“Ховренко номидаги Самарқанд вино комбинати” АЖ нинг 71,2 фоиз акциялар пакетини сотиш тўғрисида эълон
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021-йил 11-февралдаги “Давлат активларини хусусийлаштириш жараёнларини янада жадаллаштириш тўғрисида”ги ПФ–6167-сон Фармонига мувофиқ, Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлиги ҳузуридаги “UzAssets инвестиция компанияси” АЖ (кейинги ўринларда – UzAssets ёки Сотувчи) “Ховренко номидаги Самарқанд вино комбинати”АЖ (кейинги ўринларда – Компания ёки Самарқанд Вино) устав капиталидаги 71,2 фоиз акциялар пакетини рақобатга асосланган сотув жараёни орқали сотиш режасини эълон қилади (кейинги ўринларда – Битим ёки Сотув).
Мазкур Битим доирасида, халқаро миқёсда тан олинган консалтинг компанияларидан келиб тушган энг яхши таклифларни танлаб олиш орқали Самарқанд Винони хусусийлаштириш бўйича маслаҳатчи сифатида KPMG компанияси (кейинги ўринларда – Маслаҳатчи) танлаб олинган.
Компания Самарқанд шаҳрининг тарихий қисмида жойлашган;
Компания дастлабки ишлаб чиқариш фаолиятини 1868 йилда бошлаган, завод ҳудудида Ўзбекистон вино саноатининг асосчиси Филатов номидаги виночилик уй-музейи жойлашган;
Компания вино ва алкоголли ичимликлар ишлаб чиқариш билан шуғулланади;
Жорий ишлаб чиқариш қуввати - йилига 740 минг декалитр алкоголли ичимликларни ташкил этади, маҳсулотнинг асосий қисми ички бозорда сотилади;
Корхонада 6 та вино ва алкоголли ичимликларни қуйиш линияси мавжуд. Шунингдек, завод ҳудудида жамланма (коллекция) винолар (32 минг шиша) сақланадиган ер ости иншооти мавжуд;
Компания ходимларининг умумий сони 200 киши атрофида;
2020 йилда маҳсулот сотишдан тушум 19 млрд сўмни, ялпи фойда – 2,3 млрд сўмни ташкил этди;
Компаниянинг маҳсулотлари шуҳрат қозонган брендлари туфайли кўпинча турли танловларда ғолиб чиқади. Айниқса, “Самарқанд” балзами, “Самарқанд” коняги ва “Гуля-кандоз” виноси диққатга сазовордир.
Қуйидаги ҳавола орқали Компания тўғрисида қўшимча маълумот олиш мумкин http://www.xovrenko.uz/
Сотиш жараёни барча манфаатдор томонлар (кейинги ўринларда – Иштирокчилар) учун очиқ бўлган таклифларни тақдим этишнинг рақобатга асосланган жараёни сифатида ташкил этилган. Қабул қилинган ёндашувга мувофиқ, Компанияни сотиш механизми ва жараёни қуйидаги босқичлардан иборат бўлади:
1. Хат шаклида ариза (кейинги ўринларда – Ариза) юбориш орқали Битимда иштирок этиш истагини билдириш ва иштирокчиларни малакавий саралаш;
2. Тижорат ва молиявий таклифларни кўриб чиқиш ва Битимни тузиш.
Биринчи босқичда Иштирокчиларга ўзбек, рус ёки инглиз тилларида (аризачининг ихтиёрига кўра, аммо рус ёки ўзбек тилларида тайёрланган хат инглиз тилидаги хат билан юборилиши лозим) тайёрланган хат шаклидаги Аризаларни Битимни амалга ошириш учун етарли молиявий ва бошқарув ресурслари мавжудлигини назарда тутувчи малака талабларига мувофиқлиги тўғрисидаги ҳужжатлар ёки шу малака талабларига мос келиши тўғрисидаги тасдиқ хати билан бирга тақдим этиш таклиф қилинади. Малака талабларининг тўлиқ рўйхати 1-иловада кўрсатиб ўтилган. Тасдиқ хати билан Ариза берилган ҳолда, тасдиқловчи ҳужжатлар Мажбурий таклифни тақдим этиш муддатидан кечиктирмасдан тақдим этилиши мумкин. Аризаларни 2021-йил 30-июл куни Тошкент вақти билан соат 18:00 дан кечиктирмасдан қуйидаги электрон манзилларга юбориш лозим: a.mukhamatkulov@uz-assets.uzdkalazhanov@kpmg.kzannakireeva@kpmg.russandykbayeva@kpmg.kz.
Келиб тушган Аризаларни ўрганиш натижаларига кўра, Сотувчи, 2021-йил 5-августдан кечиктирмай, иккинчи босқичга – тижорат ва молиявий таклифларни кўриб чиқиш босқичига ўтказишга рухсат берилган иштирокчилар рўйхатини (Шорт-Лист) шакллантиради ва улар танлов натижалари тўғрисида шахсан хабардор қилинади.
