Avval xabar berilganidek, Davaktiv agentligi tomonidan "Asakabank" AJ, "Oʻzsanoatqurilishbank" ATB va AT "Aloqabank"ga tegishli “Toshkent City” xalqaro ishbilarmonlik markazi hududidagi yangi koʻp qavatli biznes markazlarini (keyingi oʻrinlarda – “Biznes markazlar”) xalqaro savdo jarayonining Aktivni sotib olish boʻyicha qiziqish bildirish (Express of interest) bosqichi boshlangan.
Ushbu Biznes markazlarini xususiylashtirish jarayonini ilgʻor xalqaro tajriba asosida amalga oshirish uchun “KPMG” xalqaro kompaniyasi (keyingi oʻrinlarda – Konsultant) xususiylashtirish boʻyicha Konsultant hamda “Deloitte” xalqaro kompaniyasi mustaqil baholovchi sifatida jalb etilgan.
Mazkur bosqich doirasida Konsultant tomonidan keng qamrovli marketing ishlari amalga oshirildi, jumladan, “KPMG” kompaniyasining xalqaro investorlar tarmogʻi orqali Biznes markazlar toʻgʻrisidagi investitsiya tizerlari salohiyatli investorlarga yuborildi. Natijada, 4 nafar Yevropa Ittifoqi, BAA va Turkiya davlatlaridan boʻlgan talabgorlar tomonidan sotib olish boʻyicha qiziqish bildirish toʻgʻrisidagi arizalar Konsultantga kelib tushgan.
• Biznes markazlarni sotib olish uchun moliyaviy resurslarining yetarliligi;
• Oʻzbekiston Respublikasining 660-II-sonli “Jinoiy faoliyatdan olingan daromadlarni legallashtirishga, terrorizmni moliyalashtirishga va ommaviy qirgʻin qurolini tarqatishni moliyalashtirishga qarshi kurashish toʻgʻrisida”gi Qonuni talablariga rioya etilishi;
Konsultant tomonidan kelib tushgan arizalarni oʻrganish natijasida yuqoridagi mezon talablariga muvofiq keladigan 4 nafar talabgorni xususiylashtirish jarayonining navbatdagi bosqichiga oʻtkazish hamda raqobat muhitini yanada oshirish maqsadida marketing ishlarini davom ettirgan holda yanada koʻproq salohiyatli investorlarni ham savdo jarayonlariga jalb etish tavsiya etilgan.
Konsultant tomonidan  Aktivni sotib olish boʻyicha qiziqish bildirish (Express of interest) bosqichida ariza bergan barcha talabgorlarga individual ravishda xabarnoma yuboriladi, shuningdek, avval maʼlum qilingan mezon talablariga muvofiq deb topilgan nafar talabgorlarga esa jarayon xati “Process letter” orqali navbatdagi bosqich toʻgʻrisida batafsil maʼlumot beriladi.
Talabgorlarga Majburiyatga ega boʻlgan takliflarini (BO) tayyorlash uchun Aktiv toʻgʻrisidagi Axborotlarni oshkor etmaslik toʻgʻrisidagi bitim (NDA)ni imzolagan holda Konsultant tomonidan tayyorlangan Biznes markazlarning moliyaviy, yuridik va operatsion faoliyati toʻgʻrisidagi maʼlumotlar, shuningdek, analitik hisobotlar joylangan virtual maʼlumotlar xonasi (VDR)ga kirish, Biznes markazlarini joyiga chiqqan holda oʻrganish imkoniyati beriladi.
Konsultant tomonidan Biznes markazlarni sotib olish narxi boʻyicha Majburiyatga ega boʻlgan takliflar (BO2024-yil 25-noyabr soat 23:59 (Toshkent vaqti bilan)ga qadar qabul qilinadi.
Ushbu eʼlon yoki uning mazmunining biron-bir qismi mazkur eʼlon chop etilishidan kelib chiqib taxmin qilinishi mumkin boʻlgan Davaktiv agentligi va “KPMG”ning Aktivni sotish bilan bogʻliq biror-bir shakldagi majburiyati sifatida talqin qilinmasligi kerak. Davaktiv agentligi va “KPMG” oʻz xohishiga koʻra har qanday vaqtda va har qanday munosabatda, birgalikdagi yoki shaxsiy javobgarlikni oʻz zimmalariga olmasdan:
(ii) turli xil manfaatdor tomonlar uchun turli xil tartib-qoidalar boʻyicha ish tutish va/yoki Davaktiv agentligi va “KPMG” tomonidan koʻzda tutilgan reja-jadval va tartib doirasida istalgan boshqa potensial xaridorni (xaridorlarni) oldindan ogohlantirmasdan chiqarib tashlagan holda bir yoki bir nechta potensial xaridorlar bilan muzokaralar olib borish;

Information on the international sale process of 3 multi-storey business centers on the territory of the international business center "Tashkent City"
As previously reported, the State Assets Management Agency started the Expression of Interest stage of the international sale process of new multi-storey business centers (hereinafter - Business Centers) on the territory of the international business center “Tashkent City” owned by JSC Asakabank, JSCB Uzsanoatkurilishbank and JSC Alokabank.
To carry out the process of privatization of these Business Centers on the basis of the best international practices, the international company KPMG (hereinafter - the Consultant) was attracted as a Consultant on privatization, and as an independent appraiser - the international company Deloitte.
As part of this stage, the Consultant carried out marketing activities, including sending investment teasers of the Business Centers through a wide pool of international contacts of KPMG. As a result, the Consultant received expressions of interest from 4 investors from the EU, UAE and Turkey.
As a result of studying the applications received by the consultant, it was recommended to move 4 applicants meeting the above criteria to the next stage of the privatization process and, in order to further enhance the competitive environment, to continue marketing efforts to attract more potential investors to the sales process.
All Expression of Interest applicants will be notified individually by the Consultant and the 4 applicants meeting the previously announced criteria will receive details of the next stage through a Process letter.
At the same time, in order to ensure a competitive environment, the Consultant will in parallel continue its efforts to attract more potential investors to the sales process and will receive Express of Interest applications.
The contacts on this project:
Upon signing the Non-Disclosure Agreement (NDA), participants will have access to a Virtual Data Room (VDR) containing detailed financial, legal and operational information on the Business Centers, including an analytical report prepared by the Consultant, as well as the opportunity to visit the Business Centers for review.
Binding Offers (BO) for the acquisition of the Asset are accepted by the Consultant until 23:59 (Tashkent time) on November 25, 2024.
The State Assets Management Agency expresses its gratitude to all participants who have shown interest in the privatization process and submitted their applications, as well as expresses confidence in further constructive cooperation with applicants who have successfully passed the “Expression of Interest” stage in the acquisition of the Asset.
The State Assets Management Agency and banks reserve the right to change the sequence of the sales process or refuse to sell to or negotiate with any potential buyer(s) at any time without giving a reason.
This announcement, or any part of its contents, should not be construed as a form of commitment on the part of the State Assets Management Agency, the banks or KPMG in relation to the sale of the Assets. The State Assets Management Agency, Banks and KPMG reserve the right to exercise their discretion at any time and in any respect, without accepting joint or individual liability:
(i) make changes to application deadlines;
(ii) follow different procedures in relation to different interested parties, and/or negotiate with one or more potential buyers within the framework of the schedule and procedure established jointly with the State Assets Management Agency, banks and KPMG to the exclusion of any other potential buyer(s) without prior notice;
(iv) terminate any discussions or negotiations with any potential buyer(s) in relation to the Transaction at any time without giving any reason.