Toshkent viloyatida tadbirkorlar va ishbilarmonlar uchun navbatdagi “Roadshow” taqdimoti oʻtkazildi
Joriy yilning 28 may kuni Davlat aktivlari agentligi tomonidan Toshkent viloyatida xususiylashtirilishi belgilangan davlat aktivlari, jumladan, korxonalardagi davlat ulushlari, boʻsh turgan davlat mulki obyektlari va sotilishi belgilangan yer uchastkalari toʻgʻrisida navbatdagi “Roadshow” taqdimoti oʻtkazildi.
Taqdimot Davlat aktivlari agentligi direktorining oʻrinbosari Alisher Miraliyev, Toshkent viloyati hokimining oʻrinbosari Ilxomjon Arzikulov, Agentlikning Toshkent viloyati hududiy boshqarmasi boshligʻi Sardor Jumayev va viloyat hududiy tashkilot rahbarlari boshchiligida hamda 200 nafardan ziyod tadbirkorlar va investorlar ishtirokida boʻlib oʻtdi.
Tadbirni kirish qismida, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 21-apreldagi PF-70-sonli Farmoni bilan 2025-yil uchun xususiylashtirish dasturi qabul qilinganligi, mazkur dastur doirasida Toshkent viloyatida ommaviy savdolarga chiqarilishi belgilangan 13 ta davlat va davlat ishtirokidagi xoʻjalik jamiyatlarining ulushlari, 96 ta koʻchmas mulk obyektlari hamda 649,5 gektar yer maydonlari ishtirokchilarga taqdimot qilindi va yaqindan tanishtirildi.
A.Miraliyev soʻzga chiqib, soʻnggi yillarda mamlakatimizda tadbirkorlikni rivojlantirish va qoʻllab-quvvatlash, iqtisodiyotda davlat ulushini qisqartirish yuzasidan keskin islohotlar amalga oshirilganligini, xususan yuqorida qayd etilgan Farmonning tegishli ilovasi bilan xususiylashtirish va davlat mulkini ijaraga berish yoʻnalishlarida tadbirkorlar uchun bir qator imtiyozlar va qulayliklar tasdiqlab berilganligini taʼkidlab oʻtdi (imtiyozlar bilan tanishish uchun havola).
Oʻz oʻrnida, Vazirlar Mahkamasining 2024-yil 17-iyuldagi 432-sonli qaroriga muvofiq, kichik sanoat zonalari hududida investitsiya va ijtimoiy majburiyatlarni toʻliq bajargan ishtirokchilarga berilgan davlat koʻchmas mulk obyektlarini xususiylashtirish tartibi ishlab chiqilganligi hamda kichik sanoat zonalari direksiyasi orqali Davlat aktivlari agentligiga xususiylashtirish boʻyicha ariza yuborish yuzasidan tadbir ishtirokchilariga tushuntirish berildi.
Shu bilan birga, “Roadshow” ishtirokchilariga Davlat aktivlari agentligi Toshkent viloyati hududiy boshqarmasi tomonidan 2024-yil davomida 107 ta davlat aktivlari auksion savdolariga chiqarilganligi, savdoda turgan 106 ta davlat aktivlari 252,0 mlrd.soʻm qiymatga boʻlib-boʻlib toʻlash sharti bilan sotilganligi maʼlum qilindi. Bundan tashqari, tadbirkorlar va fuqarolar uchun 3063 ta 417,3 gektar yer uchastkalari elektron onlayn-auksion savdolariga chiqarilgan boʻlib, shundan 2568 ta 119,0 gektar yer uchastkalari 50,1 mlrd.soʻmga sotilishiga erishilgan.
Hududiy boshqarma tomonidan 2025-yilning oʻtgan davrida yangi 89 ta davlat aktivlari auksion savdolariga chiqarilgan boʻlib, savdoda turgan 77 ta davlat aktivlari 202,7 mlrd.soʻm qiymatga sotilishi taʼminlangan.
Koʻtarinki ruhda va savol-javoblarga boy oʻtgan tadbir yakunida qatnashchilar va OAV vakillari tomonidan berilgan bir qator savollarga tegishli javoblar berib oʻtildi.
Jumladan, Qibray tumanidan tashrif buyurgan tadbirkor tumanda uzoq yillardan beri boʻsh turgan koʻchmas mulk obyektini ijaraga olish tartibi boʻyicha savol berdi. Mazkur savolga Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 24-martdagi PQ-102-son Qarori bilan jismoniy shaxslarga “Davlat mulki” axborot tizimi orqali maydoni 2 000 metr kvadratgacha boʻlgan davlat koʻchmas mulk obyektlarini xususiylashtirish yoki ijaraga berish uchun toʻgʻridan-toʻgʻri onlayn auksion savdolariga chiqarish boʻyicha ariza berish huquqi berilganligi toʻgʻrisida tushuntirish berildi.
