40 та давлат корхоналарида “Халқ IPO”сини ўтказиш учун андеррайтер компанияларини жалб қилиш тўғрисида ЭЪЛОН
Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлиги (кейинги ўринларда - Давактив агентлиги/Буюртмачи) Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 24 мартдаги “Иқтисодиётда давлат иштирокини қисқартиришнинг қўшимча чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ-102-сон қарорига мувофиқ, “битта акция битта лот” тамойили асосида қуйидаги иловадаги 40 та давлат корхоналарини акцияларини “Халқ IPO”си орқали савдосини ташкил этиш бўйича андеррайтер (кейинги ўринларда – Андеррайтер)ларни жалб қилиш юзасидан танлов эълон қилади.
Андеррайтер ўзига юклатилган вазифаларни Буюртмачи ва у томонидан жалб этилган Стратегик консультант ҳамда бошқа тегишли томонлар билан ҳамкорликда амалга оширади.
“Халқ IPO”сини ўтказиш учун Андеррайтерлардан келиб тушган таклифлар қуйидаги талабларга мувофиқ сараланади ва салоҳиятли андеррайтер рўйхати (Ғолиблар рўйхати) тузилади.
Давактив агентлиги томонидан ушбу Ғолиблар рўйхатига киритилган Андеррайтерлар билан хизмат кўрсатишнинг асосий шартларини белгиловчи бош келишув имзоланади.
Бунда, Буюртмачи Стратегик консультант билан келишган ҳолда “Ғолиблар рўйхати”га киритилган андеррайтерлардан бир ёки бир нечтасини “Ҳалқ IPO”си ўтказиладиган муайян давлат иштирокидаги корхоналарга  алоҳида шартнома орқали бириктиради.
Ғолиблар рўйхатидан Андеррайтерларни бириктиришда уларнинг ушбу корхоналар билан аввалги лойиҳалари ва ушбу лойиҳалар доирасидаги тегишли тажрибалари инобатга олинади.
Барча қизиқиш билдирган талабгорлардан қуйида келтирилган Таклиф тақдим этиш учун сўровнома (RfP)га асосан ўз таклифларини 2023 йил 17 июль куни соат 18:00 (Тошкент вақти билан)га қадар қуйидаги ахборот каналлари орқали тақдим этишларини сўраймиз.
Талъат Юлдашевич Самандаров – Давлат активларини хусусийлаштиришга тайёрлаш ва хусусийлаштириш департаменти бошлиғининг ўринбосари;
Ушбу ҳужжатда келтирилган материаллар ва маълумотлар жараённинг фақат энг муҳим томонлари ва дастлабки хулосаси, шунингдек давлат иштирокидаги корхоналарини Халқ IPOсини ташкил этиш бўйича андеррайтер компаниясидан кутилаётган умумий ишлар ҳажми сифатида хизмат қилишига мўлжалланган.
Давлат иштирокидаги корхоналарини акцияларини “битта акция битта лот” тамойили асосида “Халқ IPO”си савдоларини ташкил этиш бўйича андеррайтер компаниясини жалб қилиш бўйича Таклиф тақдим этиш учун сўровнома (RfP)
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 24 мартдаги “Иқтисодиётда давлат иштирокини қисқартиришнинг қўшимча чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ-102-сон қарорига мувофиқ, 40 та давлат корхоналари (кейинги ўринларда – Активлар)да “битта акция – битта лот” тамойили асосида “Халқ IPO”сини ўтказиш белгиланган. Активлар рўйхати 1-иловада кўрсатилган.
Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлиги (кейинги ўринларда – Давактив агентлиги/Буюртмачи) Ўзбекистон Республикасининг жисмоний ва юридик шахслари учун “Халқ IPO”сини ташкил этиш учун андеррайтер (кейинги ўринларда – Андеррайтер)ни жалб қилишда энг мақбул таклифлар асосида танлов ўтказишни режалаштирган.
