“Андижон биокимё заводи” АЖ устав капиталидаги давлат акциялар пакетини хусусийлаштириш бўйича келишувга эришилди
Тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ, Давактив агентлиги “Андижон биокимё заводи” АЖ (кейинги ўринларда - Корхона) устав капиталидаги 96,0 фоиз давлат акциялар пакетини профессионал консультантни жалб этган ҳолда музокараларга оммавий равишда таклиф қилиш йўли билан ташкиллаштирилган хусусийлаштириш натижалари бўйича 101,3 млрд.сўм сотиб олиш тўловларини тўлаш шартлари билан “Jasmin Gold Group” МЧЖ (кейинги ўринларда - Харидор) савдо ғолиби деб топилганлигини маълум қилади.
Ушбу жараёнга “ABRAU CAPITAL” компанияси (кейинги ўринларда – Консультант) хусусийлаштириш бўйича консультант сифатида жалб этилган.
Аввал хабар берилганидек, рақобат муҳити таъминланган савдо жараёни натижасида, инвесторлар томонидан келиб тушган аризалар (Express of Interest) уларнинг тўловга қобилиятлилик, хусусийлаштириш жараёнида иштирок этилишини тақиқлаши мумкин бўлган маъмурий, ҳакамлик ёки бошқа суд жараёнларининг йўқлиги ҳамда Европа Иттифоқи ва АҚШнинг, шунингдек йирик халқаро молия институтларининг санкциялари рўйхатига киритилмаганлиги юзасидан ўрганилиб, мазкур шартларга мувофиқ келадиган талабгорлар хусусийлаштириш жараёнининг кейинги – Мажбуриятга эга бўлган таклифлар (BO)ни тақдим этиш босқичига ўтказилган.
Ушбу босқичда талабгорлар билан Ахборотни ошкор этмаслик тўғрисидаги битим (NDA) имзоланиб, Консультант томонидан тайёрланган Корхонанинг молиявий, солиқ, ҳуқуқий ва экологик фаолияти юзасидан комплекс таҳлил (due diligence) ҳисоботлари жойланган виртуал маълумотлар хонаси (VDR)га кириш ва Корхонанинг бошқарув органи билан учрашиш ҳамда Корхона билан танишиш имконияти яратилган.
Ўз навбатида, Консультант томонидан "Андижон биокимё заводи" АЖ устав капиталидаги давлат акция пакетларини яхлит пакет (96,0 фоиз) сифатида сотиш бўйича таклифлар қабул қилинган.
Натижада, сотиб олиш учун қўйилган талабларга тўлиқ жавоб берган, келажакда Корхона фаолиятини барқарор ривожланишини таъминлай оладиган ва ишлаб чиқариш жараёнларини тўлиқ давомийлигини шакллантиришга салоҳиятли бўлган “Jasmin Gold Group” МЧЖ энг юқори нарх таклифи билан савдо ғолиби деб топилди.
Таъкидлаш жоизки, Харидорнинг таклифи консультант томонидан ҳисобланган Корхонанинг индикатив нархлар оралиғининг юқори қисмида жойлашган ҳамда Корхонанинг баҳоланган қийматидан юқори.
Маълумот ўрнида, 2023 йилда “Андижон биокимё заводи” АЖ томонидан 1,0 млн дал спирт ишлаб чиқарилган бўлиб, соф фойдаси 10,1 млрд сўмни, соф активлари 71,5 млрд сўмни ва жами мажбуриятлари 17,3 млрд сўмни ташкил қилган.

An agreement was reached on privatization of a state block of shares in the authorized capital of “Andijon biokimyo zavodi” JSC
According to the relevant privatization programs, the State Assets Management Agency on the results of privatization of 96,0% state block of shares in the authorized capital of JSC "Andijon biokimyo zavodi" (hereinafter - the Enterprise), through a public invitation to negotiations with the attraction of a professional consulting company reports that LLC "Jasmin Gold Group" (hereinafter - Buyer) is recognized as the winner of the negotiations with a purchase price of 101,3 billion UZS.
The company ABRAU CAPITAL (hereinafter - Consultant) were attracted as a privatization consultant in this process.
As previously reported, as a result of a competitive sales process, the applications (Express of Interest) received from investors were examined to ensure that the applicants were not subject to insolvency, no administrative, arbitration or other legal proceedings that could prohibit them from participating in the privatization process, and that they were not included in the sanctions list of the European Union, the United States and major international financial organizations. Applicants complying with these conditions were moved to the next stage of the privatization process - submission of Binding Offers (BO).
At this stage, the applicants were signed a Non-Disclosure Agreement (NDA) and given the opportunity to review the comprehensive due diligence reports on the financial, tax, legal and environmental activities of the Enterprise prepared by the Consultant and placed in the Virtual Data Room (VDR). At the same time, all applicants were given the opportunity to organize meetings with the management of the Enterprise and to familiarize themselves with the activities of the Enterprise.
In its turn, there were accepted offers by the Consultant to sell state blocks of shares in the authorized capital of JSC "Andijon biokimyo zavodi" as a single block (96.0%).
As a result, LLC "Jasmin Gold Group", which fully met the established requirements for the acquisition of the asset, capable of ensuring the stable development of the Enterprise's activities in the future and having the potential to form the full duration of production processes, was recognized as the winner of the sale with the highest price offer.
It should be noted that the Buyer's offer is at the upper limit of the indicative price range of the Enterprise, calculated by an international consultant, and exceeds the estimated value of the Enterprise.
The results of the privatization of the Enterprise were approved by the relevant decision of the State Commission for privatization of state assets and coordination of privatization processes.
For reference, JSC "Andijon biokimyo zavodi" in 2023 produced 1.0 million dal of alcohol, net profit of the company amounted to - 10.1 billion UZS, net assets - 71.5 billion UZS, total liabilities - 17.3 billion UZS.