Оммавий савдоларга чиқарилган дон корхоналаридаги давлат улуши ва дон корхоналари филиаллари мулкий мажмуалари бўйича навбатдаги савдо жараёнининг иккинчи босқичи якунланиб, Давлат активларини хусусийлаштириш ва хусусийлаштириш жараёнларини мувофиқлаштириш давлат комиссиясининг тегишли қарори қабул қилинди. Унга кўра:
• қуйидаги 5 та дон корхонасидаги давлат акция пакетлари камида беш йил давомида активнинг асосий фаолият турини сақлаб қолиш ва мавжуд дон сақлаш сиғимларини камайтирмаслик ҳамда қонунчиликда белгиланган тартибда давлат захираси учун сақланадиган дон ҳажмларини шартномалар асосида ҳақ тўлаш эвазига сақлаб бериш шарти билан сотилди.
Шу билан бирга, савдо жараёнида ғолиб аниқланмаганлиги сабабли:
• Хоразмдонмаҳсулотлари” АЖнинг 92,2 фоиз акция пакети Ўзбекистон Республикаси Президентининг тегишли қарори доирасида Хоразм вилояти ҳокими ҳамда қишлоқ хўжалиги вазирининг биргаликдаги тавсиясига асосан пахта-тўқимачилик ва ғаллачилик кластерларига тўғридан-тўғри сотиб олиш учун таклиф этилади;
• “Самарқанддонмаҳсулотлари” АЖ “Нуробод дон” филиали фаолият турини сақлаб қолиш шарти билан “E-auksion” электрон савдо платформасида танлов савдоларига чиқарилади.

Завершен второй этап очередных процессов торгов долей государства в зерновых предприятиях и имущественных комплексов филиалов зерновых предприятий, выставленные на публичные торги, и принято соответствующее решение Государственной комиссии по приватизации государственных активов и координации процессов приватизации. Согласно решению:
• Следующие 5 государственных пакетов акций в зерновых предприятиях проданы с условиями сохранения основной деятельности актива в течение не менее пяти лет и не сокращения имеющихся мощностей зернохранилищ, а также сохранения объемов зерна, хранящихся в государственном резерве, в соответствии с законодательством в обмен на уплату пошлин на основании договоров.
Вместе с тем, поскольку в ходе торгов не был определен победитель:
• 92,2% пакета акций в АО «Хоразмдонмахсулотлари» будут предложены для прямой покупки хлопково-текстильным и зерноводческим кластерам на основании совместной рекомендации хокима Хорезмской области и министра сельского хозяйства в рамках соответствующего постановления Президента Республики Узбекистан;
• Филиал «Нуробод дон» АО «Самарканддонмахсулотлари» будет выставлен на конкурсные торги на электронной торговой площадке «E-auksion» с условием сохранения вида деятельности.