Мазкур Таклиф тақдим этиш учун сўровнома (кейинги ўринларда – Сўровнома) Андеррайтерга қўйиладиган талабларни ва унинг таклифларини баҳолаш структурасини, шунингдек “Халқ IPO”си бўйича ишлар ҳажмини таснифлайди.
Барча спектрда хизмат кўрсатувчи андеррайтерлар Эмиссия косорциуми/синдикат яратиши мумкин. Консорциум/синдикат номидан тижорат таклифи юборилган тақдирда, “Бошқарув консорциуми/Синдикат” кўрсатилиши керак. Консорциумдан ташқарида қўшимча брокер-дилерларни жалб қилиш Давактив агентилиги билан келишилади.
“Халқ IPO”сини ўтказиш учун келиб тушган таклифлар орасидан салоҳиятли андеррайтер рўйхати (Ғолиблар рўйхати) тузилади.
Бунда, Давактив агентлиги “Ғолиблар рўйхати”га киритилган андеррайтерларни “Ҳалқ IPO”си ўтказиладиган давлат иштирокидаги корхоналарга Стратегик консультант билан келишган ҳолда андеррайтерларнинг мустақил бириктириш ҳуқуқини ўзида сақлаб қолади.
Хизмат кўрсатиш ҳажми
Андеррайтер Активларнинг муваффақиятли акцияларини оммавий оммавий савдоси учун зарур бўлган хизматларнинг тўлиқ рўйхатини тақдим этишини таъминлаши зарур. Андеррайтер эмитнт билан тўғридан-тўғри ишларни ташкил этади ва ҳар бир босқич натижаларини буюртмачи ҳамда Стратегик консультант билан келишади.
Андеррайтер қимматли қоғозлар тўғрисидаги тегишли қонунчилик, “битта акция – битта лот” тамойили асосида “E-Auksion” электрон савдо платформасида давлат акция пакетларини “Халқ IPO”сини ўтказиш тартиби тўғрисидаги Низом ҳамда ички қонунларда белгиланган савдони барча жиҳатлари билан боғлиқ вазифаларни ўзига зиммсига олади, шу жамладан:
1-босқич
1. Актив/Активларнинг “Халқ IPO”сини ва тайёрлаш жараёнини ташкил этиш.
2. Акцияни муваффақиятли савдосини ташкиллаштириш учун “E-Auksion” электрон савдо платформасини яхшилаш имкониятлари бўйича стратегик консультант билан бирга таклиф ишлаб чиқиш.
3. Инвесторлар учун таклифлар структураси бўйича асосланган тавсиялар тайёрлаш.
4. Соҳадаги бўлиб ўтган амалиётга мувофиқ Актив/Активларнинг капитал қиймати баҳоси ва акциянинг таклиф нархи бўйича таклифлар тақдим этиш.
5. Стратегияни ишлаб чиқиш ҳамда Актив/Активлар ва Буюртмачига “Халқ IPO”сини ўтказишда мақбул шартлари юзасидан маслаҳат бериш.
6. Барча масъул томонларни тайинлаган ҳолда Актив/Активларнинг “Халқ IPO”сини ва тайёрлаш бўйича тадбирлар режа-жадвалини тайёрлаш.
7. Савдо бўйича дастлабки ишларни амалга оширишда Актив/Активларга ёрдам кўрсатиш.
8. Битим билан боғлиқ асосий хавфларни аниқлаш ва уларни юмшатиш воситаларини ишлаб чиқиш.
2-босқич
1. Амалдаги қонун ҳужжатлари ва чиқариш тузилмасига мувофиқ, акциялар муомиласи ва “Халқ IPO”сини ҳамда чиқариш учун зарур ҳужжатларни, шу жумладан эмиссия ҳужжатларини тайёрлаш.
