Хусусийлаштириш жараёнларини кенг ёритиш ва давлат активлари маркетинги бўйича “PR” компаниясини танлашга доир таклифлар учун сўров (RfP)
1. Умумий маълумот
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 27 октябрдаги “Давлат иштирокидаги корхоналарни ислоҳ қилишни жадаллаштириш ҳамда давлат активларини хусусийлаштиришга оид чора-тадбирлар тўғрисида”ги ПФ-6096-сон ва 2021 йил 11 февралдаги “Давлат активларини хусусийлаштириш жараёнларини янада жадаллаштириш тўғрисида”ги ПФ-6167-сон фармонларига мувофиқ, халқаро консалтинг, аудит ва инвестиция компаниялари, инвестиция банклари ва бошқа профессионал ташкилотларни (профессионал ташкилотлар) жалб этган ҳолда давлат активларини хусусийлаштиришнинг замонавий усулларини жорий этиш амалиёти бошланди.
Бундан ташқари, Ўзбекистон Республикасининг Марказий Осиё миқёсида ислоҳотга йўналтирилган ва бизнес учун жозибадор мамлакат сифатида имижини шакллантириш ҳамда хусусийлаштириш жараёнларини етакчи халқаро оммавий ахборот воситаларида фаол ёритиш  орқали қўллаб-қувватлаш. Шу билан бирга, республикамизнинг инвестиция жозибадорлигини хорижий инвесторларга ва манфаатдор ишбилармон доираларга ижобий етказиш;
Шунингдек, Давлат активларини бошқариш агентлиги (Агентлик) ва "Uzassets" АЖ томонидан оммавий ахборот воситаларида тарғибот ва ташвиқот олиб бориш, тематик конференциялар ва семинарлар ташкил этиш, хусусийлаштириш жараёнларига хорижий ва миллий инвесторларни жалб қилиш учун кенг кўламли маркетинг ишларини олиб бориш мақсадида халқаро “PR” компания (ёки консорциум) жалб қилиш кўзда тутилган.
1. Мақсадлар
1. Ўзбекистон Республикаси Президенти ташаббуси билан олиб борилаётган ислоҳотлар, Давлат активларини бошқариш агентлиги томонидан қилинаётган самарали ишлар ҳамда Ўзбекистон иқтисодиётини либераллаштириш ва инвестиция муҳитини яхшилашга қаратилган хусусийлаштириш режаларига мувофиқ амалга оширилаётган ишларни оммавий ахборот воситаларида, жумладан, нуфузли халқаро нашрларда кенг ёритиш (масалан: Forbes, Bloomberg, FT, Economist, bneIntellinews).
2. “IPO/SPO, M&A” бўйича профессионал хизмат кўрсатувчи инвесторлар, фондлар, воситачилар ва компанияларнинг керакли аудиториясини жалб қилиш мақсадида сотилиши белгиланган давлат активларининг маркетинги, доимий равишда инглиз (рус ва ўзбек) тилида тақдимотлар ўтказиш, инфографика, рисолалар, электрон хабарномалар ва аналитик маълумотлар тайёрлаш.
3. Маҳаллий ва халқаро оммавий ахборот воситаларини жалб қилган ҳолда,  халқаро ҳамкорлар, ХМИ (ЖБ, ЕТТБ, ОТБ ва бошқалар), аудиторлик компаниялари ва консультантлар иштирокида хусусийлаштириш жараёни бўйича инвестиция ва тематик форумлар, конференциялар, давра суҳбатларини ташкил этиш, эришилган натижаларни кенг ёритиш, халқаро инвесторлар ва манфаатдор томонлар билан услубий муҳокамалар ва халқаро тажриба алмашиш ҳамда очиқ мулоқотлар ўтказилишини таъминлаш.
3. Иш ҳажми
Ушбу техник вазифаларни (кейинги ўринларда – ТВ.) амалга ошириш халқаро PR-компаниялар (ёки консорциум) иштирокида 8 ойга мўлжалланган. Иш ҳажми қуйидаги вазифаларни ўз ичига олади:
I. Маркетинг
т/р
Амалга ошириладиган ишлар
Муддати*
Кутилаётган натижа
1.1
Босма материалларни, брошюраларни, электрон хабарномаларни, бюллетенлар ва тақдимотларни тайёрлаш
Шартнома имзолангандан кейин доимий равишда
Сотилиши белгиланган давлат активлари ва хусусийлаштириш дастури  тўғрисида брошюралар, бюллетенлар ва таҳлилий материаллар
2021-2025 йилларга мўлжалланган хусусийлаштириш дастурининг асосий тафсилотлари ёритиб берилади
1.2
Хусусийлаштириш дастурини кенг ва мақбул ёритиш учун ташвиқот воситаларини ва ўз  ресурсларини мақбуллаштириш (Агентлик ва  УзАссетс веб-сайтлари)
Шартнома имзолангандан
кейин  1-2  ой давомида
Қайд этилган тилларда веб-сайт интерфейси ва маълумотлар яхшиланади.
