Иккита этил спирти ишлаб чиқарувчи заводларни хусусийлаштириш бўйича профессионал консалтинг компаниясини жалб қилиш тўғрисида эълон
Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлиги (кейинги ўринларда Давактив агентлиги/Буюртмачи) тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ «Биокимё» АЖнинг устав капиталидаги 51,0 фоиз давлат улушини ва “Андижон биокимё заводи” АЖнинг устав капиталидаги 76,0 фоиз давлат улушини (кейинги ўринларда -­ Активлар) оммавий савдоларга чиқариш орқали хусусийлаштириш бўйича профессионал консалтинг компаниясини (кейинги ўринларда – Консультант) жалб этиш юзасидан танлов эълон қилади.
Барча қизиқиш билдирган талабгорлардан Таклиф тақдим этиш учун сўровномага (RfP) асосан тижорат таклифларини 2023 йил 23 июнь куни соат 18:00га (Тошкент вақти билан) қадар тақдим этишларини сўраймиз.
Иккита этил спирти ишлаб чиқарувчи заводларни хусусийлаштириш бўйича консультантни жалб қилиш юзасидан таклиф тақдим этиш учун сўровнома (RfP)
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 24 мартдаги ПҚ-102-сон қарорига мувофиқ, «Биокимё» АЖнинг 51,0 фоиз улуши ва “Андижон биокимё заводи” АЖнинг 76,0 фоиз улуши  (кейинги ўринларда – Битим) оммавий савдолар орқали сотилиши белгиланган.
Сотиш жараёнлари иккита этил спирти ишлаб чиқарувчи заводларнинг («Биокимё» АЖ ва “Андижон биокимё заводи” АЖ) тармоқ ва индивидуал хусусиятларидан келиб чиқиб Ўзбекистон Республикаси қонунчилиги талаблари доирасида энг мақбул хорижий тажриба асосида ташкил этилиши лозим. Буюртмачи тўғри қарор қабул қилиши учун Активни мустақил баҳолаш ишларини амалга оширади.
«Биокимё» АЖ ўзининг кўп йиллик тарихи давомида Марказий Осиёда этил ва озиқ-овқат спиртининг асосий етказиб берувчиси бўлиб келган. Компания 2007 йилда ташкил этилган.
“Андижон биокимё заводи” АЖ ишлаб чиқариш ҳажми бўйича мазкур тармоқдаги энг қадимги ва йирик корхоналардан биридир. Корхона 1953 йилда Андижон вилояти, Андижон шаҳрида ташкил этилган. Ишлаб чиқарилган маҳсулотларнинг асосий турлари озиқ-овқат этил спирти, хамиртуруш ва бошқа маҳсулотлардир.
I. Этил спирти маҳсулотларини ишлаб чиқариш бозорини таҳлил қилиш:
• амалга оширилган таҳлиллар асосида активнинг хусусийлаштириш жараёнларини муваффақиятли ташкиллаштиш учун лозим бўлган чора-тадбирлар режаси ишлаб чиқилади.
• Активнинг ҳар томонлама (солиқ , ҳуқуқий, молиявий ва экологик) чуқур таҳлилини ўтказиш (due diligence);
• баҳолаш услубини тўғри танлаш ва уларнинг инвесторлар учун долзарблигини белгилаш, нарх диапазони бўйича тавсиярни тақдим этиш;
• Активни хусусийлаштиришга қаратилган барча чораларни кўриш, виртуал маълумотлар хонаси (ВДР)ни ташкил этиш;

Announcement on attracting a professional consulting company for the privatization of two ethyl alcohol producer plants
The State Assets Management Agency of the Republic of Uzbekistan (hereinafter referred to as "State Assets Agency"/"Client"), in accordance with the relevant privatization programs, announces a tender for the selection of a professional consulting company (hereinafter referred to as "Consultant") on privatization of “Biokimyo” JSC  by selling 51,0% state share and “Andijon biokimyo zavodi” JSC by selling 76,0% state share (hereinafter - the "Assets").
All interested applicants are invited to submit their proposals in accordance with the following Request for Proposals (RfP) by 18:00 (Tashkent time) on June 23, 2023.
Request for proposals for consulting services on privatization of two ethyl alcohol producer plants (RfP)
In accordance with the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan from March 24, 2023 №PP-102 provides for the sale of 51,0% share of “Biokimyo” JSC and 76,0% share of “Andijon biokimyo zavodi” JSC (hereinafter - Transaction).
The sale process must be organized in accordance with the best international practices, taking into account the requirements of the legislation of the Republic of Uzbekistan, industry and individual specifics of two ethyl alcohol producer plants (hereinafter - the Assets). For making internal decision of the Seller, the Asset is evaluated in accordance with the legislation.
“Biokimyo” JSC - for most of its history has remained the main supplier of ethyl and food alcohol in Central Asia. The company was founded in 2007. The total area of this company with industrial and non-industrial facilities is 18.92 hectares.
“Andijon biokimyo zavodi” JSC is another one of the oldest and largest enterprises in the industry in terms of production scale. The company was founded in 1953 in the city of Andijan, Andijan region. The main types of products produced are food grade ethyl alcohol, yeast and other products. The total area of the company is 3.69 hectares.
I. Market analysis of ethyl alcohol production activities:
• conducting a comprehensive (tax, legal, financial and environmental) analysis (due diligence) of the Asset;