2. Ушбу Битимнинг барча босқичлари қонуний ва қонунчилик талабларига мувофиқлигини таъминлаш учун Актив/Активлар юридик маслаҳатчилари билан ишлаш.
3. Корпоратив бошқарув, дивиденд сиёсати, бошқарувни рағбатлантириш, ички назорат/тизимлар бўйича маслаҳатлар бериш ва илғор халқаро тажрибани жорий этиш бўйича йўл харитасини ишлаб чиқиш.
4. Бизнес-режа/стратегия ва инвестицион жозибадорлик тарихи (equity story)ни ишлаб чиқиш.
5. Тадқиқот тўғрисида таҳлилий ҳисоботни ишлаб чиқиш ва чоп этиш.
3-босқич
1. Салоҳиятли инвесторларнинг энг кенг доираси билан Актив/Активлар номидан музокаралар ўтказиш ва ташкил этиш.
2. Ахборот ҳужжатларини тайёрлаш (флаерлар, брошюралар, баннерлар, меморандумлар, фото-видео роликлар ва бошқалар).
3. Обуна компаниялари жадвалини ишлаб чиқиш ва амалга ошириш (road show).
4. Республика ҳудудларида инвесторлар ўртасида ахборот материалларини тарқатиш, шунингдек, маҳаллий жойларда аризалар ва тўловларни қабул қилиш имкониятини назарда тутувчи обуна кампаниясини (road show) ўтказиш.
4-босқич
1. Букраннернинг стандарт хизматлари, шу жумладан жойлаштирилган қимматли қоғозларни сотиб олиш учун салоҳиятли инвесторларнинг аризаларини қабул қилиш, талабномаларнинг жамланган реестрини юритиш ва акцияларни “Халқ IPO”сини ташкил этиш.
2. Актив/Активлар платформаси билан ишлашда ёрдам бериш.
3. Инвесторлар билан акцияларни “Халқ IPO”си бўйича ҳисоб-китобини ташкиллаштириш – илгари чиқарилган акцияларни инвесторларга ўтказиш ва Активларнинг тушумларини тегишли ўтказишни (андеррайтинг тўловларини ҳисобга олмаганда) назарда тутувчи биллинг ва етказиб бериш роли.
4. Акцияларни муваффақиятли “Халқ IPO”сини ўтказишга қаратилган бошқа зарур чора-тадбирларни амалга ошириш, шу жумладан битимни рўйхатдан ўтказишда ёрдам бериш.
Ишнинг босқичлари Келишув/Шартнома ва Буюртмачи ва Андеррайтер ўртасидаги муносабатларни тартибга солувчи бошқа ҳужжатларни тайёрлаш жараёнида белгиланиши мумкин.
Ишнинг барча натижалари ва материаллари Актив/Активлар, Актив/Активларнинг акциядорлари, Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлиги ва унинг Стратегик консультанти билан муҳокама қилинади ва келишилади.
Андеррайтерга қўйиладиган талаблар ва шартлар
1. Андеррайтер Ўзбекистон Республикасининг “Давлат харидлари тўғрисида”ги қонунига риоя қилиши шарт.
2. Халқаро иштирокчилар таклиф тақдим этган тақдирда, ўз таклифларини маҳаллий лицензияга эга инвестиция ва/ёки молиявий консалтинг компанияси билан консорциумда тақдим этишлари шарт.
3. Ғолиб бўлган тақдирда, Андеррайтер 10 йил давомида Активлар ва унинг филиалларидан олинган ҳар қандай маълумотлар ва ҳужжатларнинг махфийлигини таъминлаши шарт.
4. Акциялар “Халқ IPO”сини ўтказилгандан сўнг сўнг, иш тугалланганлиги тўғрисидаги актга мувофиқ қабул қилинади.
5. Ишлар ва хизматлар натижалари ишлар бажарилганлиги бўйича актга мувофиқ қабул қилинади;
6. Андеррайтер акцияларни савдосини ташкиллаштириш бўйича хизматларнинг тўлиқ ҳажмини кафолатлаши шарт.
