“Андижон биокимё заводи” АЖ устав капиталидаги давлат акциялар пакетини хусусийлаштириш бўйича келишувга эришилди
Тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ, Давактив агентлиги “Андижон биокимё заводи” АЖ (кейинги ўринларда - Корхона) устав капиталидаги 96,0 фоиз давлат акциялар пакетини профессионал консультантни жалб этган ҳолда музокараларга оммавий равишда таклиф қилиш йўли билан ташкиллаштирилган хусусийлаштириш натижалари бўйича 101,3 млрд.сўм сотиб олиш тўловларини тўлаш шартлари билан “Jasmin Gold Group” МЧЖ (кейинги ўринларда - Харидор) савдо ғолиби деб топилганлигини маълум қилади.
Ушбу жараёнга “ABRAU CAPITAL” компанияси (кейинги ўринларда – Консультант) хусусийлаштириш бўйича консультант сифатида жалб этилган.
Аввал хабар берилганидек, рақобат муҳити таъминланган савдо жараёни натижасида, инвесторлар томонидан келиб тушган аризалар (Express of Interest) уларнинг тўловга қобилиятлилик, хусусийлаштириш жараёнида иштирок этилишини тақиқлаши мумкин бўлган маъмурий, ҳакамлик ёки бошқа суд жараёнларининг йўқлиги ҳамда Европа Иттифоқи ва АҚШнинг, шунингдек йирик халқаро молия институтларининг санкциялари рўйхатига киритилмаганлиги юзасидан ўрганилиб, мазкур шартларга мувофиқ келадиган талабгорлар хусусийлаштириш жараёнининг кейинги – Мажбуриятга эга бўлган таклифлар (BO)ни тақдим этиш босқичига ўтказилган.
Ушбу босқичда талабгорлар билан Ахборотни ошкор этмаслик тўғрисидаги битим (NDA) имзоланиб, Консультант томонидан тайёрланган Корхонанинг молиявий, солиқ, ҳуқуқий ва экологик фаолияти юзасидан комплекс таҳлил (due diligence) ҳисоботлари жойланган виртуал маълумотлар хонаси (VDR)га кириш ва Корхонанинг бошқарув органи билан учрашиш ҳамда Корхона билан танишиш имконияти яратилган.
Ўз навбатида, Консультант томонидан "Андижон биокимё заводи" АЖ устав капиталидаги давлат акция пакетларини яхлит пакет (96,0 фоиз) сифатида сотиш бўйича таклифлар қабул қилинган.
Натижада, сотиб олиш учун қўйилган талабларга тўлиқ жавоб берган, келажакда Корхона фаолиятини барқарор ривожланишини таъминлай оладиган ва ишлаб чиқариш жараёнларини тўлиқ давомийлигини шакллантиришга салоҳиятли бўлган “Jasmin Gold Group” МЧЖ энг юқори нарх таклифи билан савдо ғолиби деб топилди.
Таъкидлаш жоизки, Харидорнинг таклифи консультант томонидан ҳисобланган Корхонанинг индикатив нархлар оралиғининг юқори қисмида жойлашган ҳамда Корхонанинг баҳоланган қийматидан юқори.
Маълумот ўрнида, 2023 йилда “Андижон биокимё заводи” АЖ томонидан 1,0 млн дал спирт ишлаб чиқарилган бўлиб, соф фойдаси 10,1 млрд сўмни, соф активлари 71,5 млрд сўмни ва жами мажбуриятлари 17,3 млрд сўмни ташкил қилган.

Достигнута договоренность по приватизации пакета государственных акций в уставном капитале АО «Андижанский биохимический завод»
Согласно соответствующим программам приватизации, Агентство госактивов по итогам приватизации 96,0% государственного пакета акций в уставном капитале АО «Андижанский биохимический завод» (далее – Предприятие), путем публичного приглашения к переговорам с привлечением профессионального консультанта, сообщает, что ООО «Jasmin Gold Group» (далее – Покупатель) признано победителем торгов с покупной ценой 101,3 млрд сумов.
В данном процессе компания «ABRAU CAPITAL» привлечена в качестве консультанта по приватизации (далее – Консультант).
Как сообщалось ранее, в результате конкурентного торгового процесса, поступившие заявки от инвесторов (Express of Interest) были изучены на предмет отсутствия неплатежеспособности, наличия административного, арбитражного или иного судебного разбирательства, которое могло бы запретить заявителям участвовать в процессе приватизации, а также на предмет того, что они не включены в санкционный список Европейского Союза, США и крупных международных финансовых институтов. Соответствующие данным условиям претенденты были переведены на следующий этап процесса приватизации – подачи Обязывающих предложений (BO).
На данном этапе с заявителями было подписано Соглашение о неразглашении данных (NDA), а также предоставлена возможность ознакомиться с комплексными аналитическими отчетами (due diligence) по финансовой, налоговой, правовой и экологической деятельности Предприятия, подготовленные Консультантом и размещенными в виртуальной комнате данных (VDR). При этом всем заявителям была предоставлена возможность организовать встречи с руководством предприятия и ознакомиться с деятельностью предприятия.
В свою очередь, Консультантом приняты предложения по продаже государственных пакетов акций в уставном капитале АО «Андижанский биохимический завод» единым пакетом (96,0%).
В результате, ООО «Jasmin Gold Group» полностью соответствовавший установленным требованиям для приобретения актива, способное обеспечить стабильное развитие деятельности Предприятия в будущем и обладающее потенциалом для формирования полной продолжительности производственных циклов, был признан победителем торгов с наибольшим ценовым предложением.
Следует отметить, что предложение Покупателя находится в верхнем пределе индикативного ценового диапазона Предприятия, рассчитанного международным консультантом, и превышает оценочную стоимость Предприятия.
Для справки, АО «Андижанский биохимический завод» в 2023 году произведено 1,0 млн дал спирта, чистая прибыль общества составила – 10,1 млрд сумов, чистые активы – 71,5 млрд сумов, совокупные обязательства – 17,3 млрд сумов.