“Ховренко номидаги Самарқанд вино комбинати” АЖ нинг 71,2 фоиз акциялар пакетини сотиш тўғрисида эълон
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021-йил 11-февралдаги “Давлат активларини хусусийлаштириш жараёнларини янада жадаллаштириш тўғрисида”ги ПФ–6167-сон Фармонига мувофиқ, Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлиги ҳузуридаги “UzAssets инвестиция компанияси” АЖ (кейинги ўринларда – UzAssets ёки Сотувчи) “Ховренко номидаги Самарқанд вино комбинати”АЖ (кейинги ўринларда – Компания ёки Самарқанд Вино) устав капиталидаги 71,2 фоиз акциялар пакетини рақобатга асосланган сотув жараёни орқали сотиш режасини эълон қилади (кейинги ўринларда – Битим ёки Сотув).
Мазкур Битим доирасида, халқаро миқёсда тан олинган консалтинг компанияларидан келиб тушган энг яхши таклифларни танлаб олиш орқали Самарқанд Винони хусусийлаштириш бўйича маслаҳатчи сифатида KPMG компанияси (кейинги ўринларда – Маслаҳатчи) танлаб олинган.
Компания Самарқанд шаҳрининг тарихий қисмида жойлашган;
Компания дастлабки ишлаб чиқариш фаолиятини 1868 йилда бошлаган, завод ҳудудида Ўзбекистон вино саноатининг асосчиси Филатов номидаги виночилик уй-музейи жойлашган;
Компания вино ва алкоголли ичимликлар ишлаб чиқариш билан шуғулланади;
Жорий ишлаб чиқариш қуввати - йилига 740 минг декалитр алкоголли ичимликларни ташкил этади, маҳсулотнинг асосий қисми ички бозорда сотилади;
Корхонада 6 та вино ва алкоголли ичимликларни қуйиш линияси мавжуд. Шунингдек, завод ҳудудида жамланма (коллекция) винолар (32 минг шиша) сақланадиган ер ости иншооти мавжуд;
Компания ходимларининг умумий сони 200 киши атрофида;
2020 йилда маҳсулот сотишдан тушум 19 млрд сўмни, ялпи фойда – 2,3 млрд сўмни ташкил этди;
Компаниянинг маҳсулотлари шуҳрат қозонган брендлари туфайли кўпинча турли танловларда ғолиб чиқади. Айниқса, “Самарқанд” балзами, “Самарқанд” коняги ва “Гуля-кандоз” виноси диққатга сазовордир.
Қуйидаги ҳавола орқали Компания тўғрисида қўшимча маълумот олиш мумкин http://www.xovrenko.uz/
Сотиш жараёни барча манфаатдор томонлар (кейинги ўринларда – Иштирокчилар) учун очиқ бўлган таклифларни тақдим этишнинг рақобатга асосланган жараёни сифатида ташкил этилган. Қабул қилинган ёндашувга мувофиқ, Компанияни сотиш механизми ва жараёни қуйидаги босқичлардан иборат бўлади:
1. Хат шаклида ариза (кейинги ўринларда – Ариза) юбориш орқали Битимда иштирок этиш истагини билдириш ва иштирокчиларни малакавий саралаш;
2. Тижорат ва молиявий таклифларни кўриб чиқиш ва Битимни тузиш.