7. Ҳисобот ҳужжатларининг тузилиши (формати) ва тили, шунингдек, мижоз ва андеррайтер ўртасида рус ёки инглиз, ўзбек тилларида хабарларни узатиш мумкин.
8. Андеррайтер тижорат таклифини асослаш учун резюме шаклида керакли мутахассисларнинг малакасини, сонини, ҳажми, хизматлар (ишлар) рўйхатини тақдим этиши шарт.
Тижорат таклифнинг тахминий секциялари
1-секция: Жамоа (10 балл)
1. Жамоа ва/ёки консорциум/синдикатнинг таклиф қилинган таркиби (агар мавжуд бўлса).
2. Лойиҳа доирасида ишлайдиган мутахассислар тўғрисида:
1. Тегишли тажриба ва малакаси;
2. Ташкилотдаги лавозими;
3. Манзили;
4. Жараённи ижрочисидаги аҳамияти.
3. Буюуртмачи ва бошқа маслаҳатчилар билан ҳар куни мулоқотда бўлфдиган шахсларни ажратиб кўрсатинг.
4. Такдим этилган жамоадан кутилади:
1. Ўзбекистон да ва/ёки МДҲ мамлакатларида, шу жумладан “Тошкент” Республика фонд биржаси/KASE/AIX ва бошқа биржаларда тегишли тажрибага эгалиги.
2. Бошланғич йиғилиш ўтказилгандан бошлаб унинг ёпилишига қадар Битимнинг бажарилиши учун жавобгарлиги.
2-секция: Инвестициялар тарихи ва хусусий капитални баҳолаш (20 балл)
Андеррайтер ўзининг тижорат таклифида барча активлар учун хизматлар кўрсатишдан манфаатдорлигини акс эттириши лозим. Агар Андеррайтер муайян активларни “Халқ IPO”сида иштирок этмоқчи бўлса, унинг тижорат таклифида ушбу активларга устуворлик кўрсатилиши лозим. Андеррайтер томонидан танланган ҳар бир Актив/Активлар учун қуйидагилар тақдим этилиши лозим:
1. Инвестиция тезис (Investment thesis):
1. Актив/Активларнинг акциялари тарихи ва улур учун инвестиция тезисини шакллантиришини тасвирлаб беринг;
2. Ўхшаш (аналог) оммавий савдо тасирини ўрганган ҳолда баҳолаш таҳлилининг таққослаш кўрсаткичлари тавсифи;
3. Ўхшаш (аналог) билан солиштирганда активларнинг кучли/заиф томонлари тавсифи;
4. Актив/Активларнинг дивиденд сиёсати ҳақида фикрингизни билдиринг.
2. Инвесторларнинг потенциал хавотирлари ва потенциал рискларни енгиллишоҳтириш чоралари:
1. Инвесторлар томонидан юзага келиши мумкин бўлган асосий хавфларни тавсифланг;
2. Ушбу хавфларни камайтириш учун асосий тавсияларни беринг.
3. Материалларни тайёрланиши:
1. Актив/Активларни “Халқ IPO”сини асослаш учун зарур бўлган асосий тайёргарлик материалларини тавсифланг (масалан, бизнес-режа, молиявий модель, мулкни баҳолаш ҳисоботи, мустақил соҳа ҳисоботи ва бошқалар).
3-секция: Битимларнинг тузилиши (30 балл)
2023 йил 24 мартдаги “Иқтисодиётда давлат иштирокини қисқартиришнинг қўшимча чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ-102-сон қарори доирасида бозор шароитидан ҳамда тегишли давлат органларининг тасдиғидан келиб чиқиб, Активлар капиталининг ўртача 2 фоизигача сотиш кутилмоқда.
