz navbatida, Oʼzbekiston Respublikasining “Baholash faoliyati toʼgʼrisida”gi Qonuni hamda Mulkni baholash milliy standartining talablariga muvofiq, Davlat aktivlarini boshqarish agentligi tomonidan jalb etilgan mustaqil baholovchi tashkilot tomonidan Jamiyatning ustav kapitalidagi davlat ulushini baholash toʼgʼrisidagi hisoboti tayyorlandi hamda ushbu hisobotning haqqoniyligi ekspertizadan oʼtkazildi.
Ushbudan kelib chiqib, Davlat aktivlarini boshqarish agentligi Jamiyat ustav kapitalidagi 75 % davlat ulushini sotish uchun “Masʼuliyati cheklangan va qoʼshimcha masʼuliyatli jamiyatlar toʼgʼrisida”gi Qonunning 20-moddasi talablariga muvofiq davlat ulushini sotib olishda imtiyozli huquqdan foydalanishlari mumkinligi toʼgʼrisida jamiyatning qolgan ishtirokchilarini hamda jamiyatning oʼzini yozma ravishda xabardor qiladi.
Jamiyatning boshqa ishtirokchilari tomonidan sotib olishdagi imtiyozli huquqdan foydalanilmagan taqdirda ushbu davlat ulushini belgilangan tartibda ommaviy savdolar orqali sotish choralari koʼriladi va bu toʼgʼrisida qoʼshimcha axborot beriladi.

Информация о процессах подготовки приватизации долей, принадлежащих государству в ООО "ЕДИНЫЙ ОБЩЕРЕСПУБЛИКАНСКИЙ ПРОЦЕССИНГОВЫЙ ЦЕНТР"
Согласно соответствующим программам приватизации Агентству по управлению государственными активами передано в целом 75,0% доли банков (5 государственных банков) в уставном капитале ООО «Единый общереспубликанский процессинговый центр» (далее – Общество).
В соответствии с которым, вопрос эффективного использования и реализации данных долей, предусмотрено осуществлять на основании решения Государственной комиссии по проведению тендерных торгов при продаже государственного имущества (далее - Государственная тендерная комиссия).
За прошедший период, согласно оформленным решениям органов управления банков, в общей сложности 75,0% долей соответствующих банков (5 государственных банков) в уставном капитале Общества были переданы Агентству по управлению государственными активами в установленном порядке.
Государственной тендерной комиссией принято решение о продаже 75% государственной доли в Компании путем ее оценки с привлечением независимой оценочной организации.
Следует отметить, что в статье 20 Закона Республики Узбекистан "Об обществах с ограниченной и дополнительной ответственностью" установлен переход доли участника общества в уставном капитале общества к другим участникам общества и третьим лицам и согласно с:
четвертой частью, участники общества пользуются преимущественным перед третьими лицами правом покупки доли (часть доли) участника общества при ее продаже кем-либо из участников. Таким правом может воспользоваться каждый участник общества. Если уставом общества или соглашением участников общества не предусмотрен иной порядок покупки доли для осуществления преимущественного права, покупка доли (часть доли) осуществляется участниками общества пропорционально размерам их долей в уставном фонде (уставном капитале);
шестой части:
- участник общества, намеренный продать свою долю (часть доли) третьему лицу, обязан в письменной форме известить об этом остальных участников общества и само общество с указанием цены и других условий ее продаж;
- если совокупная величина поступивших предложений не превышает размера продаваемой доли, каждый из участников приобретает ту ее часть, которую он указал в своем уведомлении;
- если совокупная величина поступивших предложений превышает размер продаваемой доли (части доли), участники приобретают пропорционально размерам их долей в уставном фонде (уставном капитале), если иное распределение не предусмотрено уставом общества или соглашением участников общества.
В свою очередь, в соответствии с требованиями Закона Республики Узбекистан "Об оценочной деятельности" и Национального стандарта оценки имущества, независимой оценочной организацией привлечённой Агентством по управлению государственными активами был подготовлен отчет об оценке государственной доли в уставном капитале Общества и была проведена экспертиза достоверности этого отчета.
Исходя из этого, Агентство по управлению государственными активами уведомляет в письменном виде остальных участников Общества и само Общество о возможности воспользоваться преимущественным правом в соответствии с требованиями статьи 20 Закона Республики Узбекистан "Об обществах с ограниченной и дополнительной ответственностью" при продаже 75% доли государства в уставном капитале Общества.
В случае если другие участники общества не воспользуются своим преимущественным правом покупки, будут приняты меры по продаже данной государственной доли путем публичной продажи в установленном порядке и будет объявлена дополнительная информация об этом.