"Фотон" АЖни хусусийлаштириш бўйича профессионал консалтинг компаниясини жалб қилиш тўғрисида эълон
Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлиги (кейинги ўринларда Давактив агентлиги/Буюртмачи) тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ "Фотон" АЖнинг устав капиталидаги 85,6 фоиз давлат улушини (кейинги ўринларда ­ Актив) хусусийлаштириш бўйича профессионал консалтинг компаниясини (кейинги ўринларда – Консультант) жалб этиш юзасидан танлов эълон қилади.
Барча қизиқиш билдирган талабгорлардан Таклиф тақдим этиш учун сўровномага (RfP) асосан тижорат таклифларини 2023 йил 31 май куни соат 18:00га (Тошкент вақти билан) қадар тақдим этишларини сўраймиз.
"Фотон" АЖни хусусийлаштириш бўйича консультантни жалб қилиш юзасидан таклиф тақдим этиш учун сўровнома (RfP)
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 24 мартдаги ПҚ-102-сон қарорига мувофиқ, "Фотон" АЖнинг 85,6 фоиз улуши (кейинги ўринларда – Битим) сотилиши белгиланган.
Сотиш жараёнлари "Фотон" АЖнинг тармоқ ва индивидуал хусусиятларидан келиб чиқиб Ўзбекистон Республикаси қонунчилиги талаблари доирасида энг мақбул хорижий тажриба асосида ташкил этилиши лозим. Буюртмачи тўғри қарор қабул қилиши учун Активни мустақил баҳолаш ишларини амалга оширади.
"Фотон" АЖ электрон қисмлар ишлаб чиқарадиган корхона ҳисобланади.
Ҳозирда, Жамиятда 296 нафар иш ўрни мавжуд.
Устав капитали 1,08 млрд сўм.
Жамиятнинг юридик манзили: Тошкент шаҳри, Миробод тумани, А.Темур кўчаси, 13.
I. Электрон қисмларни ишлаб чиқариш бозорининг таҳлили:
бошқа (жумладан, қўшни) давлатларда мазкур соҳада амалга оширилган хусусийлаштириш тажрибаси таҳлили, ушбу турдаги активнинг хусусийлаштиришдаги муваффақиятсизликларининг асосий сабаблари, келгусида соҳани ривожлантириш ва муваффақиятли хусусийлаштиришни таъминловчи омиллар;
амалга оширилган таҳлиллар асосида активнинг хусусийлаштириш жараёнларини муваффақиятли ташкиллаштиш учун лозим бўлган чора-тадбирлар режаси ишлаб чиқилади.
Активнинг ҳар томонлама (солиқ , ҳуқуқий, молиявий ва экологик) чуқур таҳлилини ўтказиш (due diligence);
маркетинг материалларини тайёрлаш, шу жумладан инвестиция видеолари, тарқатма материаллар ва бошқалар;
жамоатчилик билан алоқа ўрнатиш бўйича тавсиялар тақдимоти, уларнинг саволларига жавоблар;
баҳолаш услубини тўғри танлаш ва уларнинг инвесторлар учун долзарблигини белгилаш, нарх диапазони бўйича тавсиярни тақдим этиш;
инвестор нуқтаи назаридан баҳолашга таъсир этувчи асосий омиллар, асосий кўрсаткичлар ва таҳминларни аниқлаш;
Активни хусусийлаштиришга қаратилган барча чораларни кўриш, виртуал маълумотлар хонаси (ВДР)ни ташкил этиш;

Объявление о привлечении профессиональной консалтинговой компании по приватизации АО «Фотон»
Агентство по управлению государственными активами Республики Узбекистан (далее – «Агентство госактивов»/ «Заказчик»), согласно соответствующим программам приватизации, объявляет конкурс по отбору профессиональной консалтинговой компании (далее – «Консультант») по приватизации АО «Фотон» путем продажи 85,6 % доли в уставном фонде АО (далее – «Актив»).
Всем заинтересованным заявителям предлагается подать свои предложения в соответствии с нижеприведенным Запросом на предоставление предложений (RfP) до 18:00 (Ташкентское время) 31 мая 2023 года.
Запрос на предоставление предложений для оказания услуг консультанта по приватизации АО «Фотон» (RfP)
В соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан от 24 марта 2023 года №ПП–102 предусмотрена реализация 85,6 % доли АО«Фотон» (далее - Сделка).
Процесс продажи должен быть организован согласно лучшей мировой практике с учетом требований законодательства Республики Узбекистан, отраслевой и индивидуальной специфики АО «Фотон» (далее – Актив). Для принятия внутреннего решения Продавца, проводится оценка Актива в соответствии с законодательством.
АО «Фотон»– предприятие по производство электронных деталей.
В настоящее время на предприятии работает 296 человек.
Уставный фонд составляет – 1,08 млрд сум;
Юридический адрес предприятия: г.Ташкент, Мирабадский район, ул.А.Темур, 13.
I. Анализ рынка по производству электронных деталей:
анализ опыта приватизации предприятий отрасли в других (в т.ч. соседних) странах, основные причины неудач в приватизации данного типа Актива, факторы, обеспечивающие успешность приватизации и дальнейшее развитие отрасли;
на основе проведенного анализа будет разработан план мероприятий, необходимых для успешной организации процессов приватизации Актива.
предоставление предложений по повышению инвестиционной привлекательности Актива, совершенствованию корпоративной структуры и корпоративного управления на основе передового опыта и обзора сопоставимых компаний-аналогов;
подготовка рекомендации по оптимальной маркетинговой стратегии, маркетинговых материалов (тизер, информационный меморандум, процедурное письмо, и т.д.) и рассылка информационных материалов среди инвесторов;
подготовка маркетинговых материалов, включая инвестиционный видеоролик, раздаточные материалы и т.д.;
привлечение других консультантов в рамках проекта (в случаи необходимости) и координация их работы.
принятие всех мер, направленных на приватизацию Актива, организации виртуальной комнаты данных (VDR);