1. Бирламчи оммавий таклиф доирасида Сизнинг фикрингиз бўйича тайёрланиши керак бўлган асосий ҳужжатларни тавсифланг.
2. "Халқ IPO"сини ўтказиш муддатлари бўйича ўз тасаввурингизни, шу жумладан, муҳим босқичлар ва натижалар билан дастлабки жадвални тақдим этинг.
3. Бирламчи маркетингга ёндашув, маркетинг жараёнининг муддати.
4. Сармоядорларни, шу жумладан чакана сотувчиларни максимал қамраб олиш бўйича тавсиянгиз, талабни ошириш стратегияси.
5. Андеррайтер ва субпудратчилар сонини ҳамда уларнинг тегишли тажрибаси билан таклиф этилган синдикат/консорциум тузилмасини кўрсатинг.
6. Хизматлар нархи (шу жумладан қўшимча тўловлар). Сотиладиган акцияларнинг умумий қийматидан фоиз (%) сифатида кўрсатилиши лозим.
7. Андеррайтер ва Буюртмачи ўртасидаги шартноманинг амал қилиш муддати.
4-секция: Инвестициялар ва капитал бозорларида тегишли тажрибаси (40 балл):
1. Асосий мижозлар, сўнгги 5 йилдаги битимлар сони ва ҳажми (шу жумладан, Активлар бўлганлар); Битимлар географияси (мамлакатлар сони).
2. "Халқ IPO"сини ўтказишда ёрдам бериши мумкин бўлган тегишли компаниялар рўйхати ва мулкчилик тузилмаси.
3. Ушбу турдаги битимлар учун ўз улушларингизни тақсимлаш имкониятларнинг ҳажми ва кўламини кўрсатинг (институционал ва чакана савдо имкониятлари, шу жумладан бозор улуши ва бозорда мавжудлиги).
4. Иккиламчи бозордаги фаолият тавсифи (“Тошкент” Республика фонд биржасида):
1. 2019-2022 йилларда якунланган йиллик битимлар сони;
2. 2019-2022 йилларда йиллик савдо ҳажми;
2019-2022 йилларда “Тошкент” РФБ йиллик савдо ҳажмидаги бозор улуши.
Акция пакетлари «битта акция — битта лот» тамойили асосида халқ IPOсини ўтказиш тартибида оммавий савдолар орқали сотиладиган 40 та корхоналар рўйхати

Объявление о привлечении андеррайтерских компаний для проведения «Народного IPO» в 40 государственных предприятиях
Агентство по управлению государственными активами Республики Узбекистан (далее – «Агентство госактивов»/ «Заказчик»), согласно Постановлению Президента Республики Узбекистан «О дополнительных мерах по сокращению государственного участия в экономике» от 24 марта 2023 года №ПП–102, объявляет конкурс по привлечению услуг андеррайтера (далее – «Андеррайтер») в рамках проведения «Народного IPO» акций 40 государственных предприятий (далее – «Активы») для физических и юридических лиц Республики Узбекистан.
Андеррайтер выполняет возложенные на него задачи во взаимодействии с Заказчиком и привлеченным Стратегическим консультантом, а также иными соответствующими сторонами.
Поступившие от Андеррайтеров предложения по проведению «Народного IPO» будут рассмотрены по следующим требованиям и будет составлен список потенциальных андеррайтеров (Список победителей).
В последующем, Агентство госактивов подпишет генеральное соглашение с включенным в список победителей Андеррайтерами, которое устанавливает основные условия предоставления услуг.
При этом Заказчик, по согласованию со Стратегическим консультантом, отдельным договором прикрепляет одного или нескольких андеррайтеров, включенных в "Список победителей", к определенным предприятиям с участием государства, где будет проводиться "Народное IPO".
При выборе Андеррайтеров из списка победителей будут учитываться их предыдущие проекты с этими предприятиями и соответствующий опыт в этих проектах.
