Xalqaro hamkorlik yanada kengaytirilmoqda
Joriy yilning 11 noyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Davlat aktivlarini boshqarish agentligi direktori o‘rinbosari Usmonov Bekzod Xalqaro valyuta jamg‘armasi (XVJ) missiyasi rahbari Ron van Roden bilan "XVJ Kelishuv moddalari"ning IV moddasiga muvofiq yillik maslahatlashuvlar doirasida uchrashuv o‘tkazdi.
Ma’lumot uchun: XJV Kelishuv moddalari 1944-yil 22-iyulda BMTning valyuta-moliya konferensiyasida (Bretton-Vuds, Nyu-Gempshir) qabul qilingan. Dastlab 29 davlat tomonidan qabul qilingan, keyinchalik jami 190 a'zo davlat tomonidan imzolangan va ratifikatsiya qilingan. Tashkilotning nizomi bo'lgan moddalar Jamg'armaning maqsadlarini belgilaydi va "xalqaro valyuta muammolari bo'yicha maslahatlashuv va hamkorlik mexanizmini ta'minlaydigan xalqaro valyuta hamkorligini" rivojlantirishni o'z ichiga oladi.
Uchrashuvda tomonlar davlatning iqtisodiyotdagi ishtirokini qisqartirish, davlat ishtirokidagi korxonalarni xususiylashtirish va transformatsiya qilish sohasidagi hamkorlikning dolzarb vazifalari va istiqbollari, shuningdek makroiqtisodiy barqarorlikni ta’minlash masalalari muhokama qilindi.
Bundan tashqari, uchravshuv davomida 2022-2026-yillarda mamlakatni rivojlantirish milliy strategiyasini amalga oshirishda Davaktiv agentligining roli va bunda Agentlikka texnik ko‘mak ko‘rsatish masalalari muhokama qilindi.
Shuningdek, Davaktiv agentligi direktori o‘rinbosari XVJ vakillariga joriy yil uchun xususiylashtirish dasturiqishloq xo‘jaligiga mo‘ljallanmagan yer uchastkalarini xususiylashtirish, davlat ishtirokidagi korxonalarni boshqarish va isloh qilish, davlat ishtirokidagi korxonalarda korporativ boshqaruvning zamonaviy usullarini joriy etish bo‘yicha olib borilayotgan ishlar hamda istiqboldagi rejalar haqida maʼlumot berdi.
Janob Ron van Roden Davaktiv agentligi oldiga qo‘yilgan maqsadlarni sifatli bajarish bo‘yicha milliy strategiyani amalga oshirishda har tomonlama ko‘maklashishga tayyorligini bildirdi.

International cooperation is expanding
On November 11 this year, Deputy Director of the State Assets Management Agency of the Republic of Uzbekistan Bekzod Usmonov held a meeting with the head of the International Monetary Fund (IMF) mission Ron van Roeden in the framework of annual consultations in accordance with Article IV of the "Articles of Agreement of the International Monetary Fund".
For reference: The Articles of Agreement of the International Monetary Fund were adopted at the United Nations Monetary and Financial Conference (Bretton Woods, New Hampshire) on July 22, 1944. They were originally accepted by 29 countries and since then have been signed and ratified by a total of 190 Member countries. As the charter of the organization, the Articles lay out the Fund's purposes, which include the promotion of 'international monetary cooperation through a permanent institution which provides the machinery for consultation and collaboration on international monetary problems'.
During the meeting the parties discussed the current tasks and prospects for cooperation in the field of reducing state involvement in the economy, privatization and transformation of enterprises with state participation, as well as issues of macroeconomic stability.
In addition, the participants discussed the role of the Agency in implementation of the national development strategy of the country for 2022-2026 and the issues of technical assistance.
Also, the Deputy Director of the Agency informed the IMF representatives about the privatization program for the current year, privatization of non-agricultural land plots, management and reform of enterprises with state participation, introduction of modern methods of corporate governance in enterprises with state participation and further prospective plans in these directions.
Mr. Ron van Roden expressed the willingness of the IMF to fully assist the Agency in implementing the national development strategy and its stated objectives.