Биринчи босқичда Иштирокчиларга ўзбек, рус ёки инглиз тилларида (аризачининг ихтиёрига кўра, аммо рус ёки ўзбек тилларида тайёрланган хат инглиз тилидаги хат билан юборилиши лозим) тайёрланган хат шаклидаги Аризаларни Битимни амалга ошириш учун етарли молиявий ва бошқарув ресурслари мавжудлигини назарда тутувчи малака талабларига мувофиқлиги тўғрисидаги ҳужжатлар ёки шу малака талабларига мос келиши тўғрисидаги тасдиқ хати билан бирга тақдим этиш таклиф қилинади. Малака талабларининг тўлиқ рўйхати 1-иловада кўрсатиб ўтилган. Тасдиқ хати билан Ариза берилган ҳолда, тасдиқловчи ҳужжатлар Мажбурий таклифни тақдим этиш муддатидан кечиктирмасдан тақдим этилиши мумкин. Аризаларни 2021-йил 30-июл куни Тошкент вақти билан соат 18:00 дан кечиктирмасдан қуйидаги электрон манзилларга юбориш лозим: a.mukhamatkulov@uz-assets.uzdkalazhanov@kpmg.kzannakireeva@kpmg.russandykbayeva@kpmg.kz.
Келиб тушган Аризаларни ўрганиш натижаларига кўра, Сотувчи, 2021-йил 5-августдан кечиктирмай, иккинчи босқичга – тижорат ва молиявий таклифларни кўриб чиқиш босқичига ўтказишга рухсат берилган иштирокчилар рўйхатини (Шорт-Лист) шакллантиради ва улар танлов натижалари тўғрисида шахсан хабардор қилинади.
Иккинчи босқич иштирокчиларига Ошкор этмаслик тўғрисидаги битимни (кейинги ўринларда - OЭБ) 2021-йил 7-августдан кечиктирмасдан имзолаш таклиф қилинади. ОЭБ имзоланганидан сўнг иккинчи босқич иштирокчилари Сотув жараёни билан боғлиқ қўшимча тушунтиришлар ва Компаниянинг операцион фаолияти тавсифини, шунингдек молиявий маълумотлар ва Компаниянинг молиявий кўрсаткичлари прогнозларини ўз ичига олган ахборот меморандуми шаклидаги Компанияга оид ахборот материалларини олишади. Бундан ташқари, иштирокчиларга Компанияни қўшимча ўрганиш, шу жумладан Компаниянинг батафсил молиявий, ҳуқуқий, солиқ ва бошқа маълумотларини, шунингдек, Маслаҳатчи томонидан тайёрланган сотишдан олдинги ўрганиш натижаларини ўз ичига олган виртуал маълумотлар хонасига кириш имконияти берилади. Шунингдек, иштирокчиларга Компанияга ташриф буюриш ҳуқуқи берилади. Бундан ташқари, иккинчи босқич иштирокчиларига Олди-сотди шартномаси лойиҳаси (кейинги ўринларда – Шартнома) унга тузатишлар ва изоҳларни Мажбурий таклифлар билан биргаликда тақдим этиш учун берилади.
Компания тўғрисидаги маълумотларни ўрганиб чиққандан сўнг, иккинчи босқич иштирокчиларига Битимни амалга ошириш учун Мажбурий таклифни 2021-йил 20-сентябрдан кечиктирмасдан тақдим этиш сўралади. Музокаралар давомида нарх таклифи, Компанияни ривожлантириш бўйича Режа ва сотиб олиш-сотиш шартномасининг келишилган шартларини энг яхши комбинациясини таклиф қилган иштирокчи ғолиб деб эълон қилинади. Сотувчи ғолибни "Тошкент" Республика фонд биржаси қоидаларига ва Ўзбекистон Республикаси қонунчилигига биноан Битим тузишга таклиф қилади.
1-Илова. Жараён Иштирокчиларига (юридик ва жисмоний шахсларга) қўйиладиган малака талаблари
Ушбу талаблар (нарх таклифи ва бошқа тижорат шартларини ўз ичига олган шартлар билан бир қаторда) ғолибни аниқлаш учун мўлжалланган.
