Bugun, 17 yanvar kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Singapurga davlat tashrifi doirasida oliy darajadagi tadbirlar – ushbu mamlakat Prezidenti Halima Yaqub va Bosh vaziri Li Syan Lun bilan muzokaralar bo‘lib o‘tdi.
Muzokaralar davomida bir qator dolzarb yo‘nalishlarda hamkorlik o‘rnatish belgilab olindi.
Ikki davlatlar o‘rtasidagi keng hamkorlikning ikkinchi yo‘nalishi sifatida Singapurni O‘zbekistondagi xususiylashtirish jarayonlariga jalb qilinishi belgilab olindi. Shu maʼnoda, muzokaralarda Singapurning yetakchi kompaniyalari ilg‘or tajribasi, zamonaviy texnologiyalari va boshqaruv usullaridan foydalangan holda O‘zbekistonning yirik korxonalarini xususiylashtirish doirasidagi loyihalarni amalga oshirish istiqbollari muhokama qilindi.
Davlat korxonalarini transformatsiya qilish va tarkibiy o‘zgartirish, keyinchalik ularni IPOga chiqarish va tashqi investitsiyalarni jalb qilish uchun qo‘shma Investitsiya jamg‘armasini tuzish taklif qilindi.
Xususan, Davlat aktivlarini boshqarish agentligi va Singapurning “Templeton Asset Management Ltd” kompaniyasi o’rtasida o’zaro hamkorlik kelishuvi imzolandi.

Сингапур будет привлечен в процессы приватизации нашей страны
Сегодня, 17 января в рамках государственного визита Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Республику Сингапур состоялись мероприятия на высшем уровне - переговоры с Президентом этой страны Халимой Якуб и Премьер-министром Ли Сянь Луном.
В ходе переговоров определено налаживание сотрудничества по ряду ключевых направлений.
В качестве второго направления широкого сотрудничества двух стран определено привлечение Сингапура в процессы приватизации в Узбекистане. В этом контексте на переговорах обсуждены перспективы реализации новых проектов c привлечением передового опыта, современных технологий и менеджмента ведущих сингапурских компаний в рамках приватизации крупных предприятий Узбекистана.
Предложено создать совместный Инвестиционный фонд для трансформации и реструктуризации государственных предприятий с целью дальнейшего вывода их на IPO и привлечения  внешних инвестиций.
В частности, подписано соглашение о взаимном сотрудничестве между Агентством по управлению государственными активами и сингапурской компанией «Templeton Asset Management Ltd».