“Шарғункўмир” AЖ ва “Бойсункўмир” МЧЖ давлат улушларининг оммавий савдосини ташкил этиш учун профессионал консалтинг компаниясини жалб этиш тўғрисида эълон
Тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ “Шарғункўмир” АЖ (99,9%) ва “Бойсункўмир” МЧЖ (100,0 %) (кейинги ўринларда–Активлар) халқаро бозорда оммавий савдоларга чиқарилиши белгиланган.
Давлат активларини бошқариш агентлиги (кейинги ўринларда - Буюртмачи) мазкур активларни халқаро бозорда оммавий савдоларини ташкиллаштириш учун соҳавий ёндашувга мувофиқ халқаро тажрибага эга бўлган профессионал консалтинг компаниясини (кейинги ўринларда – Консультант) жалб этиши бўйича эълон қилади.
Барча қизиқиш билдирган талабгорлардан қуйидаги Таклиф тақдим этиш учун сўровномага (RfP) асосан тижорат таклифларини 2024 йил 17 июнь куни соат 18:00га (Тошкент вақти билан) қадар тақдим этишларини сўраймиз.
Мазкур сўровнома тижорат таклифини тақдим этиш мажбурияти ҳисобланмайди ва Буюртмачига таклифни қабул қилиш ёки шартнома тузиш мажбуриятини юкламайди. Шунга кўра, таклифлар учун ушбу сўровномани эълон қилиш ва/ёки у билан боғлиқ аризаларни олиш, бир ёки бир нечта иштирокчилар билан музокаралар ва муҳокамалар ўтказиш орқали шартнома тузишни назарда тутмайди.
Танлов иштирокчилари танлов жараёни билан боғлиқ ҳолда Буюуртмачи учун дастлабки тақдимотлар ва таклифларни тайёрлашнинг ягона чекланган мақсадидан ташқари, ҳеч нарсага таяна олмайдилар ва ишонмасликлари шарт.
“Шарғункўмир” АЖ ва “Бойсункўмир” МЧЖни хусусийлаштириш бўйича консультант жалб қилиш юзасидан таклиф тақдим этиш учун сўровнома (RfP)
Хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ, “Шарғункўмир” АЖ (99,9%) ва “Бойсункўмир” МЧЖ (100,0 %) даги давлат улушлари (кейинги ўринларда – Битим) халқаро бозорда савдога чиқарилиши белгиланган.
Халқаро савдо жараёнлари Активнинг тармоқ ва индивидуал хусусиятларидан келиб чиқиб Ўзбекистон Республикаси қонунчилиги талаблари доирасида энг мақбул хорижий тажриба асосида ташкил этилиши лозим. Буюртмачи тўғри қарор қабул қилиши учун Активни мустақил баҳолаш ишларини амалга оширади.
Ушбу Таклиф тақдим этиш учун сўровнома (кейинги ўринларда ­- Сўровнома) Консультантга қўйиладиган талабларни ва унинг баҳоланиши керак бўлган таклифининг тузилишини, шунингдек, ушбу Сўровноманинг иловасида Битимни қўллаб-қувватлаш бўйича зарур иш ҳажмини тавсифлайди. Консультантлар консорциумга киришлари ёки хизматларнинг тўлиқ спектрини тақдим этиш бўйича қўшма таклифлар киритишлари мумкин.
Активлар тўғрисида қисқача маълумот
1. “Шарғункўмир” АЖ
Устав фонди7,0 млрд. сўм
Веб-саҳифаси: www.sharguncoal.uz
Компаниянинг бош офиси: Сурхондарё вилояти, Сариосиё тумани, Шарғун, Икромова кўчаси, 50 уй
1. “Бойсункўмир” МЧЖ
Устав фонди2,7 млрд. сўм
Компаниянинг бош офиси: Сурхондарё вилояти, Бойсун ТУДА қишлоғи
а) Активни халқаро хусусийлаштириш жараёнини ташкиллаштириш бўйича консультантнинг келгусидаги ҳаракатлар кетма-кетлигини ва иш кўламини ўз ичига олган режаси. Консультантнинг тавсиялари ва таклифларига қисқа вақт ичида тегишли жавоб берилган тақдирда, хусусийлаштириш жараёнининг давомийлиги бўйича хулосаси (10 баллгача);
I. Кўмир қазиб олиш ва сотиш бозорини таҳлил қилиш:
(2) Агар консультантларнинг таклифлари Консультантлардан кутилаётган таклифлар тузилмаси ва уларга қўйиладиган талабларнинг "а","в" ва "г" бандларида кўрсатилган талаблардан келиб чиқиб 30 баллдан кам баҳоланса, "б" бандида назарда тутилган баҳолаш балли қўлланилмайди.
