Аввал маълум қилинганидек, тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ, “Миллий банклараро процессинг маркази” АЖ (кейинги ўринларда - Жамият) устав капиталидаги 100 фоиз давлат акциялар пакетини сотиш бўйича бошланган очиқ савдо жараёнларининг Мажбуриятга эга бўлган таклифлар (BO)ни тақдим этиш босқичида 6 нафар талабгор иштирок этиш учун таклиф қилинган.
Ушбу босқичда, Ахборотни ошкор этмаслик тўғрисидаги битимни (NDA) имзолаган талабгорларга хусусийлаштириш бўйича консультант “Deloitte” халқаро компанияси (кейинги ўринларда - Консультант) тайёрлаган Жамиятнинг молиявий, солиқ, ҳуқуқий ва экологик фаолияти юзасидан комплекс таҳлил (due diligence) ҳисоботлари билан танишиш, шунингдек, Жамиятнинг бошқарув органи билан учрашиш имконияти яратилди.
Шунингдек, талабгорларга Давлат активларини бошқариш агентлигининг 2024 йил 30 сентябрдаги эълонига мувофиқ, “Савдонинг асосий шартлари тўғрисида”  (Term sheet)ги Битим тақдим этилди.
Белгиланган муддатларда Консультантга Жамиятни сотиб олиш бўйича 3 нафар талабгорлардан Мажбуриятга эга бўлган таклифлар (BO) келиб тушди ҳамда 65 млн АҚШ доллари миқдоридаги энг юқори харид баҳосини таклиф қилган “Paynet” АЖ савдо ғолиби деб топилди.
Таъкидлаш жоизки, мазкур таклиф Консультант томонидан ҳисобланган Жамиятни сотиш мумкин бўлган индикатив нархлар оралиғида жойлашган ҳамда халқаро мустақил баҳоловчи “KPMG” томонидан баҳоланган қийматидан юқори.
Талабгор келгусида Жамиятга тегишли “Humo” тўлов тизимини барқарор ва узлуксиз ишлашини таъминлашга қаратилган қўшимча тадбирларни амалга ошириш бўйича мажбуриятларни, шунингдек, тизим фойдаланувчиларининг конфиденциал (шахсий ва банк) маълумотларини ҳимоя қилишни зиммасига олган.
Жамиятни хусусийлаштириш натижалари Давлат активларини хусусийлаштириш ва хусусийлаштириш жараёнларини мувофиқлаштириш давлат комиссиясининг тегишли қарори билан маъқулланган.
Маълумот учун: “Paynet” АЖ – Ўзбекистон молиявий технологиялар соҳасида 18 йилдан буён фаолият юритаётган энг йирик тўлов операторларидан биридир. Мазкур тўлов тизими орқали 1 500 дан зиёд маҳсулот етказиб берувчи ва хизмат кўрсатувчиларга тўлаш имконияти яратилган ҳамда йилига 20 млн.дан зиёд фойдаланувчилар ушбу хизматлардан фойдаланиб келмоқда.

Достигнута договоренность о приватизации 100% государственного пакета акций АО «Национальный межбанковский процессинговый центр»
Как сообщалось ранее, согласно соответствующим программам приватизации, начат процесс открытых торгов 100% государственного пакета акций АО «Национальный межбанковский процессинговый центр» (далее – Общество) и на этапе подачи Обязывающих предложений (BO) к участию были приглашены 6 претендентов.
На данном этапе претендентам, подписавшим Соглашение о неразглашении информации (NDA), предоставлена возможность ознакомиться с комплексными аналитическими отчетами (due diligence) по финансовой, налоговой, правовой и экологической деятельности Общества, подготовленными консультантом по приватизации — международной компанией «Deloitte» (далее – Консультант), а также встретиться с органом управления Общества.
А также, претендентам предоставлено Соглашение об «Основных условиях продажи» (Term sheet) в соответствии с объявлением Агентства госактивов от 30 сентября 2024 года.
В установленный срок Консультанту поступили Обязывающие предложения (BO) от 3 претендентов и победителем торгов признано АО «Paynet», предложившее наивысшую цену покупки в размере 65 миллионов долларов США.
Следует отметить, что предложение Покупателя расположено в пределах интервала индикативных цен, рассчитанных Консультантом, а также превышает стоимость, оценённую международным независимым оценщиком «KPMG».
Покупатель принял обязательства по реализации дополнительных мер, направленных на обеспечение стабильной и бесперебойной работы платёжной системы «Humo», принадлежащей Обществу, а также защиту конфиденциальной (персональной и банковской) информации пользователей системы.
Результаты приватизации Общества одобрены соответствующим решением Государственной комиссии по приватизации и координации процессов приватизации государственных активов.
Для справки: АО «Paynet» – один из крупнейших платёжных операторов Узбекистана, работающий в сфере финансовых технологий (финтех) уже 18 лет. Система обеспечивает возможность оплаты для более чем 1 500 поставщиков товаров и услуг, а ежегодное количество пользователей превышает 20 миллионов.