Иккинчи босқич иштирокчиларига Ошкор этмаслик тўғрисидаги битимни (кейинги ўринларда - OЭБ) 2021-йил 7-августдан кечиктирмасдан имзолаш таклиф қилинади. ОЭБ имзоланганидан сўнг иккинчи босқич иштирокчилари Сотув жараёни билан боғлиқ қўшимча тушунтиришлар ва Компаниянинг операцион фаолияти тавсифини, шунингдек молиявий маълумотлар ва Компаниянинг молиявий кўрсаткичлари прогнозларини ўз ичига олган ахборот меморандуми шаклидаги Компанияга оид ахборот материалларини олишади. Бундан ташқари, иштирокчиларга Компанияни қўшимча ўрганиш, шу жумладан Компаниянинг батафсил молиявий, ҳуқуқий, солиқ ва бошқа маълумотларини, шунингдек, Маслаҳатчи томонидан тайёрланган сотишдан олдинги ўрганиш натижаларини ўз ичига олган виртуал маълумотлар хонасига кириш имконияти берилади. Шунингдек, иштирокчиларга Компанияга ташриф буюриш ҳуқуқи берилади. Бундан ташқари, иккинчи босқич иштирокчиларига Олди-сотди шартномаси лойиҳаси (кейинги ўринларда – Шартнома) унга тузатишлар ва изоҳларни Мажбурий таклифлар билан биргаликда тақдим этиш учун берилади.
Компания тўғрисидаги маълумотларни ўрганиб чиққандан сўнг, иккинчи босқич иштирокчиларига Битимни амалга ошириш учун Мажбурий таклифни 2021-йил 20-сентябрдан кечиктирмасдан тақдим этиш сўралади. Музокаралар давомида нарх таклифи, Компанияни ривожлантириш бўйича Режа ва сотиб олиш-сотиш шартномасининг келишилган шартларини энг яхши комбинациясини таклиф қилган иштирокчи ғолиб деб эълон қилинади. Сотувчи ғолибни "Тошкент" Республика фонд биржаси қоидаларига ва Ўзбекистон Республикаси қонунчилигига биноан Битим тузишга таклиф қилади.
1-Илова. Жараён Иштирокчиларига (юридик ва жисмоний шахсларга) қўйиладиган малака талаблари
Ушбу талаблар (нарх таклифи ва бошқа тижорат шартларини ўз ичига олган шартлар билан бир қаторда) ғолибни аниқлаш учун мўлжалланган.
Компанияни ривожлантириш бўйича Режани (бизнес консепциясини) тақдим этиш, шу жумладан Компания фаолиятининг асосий йўналишларини (вино ва ароқ маҳсулотларини ишлаб чиқариш) сақлаб назарда тутган ҳолда;
Битимни, шунингдек Компаниянинг операцион фаолиятини ўз ва/ёки қарз маблағлари ҳисобидан молиялаштириш имконияти мавжудлигини тасдиқлаш;
Харидорнинг таъсисчилари, бенефициарлари ва мансабдор шахслари:
уларга нисбатан жиноий ишлар ва терговларнинг мавжуд эмаслигини тасдиқлаши;
сохта тадбиркорлар ва банкротларнинг халқаро рўйхатларига, шунингдек, Ўзбекистон Республикасининг шу каби рўйхатларига киритилмаган бўлиши лозим.
“Жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштиришга, терроризмни молиялаштиришга ва оммавий қирғин қуролини тарқатишни молиялаштиришга қарши курашиш тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикасининг 660-II-сонли Қонунига (2019 йил 15 январдаги таҳририда) риоя қилиш;
Самарқанд Вино ходимлари олдидаги ижтимоий шарт-шароитларни амалдаги жамоавий шартномада кўрсатилганидан кам бўлмаган даражада бажаришга имконияти мавжудлиги ва тайёр бўлишлик;
12 ой давомида Компания ходимлар сонини Битим ёпилган кундаги Компаниянинг ходимлари сонидан кам бўлмаган даражада сақлаб туришга имконият мавжудлиги ва тайёр бўлишлик;
“Акциядорлик жамиятлари ва акциядорларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикасининг 370-сонли Қонунининг (2014 йил 5 майдаги таҳририда) қолган акциялар эгаларига акцияларни бозор қийматида сотиб борасидаги таклифини эълон қилиш бўйича талабига риоя қилиш.

Announcement on the sale of 71,2 % of shares in the chartered capital of “Samarkand wine factory named after Khovrenko” JSC
In accordance with the Presidential Decree PD-6167 of the Republic of Uzbekistan, dated 11 February 2021, “On measures to further accelerate privatization processes of state assets”, “UzAssets Investment Company” JSC under the State Assets Management Agency of the Republic of Uzbekistan (hereinafter – UzAssets or Seller) announces its intention to sell 71,2% of the shares in the chartered capital of “Samarkand wine factory named after Khovrenko” JSC (hereinafter – the Company or Samarkand Winery) through an competitive sale process (hereinafter – the Deal or Transaction).
Following the selection of the best proposals from international consulting companies, KPMG was selected as the UzAssets’ Privatization Consultant for the deal.
