Davaktiv agentligi direktorining tegishli buyrug'i bilan Abdujambulov Ilyosbek Mo'minjon o'g'li O'zbekiston Respublikasi Davlat aktivlarini boshqarish agentligining Axborot va PR xizmati rahbari - axborot siyosati masalalari bo‘yicha direktor maslahatchisi etib tayinlandi.
Mazkur tayinlov O‘zbekiston Prezidenti Administratsiyasi huzuridagi Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligi xulosasiga ko‘ra hamda ochiq mustaqil tanlov asosida shaffoflik va meritokratiya tamoyiliga muvofiq amalga oshirildi.
Bunga qadar I. Abdujambulov O'zbekiston Respublikasi Raqobat qo'mitasi, Monopoliyaga qarshi kurashish qo'mitasi va Davaktiv agentligining bir qator lavozimlarida faoliyat yuritgan.

Appointment: Head of Press service and PR of the State Assets Management Agency was appointed
In accordance with the relevant decision of the director of the State Assets Management Agency, Abdujambulov Ilyosbek Muminjon ugli was appointed to the position of Head of Press Service and PR - Advisor to the Director on Information Policy of the State Assets Management Agency of the Republic of Uzbekistan.
In accordance with the conclusion of the Agency for Information and Mass Communications under the Presidential Administration, this appointment is also based on the principles of transparency and meritocracy on the basis of an open independent competition.
Previously, I. Abdujambulov worked in different positions in the Committee for Competition Development, the Antimonopoly Committee and the State Assets Management Agency.