Компанияни ривожлантириш бўйича Режани (бизнес консепциясини) тақдим этиш, шу жумладан Компания фаолиятининг асосий йўналишларини (вино ва ароқ маҳсулотларини ишлаб чиқариш) сақлаб назарда тутган ҳолда;
Битимни, шунингдек Компаниянинг операцион фаолиятини ўз ва/ёки қарз маблағлари ҳисобидан молиялаштириш имконияти мавжудлигини тасдиқлаш;
Харидорнинг таъсисчилари, бенефициарлари ва мансабдор шахслари:
уларга нисбатан жиноий ишлар ва терговларнинг мавжуд эмаслигини тасдиқлаши;
сохта тадбиркорлар ва банкротларнинг халқаро рўйхатларига, шунингдек, Ўзбекистон Республикасининг шу каби рўйхатларига киритилмаган бўлиши лозим.
“Жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштиришга, терроризмни молиялаштиришга ва оммавий қирғин қуролини тарқатишни молиялаштиришга қарши курашиш тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикасининг 660-II-сонли Қонунига (2019 йил 15 январдаги таҳририда) риоя қилиш;
Самарқанд Вино ходимлари олдидаги ижтимоий шарт-шароитларни амалдаги жамоавий шартномада кўрсатилганидан кам бўлмаган даражада бажаришга имконияти мавжудлиги ва тайёр бўлишлик;
12 ой давомида Компания ходимлар сонини Битим ёпилган кундаги Компаниянинг ходимлари сонидан кам бўлмаган даражада сақлаб туришга имконият мавжудлиги ва тайёр бўлишлик;
“Акциядорлик жамиятлари ва акциядорларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикасининг 370-сонли Қонунининг (2014 йил 5 майдаги таҳририда) қолган акциялар эгаларига акцияларни бозор қийматида сотиб борасидаги таклифини эълон қилиш бўйича талабига риоя қилиш.

Объявление о продаже 71,2% пакета акций АО «Самаркандский винкомбинат имени Ховренко»
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 11 февраля 2021 г. №УП–6167 «О мерах по дальнейшему ускорению процессов приватизации государственных активов», Инвестиционная компания АО «UzAssets» при Агентстве по управлению государственными активами Республики Узбекистан (далее — UzAssets или Продавец) объявляет о намерении продать долю в акционерном капитале АО «Самаркандский винкомбинат имени Ховренко» (далее – Компания или Винкомбинат им. Ховренко) в размере 71,2%, путем конкурентного процесса продажи (далее – Сделка или Продажа).
В рамках данной Сделки, по итогам отбора наилучших предложений, полученных от международно-признанных консалтинговых компаний, в качестве консультанта по приватизации Винкомбинат им. Ховренко была выбрана компания KPMG (далее – Консультант).
Компания расположена в исторической части г. Самарканд;
Первое производство на территории завода было запущено в 1868 году, на территории завода расположен Дом-музей вина имени Филатова, основателя винной отрасли Узбекистана;
Компания занимается производством вина и ликероводочной продукции;
Текущие производственные мощности – 740 тыс. дал алкогольной продукции в год, основная часть продукции реализуется внутри страны;
На предприятии имеются 6 линий розлива вина и ликероводочной продукции. Также на территории завода имеется погреб, в котором хранятся коллекционные вина (32 тыс. бутылок);
Общая численность сотрудников Компании составляет около 200 человек;
Выручка за 2020 г. составила 19,0 млрд сум, валовая прибыль – 2,3 млрд сум;
Продукции Компании часто выигрывает в различных конкурсах и благодаря зарекомендованным брендам. В частности, признание заслужил бальзам «Самаркандский», марочный коньяк «Самарканд» и марочное вино «Гуля-кандоз».
Дополнительную информацию о Компании и можно получить по ссылке: http://www.xovrenko.uz/
Продажа организована как конкурентный процесс подачи заявок, открытый для всех заинтересованных сторон (далее – Участники). В соответствии с принятым подходом, механизм и процесс продажи Компании будет состоять из следующих этапов:
1. Выражение заинтересованности посредством направления заявки в форме письма (далее — Заявка) и квалификационный отбор участников;
2. Рассмотрение коммерческих и финансовых предложений и заключение Сделки.