The Company is located in historical part of Samarkand city;
The first production on the territory of the plant was launched in 1868, on the territory of the Company is located the House-Museum of Wine named after Filatov, the founder of the wine industry of Uzbekistan;
The Company is engaged in production of wine and liquor products;
Current production capacity is 740 thousand dal of alcoholic beverages per year, with majority of products sold within the local market;
The Company has 6 bottling lines of wine and alcoholic beverages. There is also a wine cellar on the territory of the Samarkand Winery, where collection wines (32,000 bottles) are stored;
The total number of employees of the Company is about 200 people;
The Company's gross revenue for 2020 was 19.0 billion UZS, gross profit was 2.3 billion UZS;
The Company's products often win in various competitions and are widely recognized thanks to established brands, such as: “Samarkand” balsam, “Samarkand” vintage cognac and “Gulya-candoz” vintage wine.
Additional information about the Company and can be obtained at the link: http://www.xovrenko.uz/
The sale is organized as a competitive bidding process open to all interested parties (hereinafter referred to as Participants). In accordance with the adopted approach, the mechanism and process of selling the Company will consist of the following stages:
1. Expression of interest by sending an application in the form of a letter (hereinafter referred to as the EOI) and qualifying selection of participants;
2. Review of commercial and financial proposals and completion of the Deal.
At the first stage, Participants will be asked to submit an expression of interest in the form of a letter in English, Russian or Uzbek languages (at the applicant's discretion, while the letter in Russian or Uzbek must be accompanied by a letter in English) along with documents on compliance with the qualification requirements, including the availability of sufficient financial and managerial resources to carry out the Transaction, provided in Appendix 1. Supporting documents may be submitted no later than the deadline for submitting the binding offer. The EOI must be sent to the following email addresses: a.mukhamatkulov@uz-assets.uzdkalazhanov@kpmg.kzannakireeva@kpmg.russandykbayeva@kpmg.kz no later than 18:00 Tashkent time on July 30, 2021.
The bidding process is open to all interested Participants.
UzAssets will take all necessary measures for a transparent, professional and successful organization of the process of selling its shares in the Company together with the involved Consultant.
Based on the results of studying the submitted EOIs, the Seller, no later than August 5, 2021, will compile a “Short-List” of participants admitted to the second stage - review of commercial and financial offers, who will be personally notified of the selection process results.
Participants in the second stage will be asked to sign a non-disclosure agreement (hereinafter referred to as NDA) no later than August 7, 2021. After signing the NDA participants in the second stage will receive further instructions regarding the Sale process and information materials about the Company in the form of an Information Memorandum containing a description of the Company's operating activities, as well as financial information and forecasts of the financial performance of the Company. In addition, participants will have the opportunity to conduct further due diligence (due diligence) of the Company, including access to a virtual data room (VDR) containing detailed financial, legal, tax and other Company information, as well as the results of pre-sales due diligence prepared by the Consultant. Participants will also be given the right to visit the Company's facilities. In addition, the participants in the second stage will be provided with the Draft Sale and Purchase Agreement (hereinafter referred to as the SPA) for making amendments and comments to it to be submitted together with the binding offer (BO).
After reviewing the information about the Company, the participants in the second stage will be asked to submit the binding offer for completion of the deal no later than September 20, 2021. The participant who has proposed the best combination of the price offer, Development Plan for the Company and the agreed terms of the sale and purchase agreement during the negotiations will be declared the winner. The seller will invite the winner to conclude the transaction in accordance with the rules of the Republican Stock Exchange “Toshkent” and the legislation of the Republic of Uzbekistan.
Appendix 1. Qualification requirements for participants in the process (for both legal entities and individuals)
These requirements are intended to determine the winner (along with other conditions, which include a quote and other commercial terms).
Provision of a Development Plan for the Company (business concept), including retention of Company's core business activities (production of wine and liquor products);
Confirmation of the ability to finance the Transaction, as well as operating activities, at the expense of its own and / or borrowed funds;
Founders and beneficiaries, as well as officials of the buyer must:
confirm the absence of active criminal proceedings and investigations against them;
not be on the international lists of false entrepreneurs and bankrupts, as well as in similar lists of the Republic of Uzbekistan.
Compliance with the Law of the Republic of Uzbekistan No. 660-II (as amended on January 15, 2019) "On countering the legalization of proceeds from criminal activity, financing of terrorism and financing the proliferation of weapons of mass destruction";
The ability and willingness to fulfill social conditions to the staff of the Samarkand Winery that are not worse than those described in the staff collective agreement;
Ability and willingness to maintain the staffing of the Company for 12 months at a level not less than the staffing of the Company as of the date of closing the Deal;
Compliance with the requirements of Law No 370 of the Republic of Uzbekistan (as amended on 4 May 2014) “On Joint Stock Companies and Protection of Shareholder Rights” to propose an offer to the holders of the remaining shares to buy their shares at market value.
This announcement, or any part of its contents, should not be construed as a form of commitment on the part of UzAssets, the Company, and KPMG with respect to the sale of the Company, which could be inferred from the publication of this announcement. UzAssets and KPMG reserve the right, in their sole discretion, at any time and in any respect, without assuming joint or several liabilities.