Biz bir bo‘lsak – yagona xalqmiz, birlashsak – Vatanmiz!
Joriy yil 28-abgustda Davaktiv agentligining butun jamoasi ishtirokida “Biz bir bo‘lsak – yagona xalqmiz, birlashsak – Vatanmiz!” shiori ostida o‘tkazilgan Vatanimiz mustaqilligining 33 yilligi munosabati bilan ma’naviy-ma’rifiy tadbir bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “O‘zbekiston Respublikasi davlat mustaqilligining o‘ttiz uch yillik bayramiga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish to‘g‘risida” 2024-yil 18-iyuldagi 264-son qarorida Mustaqillik bayramiga bag‘ishlangan ma’naviy-ma’rifiy anjumanlar, atoqli ilm-fan namoyondalari, madaniyat va san’at arboblari ishtirokida uchrashuvlar tashkil etish, keksa avlod vakillari, ikkinchi jahon urushi qatnashchilari va mehnat faxriylarini xar tomonlama e’zozlash, “Mehribonlik”, “Saxovat” va “Muruvvat” uylarida yashayotgan shaxslar, ko‘makka muhtoj insonlarning holidan xabar olish, ularga moddiy yordam berish bilan bog‘liq xayriya tadbirlarini o‘tkazish bilan bog‘liq qator tadbirlar belgilangan.
“Bir bo‘lsak – yagona xalqmiz, birlashsak – Vatanmiz!” shiori ostida o‘tgan tadbirga “Do‘stlik” ordeni sohibi, O‘zbekiston Yozuvchilar uyushmasi va “Ma’rifat” targ‘ibotchilari jamiyati a’zosi, shoir Bobur Bobomurod hamda “Ma’rifat”targ‘ibotchilari jamiyati a’zosi, estrada xonandasi Jasur Rahimovlar tashrif buyurishdi.
Tadbirda so‘z olgan shoir Bobur Bobomurod istiqlolga, taraqqiyotga o‘z-o‘zidan erishilmagani, ushbu muborak kunda xalqning erki, ozodligi, millatning farovonligi orzusida kurashgan ajdodlarimiz jasorati haqida gapirdi. Mamlakatimiz taraqqiyotning yangi bosqichiga qadam qo‘yib, barcha soha va tarmoqlarda tub islohotlar amalga oshirilmoqda, demokratik yangilanish jarayonlari kechmoqda. O‘tgan davr erkin va farovon hayotni, buyuk kelajakni faqat va faqat mustaqillik asosidagina qurish mumkinligini ko‘rsatdi. Tarixiy adolat, haqiqatning tiklanishi tufayli milliy istiqlolimiz yo‘lida jonini fido qilgan qatag‘on qurbonlari, taraqqiyparvar jadidlar nomlari tiklandi. Millat iftixori bo‘lgan bobokalonlarimizning Vatan tinchligi va ozodligi yo‘lidagi kurashi haqida to‘xtalib o‘tdi.
Ma’naviy-ma’rifiy tadbir davomida vatan, mustaqillik, inson qadri, ota-onaga hurmat kabi fazilatlarni ulug‘lovchi she’r va kuy-qo‘shiqlar kuylandi.

Только сплоченные – мы единый народ, только вместе – мы сильная страна!
28 августа текущего года, при участии всех сотрудников системы Агентства госактивов, проведено духовно-просветительское мероприятие под лозунгом «Только сплоченные – мы единый народ, только вместе – мы сильная страна!» в связи с 33-й годовщиной независимости нашей страны.
Согласно постановлению Президента Республики Узбекистан от 18 июля 2024 года № 264 «О подготовке и проведении празднования тридцать третьей годовщины государственной независимости Республики Узбекистан» поручена организация духовно-просветительских мероприятий, посвященных Празднику независимости, встреч с участием известных деятелей науки, культуры и искусства, всемерное чествование представителей старшего поколения, участников ВОВ и ветеранов труда, посещение и оказание материальной и моральной помощи гражданам, проживающим в домах «Мехрибонлик», «Саховат» и «Мурувват», а также тем, кто включен в тетради социальной защиты и нуждается в поддержке.
Мероприятие, проводимое под девизом «Только сплоченные – мы единый народ, только вместе – мы сильная страна!» посетили обладатель ордена "Дустлик", член Союза писателей Узбекистана, поэт Бобур Бобомурод и эстрадный певец Жасур Рахимов.
Выступая на мероприятии, поэт Бобур Бобомурод рассказал о том, что независимость и развитие не были достигнуты сами по себе, и о храбрости наших предков, которые боролись за волю народа, свободу и благополучие нации на этот благословенный день. Наша страна вступила в новый этап развития, во всех сферах и отраслях проводятся коренные реформы, идут процессы демократического обновления. Прошедший период показал, что свободная и благополучная жизнь и великое будущее могут быть построены только и только на основе независимости. Благодаря восстановлению исторической справедливости и правды восстановлены имена жертв репрессий и прогрессистов, отдавших свою жизнь за нашу национальную независимость. Он рассказал о борьбе наших дедов, которые являются гордостью нации, за мир и свободу Родины.
В ходе духовно-просветительского мероприятия прозвучали стихи и песни, прославляющие такие добродетели, как Родина, независимость, человеческое достоинство, уважение к родителям.