На первом этапе Участникам будет предложено подать заявку в форме письма (далее — Заявка), подготовленного на английском, русском или узбекском языках (на усмотрение заявителя, при этом письмо на русском или узбекском языке должно сопровождаться письмом на английском языке) вместе с письмом-заверением о соответствии квалификационным требованиям, включающим в себя наличие достаточных финансовых и управленческих ресурсов для осуществления Сделки.
Полный перечень квалификационных требований приведен в Приложении 1. При этом подтверждающие документы могут быть предоставлены не позднее срока подачи Обязывающего предложения. Заявку необходимо отправить на электронные адреса: a.mukhamatkulov@uz-assets.uzdkalazhanov@kpmg.kzannakireeva@kpmg.russandykbayeva@kpmg.kz не позднее 18:00 по Ташкентскому времени 30 июля 2021 года.
По итогам изучения поданных Заявок, Продавец не позднее 5 августа 2021 года составит список Участников (Short-List), допущенных ко второму этапу – рассмотрение коммерческих и финансовых предложений, которые будут уведомлены о результатах отбора персонально.
Участникам второго этапа будет предложено подписать соглашение о конфиденциальности (далее – СОК) в срок не позднее 7 августа 2021 года. После подписания СОК участники второго этапа получат дальнейшие инструкции относительно процесса Продажи и информационные материалы о Компании в виде информационного меморандума, содержащего описание операционной деятельности Компании, а также финансовую информацию и прогнозы финансовых показателей Компании. Помимо этого, участникам будет предоставлена возможность проведения дальнейшего изучения (проведения должных проверок) в отношении Компании, включая доступ в виртуальную комнату данных, содержащую детальную финансовую, юридическую, налоговую и иную информацию Компании, а также результаты предпродажных должных проверок, подготовленных Консультантом. Также участникам будет предоставлено право посещения объектов Компании. Помимо этого, участникам второго этапа будет предоставлен Проект договора купли-продажи (далее – ДКП) для предоставления правок и комментариев к нему вместе с Обязывающими предложениями.
После рассмотрения информации о Компании участникам второго этапа будет предложено представить в срок не позднее 20 сентября 2021 года Обязывающее предложение на заключение Сделки. Участник, предложивший в ходе переговоров наилучшее сочетание ценового предложения, Плана по развитию Компании и согласованных условий договора купли-продажи, будет объявлен победителем. Продавец пригласит победителя к заключению Сделки в соответствии с правилами Республиканской фондовой биржи «Тошкент» и законодательством Республики Узбекистан.
Приложение 1. Квалификационные требования, предъявляемые к Участникам процесса (как юридическим, так и физическим лицам)
Данные требования предназначены для определения победителя (наряду с другими условиями, включающими в себя ценовое предложение и прочие коммерческие условия).
Предоставление Плана по развитию Компании (бизнес концепции), предусматривающего, в том числе сохранения основных видов деятельности Компании (производство вино-водочной продукции);
Подтверждение возможностей профинансировать Сделку, а также операционную деятельность, за счет собственных и/или заемных средств;
Учредители и бенефициары, а также должностные лица покупателя должны:
подтвердить отсутствие уголовных разбирательств и расследований в их отношении;
не состоять в международных списках лже-предпринимателей и банкротов, а также в аналогичных списках Республики Узбекистан.
Соблюдение Закона РУз № 660-II (в редакции 15 января 2019 года) "О противодействии легализации доходов, полученных от преступной деятельности, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения";
Возможность и готовность выполнения социальных условий перед коллективом Винкомбината им. Ховренко не хуже описанных в действующем коллективном договоре;
Возможность и готовность сохранения штатной численности Компании в течение 12 месяцев на уровне не менее штатной численности Компании на дату закрытия Сделки;
Соблюдение требования Закона РУз № 370 (в редакции 4 мая 2014 года) «Об акционерных обществах и защите прав акционеров» по объявлению предложение владельцам остальных акций купить их акции по рыночной стоимости.