(3) Агар бошқа иштирокчилар ёки Жамият улушини сотиб олиш бўйича ўзларининг имтиёзли ҳуқуқидан фойдаланса, консультант хизматлари учун тўлов фақат ушбу битимни ҳуқуқий таъминлаш учун қўшимча шартнома имзолаш орқали амалга оширилади.

Announcement on attraction of a professional consulting company to organise public sales of the state share of JSC Shargunkumir and LLC Boisunkumir
In accordance with the relevant privatisation programmes it is established that JSC Shargunkumir (99.9%) and LLC Boisunkumir (100%) (hereinafter - the ‘Assets’) will be publicly traded on the international market.
The State Assets Management Agency (hereinafter - the Client) announces the engagement of a professional consulting company with international experience (hereinafter - the Consultant) in accordance with the industry approach to organise public trading of these assets on the international market.
All interested applicants are invited to submit their proposals in accordance with the Request for Proposals (RfP) below, not later than 18:00 (Tashkent time) on 17 June 2024.
In case of joint commercial proposal submission, the Principal Consultant should be identified who is responsible for coordinating the work of the engaged consultant partner and assumes the responsibility.
Interested consultants are requested to submit commercial proposals to the contact addresses below:
Samandarov Talat Yuldashevich Samandarov - Deputy Head of the Department for Preparation for privatisation and privatisation of state assets of UzSAMA;
Tel: + 998-71-259-20-67;
E-mail: tender@davaktiv.uz ;
It is reported that work on the Transaction may be carried out in close co-operation with representatives of consultants and, where necessary, by establishing an additional project team in the Asset.
Request for Proposals (RfP) to attract a consultant for privatisation of JSC Shargunkumir and LLC Boisunkumir
In accordance with the privatisation programmes the state shares of JSC Shargunkumir (99.9%) and LLC Boisunkumir (100%) (hereinafter - the Transaction) are subject to sale on the international market.
International trade processes shall be organised on the basis of the most appropriate foreign experience within the framework of the requirements of the legislation of the Republic of Uzbekistan, taking into account the network and individual features of the Assets. The Client shall conduct an independent evaluation of the Asset in order to make the right decision.
This Request for Proposals (hereinafter - the Request) describes the requirements for the Consultant and the structure of its proposal to be evaluated, as well as the scope of work required to support the Transaction in the annex to this Request for Proposals. Consultants may enter into a consortium or make joint proposals to provide a full range of services.
Brief information about the asset
1. JSC ‘Shargunkumir’.
Authorised capital - 7.0 billion soums;
Official web-page - www.sharguncoal.uz
The head office of the company is located in Surkhandarya region, Sariasi district, Shargun town, A. Ikramov Street, 50.
2. ‘Boysunkumir’ LLC
Authorised capital - 2.7 billion soums;
Official web page - www.sharguncoal.uz
The head office of the company is located in Surkhandarya region, Boysun, TUDA settlement.
Preference shall be given to a Consultant with relevant knowledge and experience in the automotive industry.
Consultant's scope of work on the privatisation process:
I. Analysing the market of coal production and sale:
• analysis of the experience of privatisation carried out in this sphere in other (for example, neighbouring) countries, the main reasons for failures in privatisation of this type of assets, factors ensuring further development of the sector and successful privatisation;
• based on the analysis, a plan of measures necessary for the successful organisation of asset privatisation processes will be developed;
• development of methods and procedures for selling assets (real estate, shareholdings, industry and non-industry facilities), including those listed in the privatisation programme, as well as proposals and recommendations for implementation.
• Analysis of the experience of privatisation of industry enterprises in other (including neighbouring) countries, the main reasons for failures in privatisation of this type of Asset, factors ensuring successful privatisation and further development of the industry.