Shuningdek, Pskent tumanida maktab hududidagi boʻsh yerni ijaraga olib 3 yil davomida faoliyat yuritib kelayotgan tadbirkor mazkur boʻsh yerni xususiylashtirish tartibi boʻyicha savol berdi. Mazkur savolga, ijtimoiy soha obyektlarini, xususan maktab hududidagi obyektlar va yerlarni xususiylashtirish mumkin emasligi tushuntirildi.
Mazkur tadbir bunga qadar Surxondaryo, Xorazm, Buxoro, Navoiy, Jizzax, Farg‘ona, Andijon, Sirdaryo viloyatlarida va Qoraqalpogʻiston Respublikasida, bugun Toshkent viloyatida oʻtkazildi hamda keyingi oʻrinda Samarqand viloyatida va respublikaning qolgan barcha viloyatlarida oʻtkaziladi.

В Ташкентской области состоялась очередная презентация «Roadshow» для предпринимателей и инвесторов
В частности, 21 апреля 2025 года был принят Указ Президента Республики Узбекистан «О программе приватизации на 2025 год». Согласно данному Указу, предусмотрено выставление государственных пакетов акций в 115 предприятиях659 объектов недвижимости, а также 6100 гектаров земельных участков на открытые торги.
В свою очередь, с целью разъяснения сути и содержания данного Указа предпринимателям и широкой общественности на местах, 28 мая текущего года Агентством государственных активов была проведена очередная «Roadshow» презентация в Ташкентской области. В ходе мероприятия были представлены государственные активы, подлежащие приватизации, включая доли государства в предприятиях, пустующие объекты государственной собственности, а также земельные участки, выставляемые на продажу.
Данное мероприятие прошло под руководством заместителя директора Агентства государственных активов Алишера Миралиева, заместителя хокима Ташкентской области Илхомжона Арзикулованачальника территориального управления Агентства в Ташкентской области Сардора Жумаева, а также руководителей государственных органов в области.
А. Миралиев выступая в мероприятии отметил, что в последние годы в нашей стране были проведены реформы по совершенствованию нормативно-правовой базы в сфере приватизации, а также по поддержке предпринимательства. Он подчеркнул, что для предпринимателей созданы ряд льгот и удобств в приватизации и аренде государственного имущества. В частности:
• при продаже государственного имущества в сфере гостиничного и туристического обслуживания, независимо от суммы платежа за покупку, предоставляется возможность оплаты в рассрочку на срок до 5 лет.
• если стоимость всех видов земельных участков будет полностью оплачена в течение 15 рабочих днейпредоставляется скидка 20% от общей суммы (за исключением земельных участков, реализуемых по цене, сниженной на более чем 50% от начальной стоимости).
• если земельные участки, выставленные на аукцион для предпринимательской деятельности (кроме центров областей), не будут проданы в течение 3 месяцев, начальная цена будет поэтапно снижаться на 30%, а если участок не будет продан за 6 месяцев — поэтапно на 10%. Для покупателя предусмотрена возможность оплаты 15% покупной стоимости в течении 3 месяцев, а оставшуюся сумму — в рассрочку на срок до 10 лет.
​Вместе с тем, участники «Roadshow» проинформированы о проделанной работе в Ташкентской области за 2024 год, в частности территориальным управлением Агентства государственных активов на аукционные торги было выставлено 107 государственных активов, а также 106 актива были проданы за 252,0 млрд сумов с условием рассрочки оплаты. Кроме того, на электронные онлайн-аукционы для предпринимателей и граждан выставлены 3063 земельных участков площадью 417,3 га, из которых проданы 2568 земельных участков площадью 119,0 га за 50,1 млрд сумов.
Территориальным управлением за прошедший период 2025 года на торги было выставлено всего 89 новых государственных активов, а также реализованы 77 государственных активов на сумму 202,7 млрд сум.
В свою очередь, в соответствии с программой приватизации на 2025 год, предпринимателям и участникам мероприятия представлены выставляемые на публичные торги доли государства в 13 обществах с участием государства, а также 96 объектов недвижимости, а также земельные участки площадью 649,5 га в Ташкентской области.
В завершении мероприятия, прошедшего на высоком уровне и оживлённо с вопросами и ответами, были даны соответствующие ответы на ряд вопросов, заданных участниками и представителями СМИ.
Данное мероприятие ранее проводилось в Сурхандарьинской, Хорезмской, Бухарской, Навоийской, Джизакской, Ферганской, Андижанской, Сырдарьинской областях и в Республике Каракалпакстан, сегодня проведено в Ташкентской области, а в дальнейшем будет проводиться в Самаркандской области и во всех остальных регионах республики.