Аввал маълум қилинганидек, тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ, “Миллий банклараро процессинг маркази” АЖ (кейинги ўринларда - Жамият) устав капиталидаги 100 фоиз давлат акциялар пакетини сотиш бўйича бошланган очиқ савдо жараёнларининг Мажбуриятга эга бўлган таклифлар (BO)ни тақдим этиш босқичида 6 нафар талабгор иштирок этиш учун таклиф қилинган.
Ушбу босқичда, Ахборотни ошкор этмаслик тўғрисидаги битимни (NDA) имзолаган талабгорларга хусусийлаштириш бўйича консультант “Deloitte” халқаро компанияси (кейинги ўринларда - Консультант) тайёрлаган Жамиятнинг молиявий, солиқ, ҳуқуқий ва экологик фаолияти юзасидан комплекс таҳлил (due diligence) ҳисоботлари билан танишиш, шунингдек, Жамиятнинг бошқарув органи билан учрашиш имконияти яратилди.
Шунингдек, талабгорларга Давлат активларини бошқариш агентлигининг 2024 йил 30 сентябрдаги эълонига мувофиқ, “Савдонинг асосий шартлари тўғрисида”  (Term sheet)ги Битим тақдим этилди.
Белгиланган муддатларда Консультантга Жамиятни сотиб олиш бўйича 3 нафар талабгорлардан Мажбуриятга эга бўлган таклифлар (BO) келиб тушди ҳамда 65 млн АҚШ доллари миқдоридаги энг юқори харид баҳосини таклиф қилган “Paynet” АЖ савдо ғолиби деб топилди.
Таъкидлаш жоизки, мазкур таклиф Консультант томонидан ҳисобланган Жамиятни сотиш мумкин бўлган индикатив нархлар оралиғида жойлашган ҳамда халқаро мустақил баҳоловчи “KPMG” томонидан баҳоланган қийматидан юқори.
Талабгор келгусида Жамиятга тегишли “Humo” тўлов тизимини барқарор ва узлуксиз ишлашини таъминлашга қаратилган қўшимча тадбирларни амалга ошириш бўйича мажбуриятларни, шунингдек, тизим фойдаланувчиларининг конфиденциал (шахсий ва банк) маълумотларини ҳимоя қилишни зиммасига олган.
Жамиятни хусусийлаштириш натижалари Давлат активларини хусусийлаштириш ва хусусийлаштириш жараёнларини мувофиқлаштириш давлат комиссиясининг тегишли қарори билан маъқулланган.
Маълумот учун: “Paynet” АЖ – Ўзбекистон молиявий технологиялар соҳасида 18 йилдан буён фаолият юритаётган энг йирик тўлов операторларидан биридир. Мазкур тўлов тизими орқали 1 500 дан зиёд маҳсулот етказиб берувчи ва хизмат кўрсатувчиларга тўлаш имконияти яратилган ҳамда йилига 20 млн.дан зиёд фойдаланувчилар ушбу хизматлардан фойдаланиб келмоқда.

An agreement has been reached on the privatization of 100% state-owned shares of JSC "National Interbank Processing Center"
As previously reported, in accordance with the relevant privatization programs, the open sales process of 100% state-owned shares in JSC "National Interbank Processing Center" (hereinafter - the Company) has commenced, and six applicants were invited to participate at the stage of submitting Binding Offers (BO).
At this stage, applicants who signed a Non-Disclosure Agreement (NDA) were given the opportunity to review comprehensive analytical reports (due diligence) on the financial, tax, legal, and environmental activities of the Company, prepared by the privatization consultant, the international company "Deloitte" (hereinafter - the Consultant). Additionally, they were provided the chance to meet with the Company's management body.
The applicants were also provided with a "Term Sheet" agreement in accordance with the announcement made by the State Assets Management Agency on September 30, 2024.
Within the established timeframe, the Consultant received Binding Offers (BO) from three applicants, and the winner of the sales was recognized as JSC "Paynet", which offered the highest purchase price of 65 million USD.
It should be noted that the buyer's offer is within the range of indicative prices calculated by the Consultant and also exceeds the valuation determined by the international independent appraiser "KPMG".
The buyer has committed to implementing additional measures aimed at ensuring the stable and uninterrupted operation of the "Humo" payment system, owned by the Company, as well as protecting the confidential (personal and banking) information of the system's users.
The privatization results of the Company have been approved by the relevant decision of the State Commission for Privatization of State Assets and Coordination of Privatization Processes.
For reference: JSC "Paynet" is one of the largest payment operators in Uzbekistan, operating in the financial technology (fintech) sector for 18 years. The system enables payments for more than 1,500 providers of goods and services, and the annual number of users exceeds 20 million.