Заинтересованным заявителям предлагается подать свои предложения в соответствии с нижеприведенным Запросом на предоставление предложений (RfP) до 18:00 (Ташкентское время) 17 июля 2023 года.
Просим заинтересованных Андеррайтеров направить коммерческие предложения в закодированной форме по контактному адресу, указанному ниже:
Материалы и информация, содержащиеся в данном документе, предназначены для предварительного краткого изложения и наиболее важных аспектов процесса, а также общим указанием объема работ, ожидаемого от Андеррайтера по реализации стратегии.
Запрос на предоставление предложений (RfP) по привлечению андеррайтерской компании для организации «Народного IPO» посредством продажи акций государственных предприятий по принципу «одна акция, один лот»
В соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан «О дополнительных мерах по сокращению государственного участия в экономике» от 24 марта 2023 года №ПП–102, поручено проведение «Народного IPO» по принципу «одна акция - один лот» (далее – «Сделка») 40 государственных предприятий (далее – «Активы»). Список Активов представлен в Приложении 1.
Агентство по управлению государственными активами Республики Узбекистан (далее – «Агентство», и/или «Заказчик») на основе отбора наилучших предложений планирует привлечь андеррайтера (далее – «Андеррайтер») для оказания необходимых услуг по провидения «Народное IPO» Активов для физических и юридических лиц Республики Узбекистан.
Настоящий запрос на предоставление предложений (далее – «Запрос») определяет требования к Андеррайтеру и структуре его предложения, которые подлежат оценке, а также описывает необходимый объем работ по организации «Народное IPO». Андеррайтер для оказания всего спектра услуг может создавать Эмиссионный консорциум/синдикат. В случае предоставления коммерческого предложения от имени консорциума/синдиката необходимо указать «Управляющего консорциумом/Синдикатом». Привлечение дополнительных брокеров-дилеров вне Консорциума должно согласовываться Агентством.
Агентство оставляет за собой право выбрать несколько Андеррайтеров, которые войдут в потенциальный «Список Победителей». В процессе реализации «Народного IPO» Агентство оставляет за собой право назначать из указанного «Списка Победителей» Андеррайтера/группы Андеррайтеров для организации проведения IPO определенных Активов, исходя из очередности вывода этих Активов на IPO.
Объем услуг
Андеррайтер должен обеспечить предоставление полного перечня услуг, требуемых для успешного реализации «Народного IPO» Активов. Андеррайтер работает напрямую с эмитентом и согласовывает полученные результаты по каждому этапу с Заказчиком и его Стратегическим консультантом.
Андеррайтер берет на себя задачи, связанные со всеми аспектами IPO, как предписано соответствующими законодательствами о рынке ценных бумаг, Положением о порядке проведения «Народного IPO» государственных пакетов акций по принципу «одна акция — один лот», и внутренними законами, включая, помимо прочего, указанные ниже:
Этап 1
1. Организация процесса подготовки и реализации «Народного IPO» Актива/Активов.
2. Совместно со Стратегическим консультантом Заказчика предоставление предложений по возможному улучшению платформы E-Auksion для успешной реализации «Народного IPO».
3. Подготовка обоснованных рекомендаций по структуре предложения для инвесторов.
4. Предоставление рекомендаций по цене предложения акций и оценка стоимости капитала Актива/Активов в соответствии с передовой практикой, применимой к отрасли.
5. Разработка стратегии и консультирование Актива/Активов, Заказчика и его Стратегического консультанта относительно оптимальных сроков реализации «Народного IPO» .
6. Подготовка плана-графика мероприятий по подготовке и реализации «Народного IPO» с четкими этапами и результатами с назначением всех ответственных сторон.
7. Содействие Активу/Активам в проведении предварительных работ по реализации «Народного IPO» .
8. Выявление основных рисков, связанных со Сделкой, и выработка инструментов для их митигирования.
