Иккита этил спирти ишлаб чиқарувчи заводларни хусусийлаштириш бўйича профессионал консалтинг компаниясини жалб қилиш тўғрисида эълон
Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлиги (кейинги ўринларда Давактив агентлиги/Буюртмачи) тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ «Биокимё» АЖнинг устав капиталидаги 51,0 фоиз давлат улушини ва “Андижон биокимё заводи” АЖнинг устав капиталидаги 76,0 фоиз давлат улушини (кейинги ўринларда -­ Активлар) оммавий савдоларга чиқариш орқали хусусийлаштириш бўйича профессионал консалтинг компаниясини (кейинги ўринларда – Консультант) жалб этиш юзасидан танлов эълон қилади.
Барча қизиқиш билдирган талабгорлардан Таклиф тақдим этиш учун сўровномага (RfP) асосан тижорат таклифларини 2023 йил 23 июнь куни соат 18:00га (Тошкент вақти билан) қадар тақдим этишларини сўраймиз.
Иккита этил спирти ишлаб чиқарувчи заводларни хусусийлаштириш бўйича консультантни жалб қилиш юзасидан таклиф тақдим этиш учун сўровнома (RfP)
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 24 мартдаги ПҚ-102-сон қарорига мувофиқ, «Биокимё» АЖнинг 51,0 фоиз улуши ва “Андижон биокимё заводи” АЖнинг 76,0 фоиз улуши  (кейинги ўринларда – Битим) оммавий савдолар орқали сотилиши белгиланган.
Сотиш жараёнлари иккита этил спирти ишлаб чиқарувчи заводларнинг («Биокимё» АЖ ва “Андижон биокимё заводи” АЖ) тармоқ ва индивидуал хусусиятларидан келиб чиқиб Ўзбекистон Республикаси қонунчилиги талаблари доирасида энг мақбул хорижий тажриба асосида ташкил этилиши лозим. Буюртмачи тўғри қарор қабул қилиши учун Активни мустақил баҳолаш ишларини амалга оширади.
«Биокимё» АЖ ўзининг кўп йиллик тарихи давомида Марказий Осиёда этил ва озиқ-овқат спиртининг асосий етказиб берувчиси бўлиб келган. Компания 2007 йилда ташкил этилган.
“Андижон биокимё заводи” АЖ ишлаб чиқариш ҳажми бўйича мазкур тармоқдаги энг қадимги ва йирик корхоналардан биридир. Корхона 1953 йилда Андижон вилояти, Андижон шаҳрида ташкил этилган. Ишлаб чиқарилган маҳсулотларнинг асосий турлари озиқ-овқат этил спирти, хамиртуруш ва бошқа маҳсулотлардир.
I. Этил спирти маҳсулотларини ишлаб чиқариш бозорини таҳлил қилиш:
• амалга оширилган таҳлиллар асосида активнинг хусусийлаштириш жараёнларини муваффақиятли ташкиллаштиш учун лозим бўлган чора-тадбирлар режаси ишлаб чиқилади.
• Активнинг ҳар томонлама (солиқ , ҳуқуқий, молиявий ва экологик) чуқур таҳлилини ўтказиш (due diligence);
• баҳолаш услубини тўғри танлаш ва уларнинг инвесторлар учун долзарблигини белгилаш, нарх диапазони бўйича тавсиярни тақдим этиш;
• Активни хусусийлаштиришга қаратилган барча чораларни кўриш, виртуал маълумотлар хонаси (ВДР)ни ташкил этиш;

Объявление о привлечении профессиональной консалтинговой компании по приватизации 2-х спиртовых заводов
Агентство по управлению государственными активами Республики Узбекистан (далее – «Агентство госактивов»/ «Заказчик»), согласно соответствующим программам приватизации, объявляет конкурс по отбору профессиональной консалтинговой компании (далее – «Консультант») по приватизации 51,0% государственной доли в уставном капитале АО «Биокимё» и 76,0% государственной доли в уставном капитале АО «Андижанский биохимический завод» (далее – «Активы»).
Всем заинтересованным заявителям предлагается подать свои предложения в соответствии с нижеприведенным Запросом на предоставление предложений (RfP) до 18:00 (Ташкентское время) 23 июня 2023 года.
Запрос на предоставление предложений для оказания услуг консультанта по приватизации 2-х спиртовых заводов (RfP)
В соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан от 24 марта 2023 года №ПП–102 предусмотрена реализация 51,0% государственной доли в уставном капитале AO «Биокимё» и 76,0% государственной доли в уставном капитале АО «Андижанский биохимический завод» (далее - Сделка).
Процесс продажи должен быть организован согласно лучшей мировой практике с учетом требований законодательства Республики Узбекистан, отраслевой и индивидуальной специфики 2х спиртовых заводов (АО «Биокимё» и АО «Андижанский биохимический завод») (далее – Активи). Для принятия внутреннего решения Продавца, проводится оценка Актива в соответствии с законодательством.
АО «Биокимё» - на протяжении большей части своей истории оставалось основным поставщиком этилового и пищевого спирта в Центральной Азии. Компания была основана в 2007 году. Общая площадь данного предприятия с промышленным и непромышленными объектами составляет 18,92 га.
АО «Андижанский биохимический завод» является ещё одним из старейших и крупнейших по масштабам производства предприятием данной отрасли. Компания была основана в 1953 году в городе Андижан, Андижанской области. Основными видами производимые продукции является, спирт этиловый пищевой, дрожи и другая продукция. Общая площадь предприятия составляет 3,69 га.