ДАВЛАТ АКТИВЛАРИНИ БОШҚАРИШ АГЕНТЛИГИ ВА ЎЗБЕКИСТОН-УММОН ИНВЕСТИЦИЯ КОМПАНИЯСИ ҲАМКОРЛИК ИСТИҚБОЛЛАРИНИ МУҲОКАМА ҚИЛДИ
Давлат активларини бошқариш агентлиги ҳузуридаги “UzAssets” АЖ бошқаруви ва Ўзбекистон-Уммон инвестиция компанияси (ЎУИК) ўртасида ўзаро ҳамкорликни йўлга юзасидан учрашув бўлиб ўтди.
Учрашувда Ўзбекистон-Уммон инвестиция компанияси Бош директори жаноб Аон Ал Баҳрани, “UzAssets” АЖ инвестиция компанияси бошқаруви раиси в.в.б. Акрам Мухаматқулов, шунингдек иккала ташкилотнинг масъул вакиллари иштирок этди.
Агентликнинг “UzAssets” инвестиция компанияси вакиллари томонидан компаниянинг корпоратив тақдимоти, акция пакетлари ва улушларни сотиш орқали стратегик ва портфель инвесторларни жалб қилиш бўйича мақсад ва вазифалар ҳақида маълумотлар тақдим этилди.
Корхоналарни бошқариш самарадорлигини ошириш, инвесторлар билан ҳамкорликни кучайтириш ва Ўзбекистонга тўғридан-тўғри инвестицияларни жалб қилиш бўйича ўзаро тажриба алмашиш муҳимлиги таъкидланди.
Шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 27 октябрдаги “Давлат иштирокидаги корхоналарни ислоҳ қилишни жадаллаштириш ҳамда давлат активларини хусусийлаштиришга оид чора-тадбирлар тўғрисида”ги Фармони моҳияти ва мақсади ҳақида, мамлакатимиз иқтисодиётининг истиқболли тармоқларидаги 600 дан ортиқ давлат корхоналаридаги улушлар сотилиши тўғрисида маълумотлар берилди.
Ўз навбатида, Ўзбекистон-Уммон инвестиция компаниясининг фаолияти, инвестиция ва корпоратив фаолиятнинг асосий йўналишлари таништирилди.
Томонлар хусусий сармояларни жалб қилиш, биргаликда “Road–show” дастурлари ва инвестиция форумларини ташкил этиш истиқболлари ва имкониятларини муҳокама қилдилар. Активларни бошқариш, консалтинг хизматлари ва активларни сотишдан олдин тайёрлаш масалаларида фикр алмашилди.
Томонлар миллий иқтисодиётга хорижий сармояларни жалб қилиш бўйича яқин ҳамкорликни кучайтиришга келишиб олдилар.

ГОСУДАРСТВЕННОЕ АГЕНТСТВО ПО УПРАВЛЕНИЮ АКТИВАМИ И ИНВЕСТИЦИОННАЯ КОМПАНИЯ УЗБЕКИСТАНА-ОМАН ОБСУДИЛИ ПЕРСПЕКТИВЫ СОТРУДНИЧЕСТВА
Состоялось совещание по налаживанию сотрудничества между руководством АО "Узассец" при Государственном агентстве по управлению активами и узбекско-Оманской инвестиционной компанией (UUC).
На встрече присутствовали генеральный директор инвестиционной компании Узбекистана-Оман г-н АОН Аль-Бахрани, председатель правления инвестиционной компании АО" Узассец " в. в. б. В мероприятии приняли участие Акрам Мухаматкулов, а также ответственные представители обеих организаций.
Представители агентства инвестиционной компании "Узассец" представили информацию о целях и задачах привлечения стратегических и портфельных инвесторов через корпоративную презентацию компании, пакеты акций и продажи акций.
Была подчеркнута важность взаимного обмена опытом по повышению эффективности управления предприятиями, сотрудничеству с инвесторами и привлечению прямых инвестиций в Узбекистан.
Также была дана информация о сути и назначении указа президента Республики Узбекистан "О мерах по ускорению реформирования предприятий с государственным участием и приватизации государственных активов"от 27 октября 2020 года, а также о продаже акций более чем 600 государственных предприятий в перспективных отраслях экономики страны.
В свою очередь, была представлена деятельность узбекско-Оманской инвестиционной компании, основные направления инвестиционной и корпоративной деятельности.
Стороны обсудили перспективы и возможности привлечения частных инвестиций, совместно организовав роуд-шоу-программы и инвестиционные форумы. Состоялся обмен мнениями по вопросам управления активами, консультационных услуг и подготовки активов к продаже.
Стороны договорились о тесном сотрудничестве по привлечению иностранных инвестиций в национальную экономику.