Этап 2
1. Подготовка документов, необходимых для выпуска, реализации «Народного IPO» и обращения акций, в том числе, эмиссионной документации, в соответствии со структурой выпуска и действующим законодательством.
2. Работа с юрисконсультами Актива/Активов с согласования Заказчика и его Стратегического консультанта для обеспечения соответствия всех этапов данной Сделки законодательным и нормативным требованиям.
3. Предоставление рекомендаций по вопросам корпоративного управления, дивидендной политики, стимулирования менеджмента, внутреннего контроля/систем и разработки дорожной карты для внедрения лучших международных практик.
4. Разработка бизнес-плана/стратегии и истории инвестиционной привлекательности (equity story).
5. Разработка и публикация аналитического отчета об исследовании.
Этап 3
1. Организация и проведение переговоров от имени Актива/Активов с максимально широким кругом потенциальных инвесторов.
2. Подготовка информационных документов (флаеры, буклеты, баннеры, меморандумы, фото-видео ролики и др.).
3. Разработка и проведение графика подписной кампании (road show).
4. Проведение в регионах республики подписной кампании (road show), предусматривающее распространение информационных материалов среди инвесторов, а также возможность приема заявок и платежей на местах.
Этап 4
1. Стандартные услуги букраннера, включая прием заявок от потенциальных инвесторов о приобретении ценных бумаг, ведение сводного реестра заявок, и организация реализации «Народного IPO» .
2. Оказание содействия в работе Актива/Активов с платформой.
3. Организация расчетов по реализации «Народного IPO» акций с инвесторами - роль биллинга и доставки, что подразумевает передачу недавно выпущенных акций инвесторам и соответствующую передачу выручки Активов (за вычетом комиссий андеррайтера).
4. Осуществление иных необходимых мероприятий, направленных на успешную реализации «Народного IPO» , включая помощь в регистрации сделки.
Этапы работ могут быть уточнены при подготовке Соглашения/Договора и других документов, регулирующих взаимоотношения Заказчика и Исполнителя.
Все результаты работ и материалы будут обсуждаться и согласовываться с Активом/Активами, акционером Актива/Активов, Агентством по управлению государственными активами Республики Узбекистан и его Стратегическим консультантом.
Ввиду вероятности проведения последовательного IPO 40 Активов, при подготовке работ к реализации «Народного IPO» последующих Активов в рамках текущей программы Заказчиком будет отдаваться предпочтение тем Андеррайтерам, которые были отобраны ранее и показали успешные результаты при сопровождении реализации «Народного IPO» уже проведенных IPO Активов.
Требования и условия к Андеррайтеру
1. Исполнитель обязан соблюдать Закон о государственных закупках Республики Узбекистан.
2. В случае подачи предложения международные участники должны представить свое предложение в консорциуме с местной лицензированной инвестиционной или/и финансовой консалтинговой компанией.
3. В случае победы Исполнитель обязан обеспечить конфиденциальность любой информации и документов, полученных от Активов и его аффилированных лиц, в течение 10 лет.
4. После реализации «Народного IPO»  работы будут приниматься в соответствии с актом выполненных работ.
5. Результаты работ и услуг принимаются в соответствии с актом выполненных работ;
6. Исполнитель должен гарантировать полный объем услуг по реализации «Народного IPO» Активов.
7. Составление (формат) и язык отчетных документов, а также способы передачи сообщений между заказчиком и андеррайтером на русском или английском, узбекском языках.
8. Андеррайтер должен предоставить перечень услуг (работ), объем, количество необходимых специалистов их квалификацию в виде резюме для обоснования коммерческого предложения.
Предположительные секции коммерческого предложения
Секция 1: Команда (10 балл)
1. Предлагаемый состав команды и/или консорциума/синдиката (если применимо).
2. Для каждого члена команды укажите:
1. Соответствующий опыт и квалификацию;
2. Должность в организации;
3. Местонахождение;
4. Роль в процессе исполнения.
