Joriy yil 28-aprel kuni Toshkentda bo'lib o'tgan ikkinchi Toshkent xalqaro investitsiya forumi doirasida Davlat aktivlarini boshqarish agentligi va Xalqaro moliya korporatsiyasi (IFC) o‘rtasida “Navoiyazot” AJni xususiylashtirishda hukumatga ko‘maklashish to‘g‘risidagi kelishuv imzolandi.
Kelishuvga muvofiq, Xalqaro moliya korporatsiyasi (XMK) O‘zbekiston va Markaziy Osiyodagi kimyo sanoati hamda o‘g‘itlar ishlab chiqaruvchi yetakchi korxonalardan biri – “Navoiyazot” AJni xususiylashtirishdan oldingi jarayoniga strategik maslahatchi sifatida jalb etiladi.
O‘zbekiston Prezidentining 2022-yil 10-oktabrdagi qarori bilan “Navoiyazot” aksiyadorlik jamiyatini xususiylashtirishdan oldin tayyorlash zarurati belgilab qo‘yilgan. Xususiylashtirishdan oldingi tayyorgarlik hukumatga eng yirik davlat aktivlaridan birini xususiylashtirishning maqbul strategiyasini ishlab chiqishga yordam beradi. “Navoiyazot” aksiyadorlik jamiyatining keyinchalik xususiylashtirilishi O‘zbekiston kimyo sanoatiga xususiy investitsiyalarning kirib kelishi, uni modernizatsiya qilish, shuningdek, mamlakatimiz iqtisodiyotining ushbu fundamental tarmog‘i samaradorligi va raqobatbardoshligini oshirishga xizmat qiladi.
Shu bilan birga, Davaktiv agentligi rahbariyati va Xalqaro moliya korporatsiyasi (XMK)ning Yaqin Sharq, Markaziy Osiyo, Turkiya, Afgʻoniston va Pokistondagi DXSh loyihalari boʻyicha konsalting xizmatlari boshqarmasi boshligʻi Munir Feruziy oʻrtasida alohida muzokaralar oʻtkazilib, XMKning strategik maslahatchiligi bilan “Fargʻonaazot” AJ ustav kapitalidagi aksiyalar paketini xususiylashtirish boʻyicha muvaffaqiyatli kelishuvga erishilganligi taʼkidlab oʻtildi hamda “Navoiyazot”AJni xususiylashtirish strategiyasini ishlab chiqish boʻyicha kelgusida amalga oshiriladigan chora-tadbirlar va boshqa istiqbolli hamkorlik yoʻnalishlari muhokama qilindi.
“Navoiyazot” AJ haqida
“Navoiyazot” AJ mineral o‘g‘itlar, kimyoviy reagentlar va boshqa kichik hajmdagi kimyo mahsulotlari ishlab chiqarish bilan shug‘ullanuvchi O‘zbekistondagi yirik kimyo sanoati korxonalaridan biri hisoblanadi. O‘zbekiston kimyo mahsulotlarining 30 foizdan ortig‘ini ishlab chiqaradigan “Navoiyazot” aksiyadorlik jamiyati kimyo sanoatining tayanch korxonalaridan biri bo‘lib, respublika sanoati, transport, qishloq xo‘jaligi va yoqilg‘i-energetika kompleksining deyarli barcha tarmoqlarini qamrab olgan.
Xalqaro moliya korporatsiyasi (XMK) haqida
Jahon banki guruhining a'zosi bo'lgan XMK rivojlanayotgan bozorlarda xususiy sektorga yo'naltirilgan eng yirik global rivojlanish institutidir. XMK 100 dan ortiq mamlakatlarda faoliyat yuritib, rivojlanayotgan mamlakatlarda bozorlar va imkoniyatlar yaratish uchun kapital, tajriba va taʼsiridan foydalanadi. 2022-moliya yilida XMK rivojlanayotgan mamlakatlardagi xususiy kompaniyalar va moliya institutlariga rekord darajadagi 32,8 milliard dollar ajratdi, bu iqtisodiyot global, yomonlashib borayotgan inqiroz oqibatlari bilan kurashayotgan bir paytda o'ta qashshoqlikka barham berish va umumiy farovonlikni oshirish uchun xususiy sektorning kuchidan foydalangan. Qo'shimcha ma'lumot uchun www.ifc.org saytiga tashrif buyuring.

Международная финансовая корпорация (IFC) привлечена в качестве стратегического консультанта для процесса приватизации АО "Навоиазот"
В рамках второго Ташкентского международного инвестиционного форума, прошедшего в столице, 28 апреля текущего года был подписано соглашение между Агентством по управлению государственными активами и Международной финансовой корпорацией (МФК) об оказании содействия правительству в приватизации АО «Навоиазот».
В соответствии с соглашением, МФК будет привлечена в качестве стратегического консультанта к процессу предприватизационной подготовки одного из ведущих предприятий химической промышленности и производства удобрений в Узбекистане и Центральной Азии, АО «Навоиазот».
Необходимость проведения предприватизационной подготовки АО «Навоиазот» установлена Указом Президента Узбекистана от 10 октября 2022 года. Предприватизационная подготовка поможет правительству страны выработать оптимальную стратегию приватизации одного из крупнейших государственных активов. Последующая приватизация АО «Навоиазот» будет способствовать притоку частных инвестиций в химическую промышленность Узбекистана, ее модернизации, а также росту эффективности и конкурентоспособности этого основополагающего сектора экономики страны.
Вместе с тем, между руководством Агентства госактивов и руководителем департамента консультационных услуг по проектам ГЧП в регионе Ближнего Востока, Центральной Азии, Турции, Афганистана и Пакистана Международной финансовой корпорацией (МФК) Муниром Ферузи были проведены отдельные переговоры, и было отдельно отмечено успешное достижение договоренности по приватизации пакета акций в уставном капитале АО «Фаргоназот» при стратегическом партнерстве МФК. А также, обсуждены дальнейшие меры при разработке стратегии приватизации АО «Навоиазот» и другие перспективные направления сотрудничества.
Об АО «Навоиазот»
АО «Навоиазот» — одно из крупнейших предприятий химической промышленности Узбекистана, занимающееся производством минеральных удобрений, химических реагентов и другой малотоннажной химической продукции. АО «Навоиазот», производящее более 30% химической продукции Узбекистана, является одним из базовых предприятий химической отрасли и охватывает практически все отрасли промышленности, транспорта, сельского хозяйства и топливно-энергетического комплекса республики.
Об МФК
МФК, входящая в Группу Всемирного банка, является крупнейшим глобальным институтом развития, ориентированным на частный сектор развивающихся рынков. Мы работаем более чем в 100 странах, используя наш капитал, опыт и влияние для создания рынков и возможностей в развивающихся странах. В 2022 финансовом году МФК выделила частным компаниям и финансовым учреждениям в развивающихся странах рекордные 32,8 млрд долларов США, используя возможности частного сектора для искоренения крайней нищеты и повышения всеобщего благосостояния, поскольку экономика борется с последствиями глобального усугубляющегося кризиса. Для получения дополнительной информации посетите www.ifc.org.