18 ноябрь - Ўзбекистон Республикаси Давлат байроғи қабул қилинган кун!
"Ўзбекистон Республикаси давлат байроғи тўғрисида"ги қонун 1991 йил 18 ноябрда Ўзбекистон Республикаси Олий Кенгашининг навбатдан ташқари ўтказилган VII сессиясида қабул қилинган.
Давлат рамзлари ҳар бир халқнинг мустақиллиги, озодлиги, тинчлиги ва барқарорлиги тимсоли ҳисобланади. Давлатчилигимиз тарихининг қайси даврини олмайлик, байроқ аждодларимиз учун озодлик, куч-қудрат, жасорат, ғалаба тимсоли бўлган.
Байроғимиз 1992 йил 2 мартидан Ўзбекистон тўлақонли суверен республика сифатида тан олинганининг рамзи сифатида Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Бош қароргоҳи олдида ҳам ҳилпирай бошлади.
Азиз юртдошлар!
Ўзбекистон Республикаси Давлат байроғи қабул қилинганлигининг 31 йиллиги муносабати билан Давлат активларини бошқариш агентлиги Сизларни муборакбод этади!

18 ноября - день принятия Государственного флага Республики Узбекистан!
Закон "О Государственном флаге Республики Узбекистан" был принят 18 ноября 1991 года на внеочередной VII сессии Верховного Совета Республики Узбекистан.
Государственные символы являются символами независимости, свободы, мира и стабильности каждого народа. Вне зависимости от периода истории нашей государственности, флаг был для наших предков символом свободы, силы, отваги и победы.
Со 2 марта 1992 года наш флаг стал развеваться перед штаб-квартирой Организации Объединенных Наций как символ признания Узбекистана полноценной суверенной республикой.
Дорогие соотечественники!
Агентство по управлению государственными активами поздравляет Вас с 31-й годовщиной принятия Государственного Флага Республики Узбекистан!