Xalqaro hamkorlik yanada kengaytirilmoqda
Joriy yilning 11 noyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Davlat aktivlarini boshqarish agentligi direktori o‘rinbosari Usmonov Bekzod Xalqaro valyuta jamg‘armasi (XVJ) missiyasi rahbari Ron van Roden bilan "XVJ Kelishuv moddalari"ning IV moddasiga muvofiq yillik maslahatlashuvlar doirasida uchrashuv o‘tkazdi.
Ma’lumot uchun: XJV Kelishuv moddalari 1944-yil 22-iyulda BMTning valyuta-moliya konferensiyasida (Bretton-Vuds, Nyu-Gempshir) qabul qilingan. Dastlab 29 davlat tomonidan qabul qilingan, keyinchalik jami 190 a'zo davlat tomonidan imzolangan va ratifikatsiya qilingan. Tashkilotning nizomi bo'lgan moddalar Jamg'armaning maqsadlarini belgilaydi va "xalqaro valyuta muammolari bo'yicha maslahatlashuv va hamkorlik mexanizmini ta'minlaydigan xalqaro valyuta hamkorligini" rivojlantirishni o'z ichiga oladi.
Uchrashuvda tomonlar davlatning iqtisodiyotdagi ishtirokini qisqartirish, davlat ishtirokidagi korxonalarni xususiylashtirish va transformatsiya qilish sohasidagi hamkorlikning dolzarb vazifalari va istiqbollari, shuningdek makroiqtisodiy barqarorlikni ta’minlash masalalari muhokama qilindi.
Bundan tashqari, uchravshuv davomida 2022-2026-yillarda mamlakatni rivojlantirish milliy strategiyasini amalga oshirishda Davaktiv agentligining roli va bunda Agentlikka texnik ko‘mak ko‘rsatish masalalari muhokama qilindi.
Shuningdek, Davaktiv agentligi direktori o‘rinbosari XVJ vakillariga joriy yil uchun xususiylashtirish dasturiqishloq xo‘jaligiga mo‘ljallanmagan yer uchastkalarini xususiylashtirish, davlat ishtirokidagi korxonalarni boshqarish va isloh qilish, davlat ishtirokidagi korxonalarda korporativ boshqaruvning zamonaviy usullarini joriy etish bo‘yicha olib borilayotgan ishlar hamda istiqboldagi rejalar haqida maʼlumot berdi.
Janob Ron van Roden Davaktiv agentligi oldiga qo‘yilgan maqsadlarni sifatli bajarish bo‘yicha milliy strategiyani amalga oshirishda har tomonlama ko‘maklashishga tayyorligini bildirdi.

11 ноября текущего года заместитель директора Агентства по управлению государственными активами Республики Узбекистан Бекзод Усмонов провел встречу с руководителем миссии Международного валютного фонда (МВФ) Рон ван Роденом в рамках ежегодных консультаций в соответствии со Статьей IV "Статей соглашения Международного валютного фонда".
Справочно: Статьи соглашения Международного валютного фонда были приняты на Валютно-финансовой конференции ООН (Бреттон-Вудс, Нью-Гемпшир) 22 июля 1944 года. Первоначально они были приняты 29 странами, а с тех пор их подписали и ратифицировали в общей сложности 190 стран-членов. Статьи, являющиеся уставом организации, определяют цели Фонда, которые включают содействие "международному валютному сотрудничеству через постоянное учреждение, которое обеспечивает механизм для консультаций и сотрудничества по международным валютным проблемам".
В рамках встречи стороны обсудили текущие задачи и перспективы сотрудничества в области сокращения участия государства в экономикеприватизации и трансформации предприятий с государственным участием, а также вопросы обеспечении макроэкономической стабильности.
Кроме того, участники обсудили роль Агентства в реализации национальной стратегии развития страны на 2022-2026 годы и вопросы оказания технического содейтвия.
А также, заместитель директора Агентства проинформировал представителей МВФ о программе приватизации на текущий год, приватизации земельных участков несельскохозяйственного назначения, управлении и реформировании предприятий с государственным участием, внедрении современных методов корпоративного управления в предприятиях с государственным участием и дальнейшие перспективные планы по данным направлениям.
Господин Рон ван Роден выразил готовность МВФ всесторонне содействовать Агентству в реализации национальной стратегии и поставленных целей.