3. Выделите лиц, которые будут взаимодействовать с Заказчиком и прочими консультантами на ежедневной основе.
4. Ожидается, что представленная команда будет:
1. имеет соответствующий опыт работы в Узбекистане и/или в странах СНГ, включая на Республиканской фондовой бирже «Ташкент»/KASE/AIX и других биржах.
2. Отвечает за выполнение Сделки с момента проведения стартовой встречи до ее закрытия.
Секция 2: Инвестиционная история и оценка собственного капитала (20 балл)
Исполнитель должен в своем коммерческом предложении отразить заинтересованность в предоставлении услуг для всех Активов. Если Исполнитель желает участвовать в реализации «Народного IPO» определенных Активов, то следует указать список данных Активов. Для каждого выбранного Исполнителем Актива/Активов должно быть предоставлено:
1. Инвестиционный тезис (Investment thesis):
1. Опишите, как ваш консорциум будет позиционировать историю акционерного капитала Актива/Активов, и сформулируйте инвестиционный тезис для Актива/Активов;
2. Опишите соответствующие показатели сравнительного анализа оценки, используемые при оценке эффективности публично торгуемых аналогов;
3. Опишите относительные сильные/слабые стороны Активов по сравнению с сопоставимыми компаниями;
4. Изложите свое мнение о дивидендной политике Актива/Активов.
2. Потенциальные опасения инвесторов и меры митигации потенциальных рисков:
1. Опишите ключевые риски, которые могут возникнуть со стороны Инвесторов;
2. Предоставьте ключевые рекомендации о снижении указанных рисков.
3. Подготовительные материалы :
1. Опишите основные подготовительные материалы, которые необходимы для обоснования реализации «Народного IPO» (например, бизнес-план, финансовая модель, отчет об оценке имущества, независимый отраслевой отчет и т.д.).
Секция 3: Структура сделки: (30 балл)
В рамках №ПП-102 от 24 марта 2023 г. «О дополнительных мерах по сокращению государственного участия в экономике» ожидается реализация «Народного IPO» в среднем до 2% капитала (смотреть Приложение 1) Активов при наличии рыночных условий и одобрения соответствующих государственных органов.
1. Опишите основные документы, которые, по вашему мнению, должны быть подготовлены в рамках первичного публичного предложения.
2. Предоставьте ваше видение по сроку проведения Народного IPO, включая предварительный график с этапами и результатами.
3. Подход к первичному маркетингу, сроки маркетингового процесса.
4. Ваша рекомендация по максимальному охвату инвесторов, включая розничных, стратегия увеличения спроса.
5. Укажите количество подрядчиков и субподрядчиков и предлагаемую структуру синдиката/консорциума с указанием их релевантного опыта.
6. Стоимость услуг (включая дополнительные сборы). Стоимость должна быть представлена в процентах (%) от общей стоимости продоваемых акций.
7. Срок действия контракта между Исполнителем и Заказчиком.
Секция 4: Соответствующий опыт на рынках инвестиций и капитала (40 балл)
1. Основные клиенты, количество и объем сделок за последние 5 лет (в том числе с Активами); география сделок (количество стран).
2. Структура владения и список связанных компаний, которые могут оказать содействие в проведении IPO.
3. Укажите размер и объем ваших возможностей по распределению акций для сделок такого рода (возможности институциональных и розничных продаж, включая долю рынка и присутствие на рынке).
4. Описание деятельности на вторичном рынке (на Республиканской фондовой бирже «Ташкент»):
1. Количество ежегодных сделок, совершенных в 2019-2022 годах;
2. годовой объем торговли в 2019-2022 годах;
3. доля рынка в годовом объеме торговли РФБ «Ташкент» в 2019-2022 годах.
Перечень 40 предприятий, пакеты акций которых реализуются посредством публичных торгов в порядке проведения народного IPO по принципу «Одна акция — один лот»