Kun.uz ijtimoiy tarmoq sahifalarida “Oʻzbekneftegaz” AJ tarkibidagi “Shoʻrtangazkimyo majmuasi” MCHJ tasarrufidagi bolalar bogʻchalarini xususiylashtirilishi yuzasidan bildirilgan fikrlarga DAVAKTIV AGENTLIGINING RASMIY MUNOSABATI
Soʻnggi yillarda iqtisodiyotda davlat ishtirokini qisqartirish yoʻnalishida qabul qilingan qarorlarga asosan davlat ishtirokidagi korxonalar tomonidan asosiy faoliyatiga xos boʻlmagan aktivlarni aniqlash va ularni korxonalar tasarrufidan chiqarish boʻyicha izchil ishlar olib borilmoqda.
“Davlat mulkini boshqarish toʻgʻrisida”gi Oʻzbekiston Respublikasi Qonuni talablariga muvofiq har yili oʻtkaziladigan tahlil va yalpi xatlov natijalari boʻyicha xususiylashtirish dasturi ishlab chiqiladi.
Jumladan, 2023-yilda oʻtkazilgan tahlil va xatlov natijalari boʻyicha 2024-yilgi xususiylashtirish dasturi tasdiqlangan hamda unda 250 ga yaqin davlat korxonalari va ularning ulushlari, 1 000 dan ortiq koʻchmas mulk obyektlari roʻyxati tasdiqlangan.
Xususan, “Oʻzbekneftegaz” AJning bugungi kunda bozorda xususiy tadbirkorlar faoliyat koʻrsatayotgan va faoliyatiga xos boʻlmagan 23 ta aktivlari dasturga kiritilgan. Ulardan 4 tasi jamiyat tizim korxonasining bolalar bogʻchasi hisoblanadi.
Taʼkidlash joizki, xususiylashtirish dasturi qarorida ijtimoiy soha obyektlarini sotish muddati va shartlari, shu jumladan faoliyat turini saqlash shartlari Davlat mulkini xususiylashtirish va xususiylashtirish jarayonlarini muvofiqlashtirish boʻyicha komissiyasi tomonidan belgilanishi koʻrsatilgan.
Ushbularga koʻra, mazkur bolalar bogʻchalarining uzluksiz va samarali faoliyatini taʼminlash boʻyicha aniq choralarni belgilash ishlari yakunlanmagunga qadar, ular ommaviy savdolarga chiqarilmaydi va “Shoʻrtan gaz kimyo majmuasi” MCHJning 4 ta bolalar bogʻchasi sotilmaydi, hozircha korxona ixtiyorida qoldiriladi.
Shu oʻrinda, qoʻshimcha ravishda taʼkidlash zarurki xususiylashtirish dasturida avval (sobiq) ijtimoiy soha obyekti boʻlgan boʻsh turgan obyektlar tegishli soha vazirligi bilan kelishilgan holda dasturga kiritilgan, alohida eʼtiborli tomoni shundaki, bunday sobiq ijtimoiy soha obyektlari taʼlim, maktabgacha taʼlim, sogʻliqni saqlash sohasida xususiy muassasalarini tashkil etish sharti bilan xususiylashtirilishi belgilab qoʻyilgan.

Официальное заявление Агентства госактивов на высказанные на страницах социальной сети Kun.uz относительно приватизации детских садов, находящихся в ведении ООО «Комплекс Шортангазкимё» в составе АО «Узбекнефтегаз»
В последние годы на основе принятых постановлений в направлении сокращения участия государства в экономике предприятия с государственным участием последовательно проводят работу по выявлению активов, не характерных для основной деятельности, и их ликвидации.
В соответствии с требованиями Закона Республики Узбекистан «Об управлении государственным имуществом» программа приватизации будет разрабатываться по результатам ежегодного анализа и учета.
В частности, по результатам анализа и учета, проведенного в 2023 году, утверждена программа приватизации на 2024 год, и в нем утвержден перечень около 250 государственных предприятий и их долей, более 1000 объектов недвижимости.
В частности, в программу включены 23 актива АО «Узбекнефтегаз», которые в настоящее время находятся на рынке у частных предпринимателей и не являются специфичными для их деятельности. Из них детского сада системного предприятия общества.
Стоит отметить, что в постановлении программы приватизации указано, что условия реализации объектов социальной сферы, в том числе условия сохранения вида деятельности, будут определяться Комиссией по приватизации государственного имущества и координации процессов приватизации.
В связи с этим, данные детских сады не будут выставлены на публичные торги до тех пор, пока не будет завершена работа по определению конкретных мер по обеспечению их непрерывной и эффективной работы, а 4 детских сада ООО «Шуртан газ кимё мажмуаси» не будут проданы, они будут временно оставлены в распоряжении предприятия.
При этом необходимо дополнительно подчеркнуть, что пустующие объекты, которые ранее были (бывшими) объектами социальной сферы, включаются в программу приватизации по согласованию с министерством соответствующей отрасли, особенность в том, что такие бывшие объекты социальной сферы предполагается приватизировать при условии создания частных учреждений в сфере образования, дошкольного образования, здравоохранения.