Ташриф буюрувчилар сони ошади
1.3
Сотилиши белгиланган давлат активлари тўғрисида ташвиқот видеофильмларини тайёрлаш
Мақсадли аудиторияни хусусийлаштириш дастури билан таништиришга қаратилган 3-5 дақиқалик видеоматериаллар (инглиз ва рус тилларида). Видеоматериаллар янги веб-сайтларда ва ижтимоий тармоқларда жойлаштириш учун мақбуллаштирилади
*) Шартнома имзолангандан кейин доимий равишда
II. Инвестиция ва тематик форумлар, конференциялар, давра суҳбатлари, тақдимотлар ўтказиш
2.1
Махсус семинарлар (3-4)
Шартнома имзолангандан кейин ҳар икки ойда
Халқаро ҳамкорлар, ХМТ (ЖБ, ЕТТБ, ОТБ ва бошқалар), аудиторлик компаниялари ва консультантлар иштирокида хусусийлаштириш жараёнлари бўйича тадбирлар ўтказиш. Хусусийлаштириш соҳаси бўйича услубий ёндашувларни муҳокама қилиш ва халқаро тажрибани ўрганиш.
2.2
Хусусийлаштириш дастурини амалга ошириш бўйича юқори даражадаги йиллик  конференция
Шартнома имзолангандан кейин 4 ой ўтиб
Ҳукумат, ХМИ, халқаро экспертлар, инвесторлар, юқори даражадаги раҳбарлар иштирокида. Натижалар  қамровининг кенглиги ва хусусийлаштириш дастури
2.3
Активларни молиявий / хусусийлаштириш бўйича маслаҳатчилар билан ҳамкорликда инвесторлар иштирокида доимий равишда ўтказиладиган конференциялар, шу жумладан, масофадан туриб (Zoom) ва тақдимотлар ўтказиш.
Шартнома имзолангандан кейин ҳар ойда
Салоҳиятли инвесторлар ва манфаатдор томонлар, шунингдек, миллий ва халқаро оммавий ахборот воситалари билан очиқ мулоқот.
III. Инвесторлар ва манфаатдор томонлар, шунингдек, миллий ва халқаро оммавий ахборот воситалари билан очиқ мулоқотлар.
3.1
Агентлик вакилларининг халқаро журналистлар билан ишлаш  кўникмасини ошириш. Инқирозли/фавқулодда ҳолатларда жамоатчилик билан алоқа ўрнатиш ва ижтимоий тармоқларда брифинглар, интервьюлар, пресс-релизлар тайёрлаш.
Доимий равишда
Агентлик ходимлари инқирозли/фавқулодда ҳолатларда жамоатчилик билан алоқа ўрнатиш, интервьюлар ва брифинглар тайёрлаш, миллий ва хорижий журналистлар билан ишлаш бўйича қўшимча билим ва илғор тажрибаларни эгаллайдилар.
3.2
Хорижий оммавий ахборот воситаларида мақолалар ва шарҳларнинг нашр этилиши (Ўзбекистон Республикасининг Хусусийлаштириш дастури тўғрисидаги янгиликлар оқимини кўпайтириш)
Тахминан ҳар ойда 2 та мақола
Агентлик директори ва УзАссетс раҳбарияти томонидан мақолалар ва интервьюлар нашр этилиши. Дастлабки мавзуларга
1) миллий иқтисодиётни хусусийлаштириш ва либераллаштириш дастури;
2) Ўзбекистоннинг давлат корхоналарида корпоратив бошқарувни такомиллаштириш бўйича ҳаракатлари;
3) сотилиши белгиланган давлат активларининг таҳлили ва кенг қамрови киради.
3.3
Халқаро оммавий ахборот воситалари билан алоқалар
Агентлик мутасаддилари учун маҳаллий ва халқаро журналистлар билан пресс-турлар ва онлайн суҳбатлар ташкил этиш. Оммавий ахборот воситаларида Хусусийлаштириш дастури тўғрисида халқаро жамоатчиликнинг хабардорлигини ошириш.
*) зарур ҳолларда
Ишни ташкил этиш тартиби.
1. Лойиҳа Хусусийлаштириш дастури ва юқорида қайд этилган иш режасига мувофиқ, ўз вақтида ва ажратилган бюджет доирасида амалга оширилиши керак.
2. Лойиҳанинг барча иштирокчилари билан ўзаро самарали алоқалар (жамоатчилик ва инвесторлар билан алоқалар, манфаатдор томонлар, ОАВ, Давлат активларини бошқариш агентлиги, УзАссетс ва бошқалар).
3. Ушбу техник вазифаларни бажаришда консультант барча техник ва ташкилий ишлар бўйича Агентлик ва УзАссетс билан ўзаро ҳамкорликда ишлайди.
Консультантнинг Иш самарадорлиги кўрсаткичлари.
Консультантнинг иш фаолияти ушбу техник вазифалар ва 3-бандда келтирилган иш ҳажмига мувофиқ, режалар/ҳисоботларни ўз вақтида тайёрлаш билан баҳоланади.
1. Кутилаётган натижалар
Хусусийлаштирилиши белгиланган давлат активлари бўйича маркетинг материалларининг сифати яхшиланади ва халқаро стандартларга мувофиқлаштирилади.
Инвесторларни хусусийлаштиришга жалб қилишда маркетинг ва “PR” орқали ушбу жараёнлар кенг ёритилади.
Агентлик жамоаси хорижий оммавий ахборот воситалари вакиллари билан ишлаш бўйича катта тажрибага эга бўлади.
Нуфузли халқаро оммавий ахборот воситаларида Ўзбекистон Республикасида Хусусийлаштириш дастури ва унинг натижалари ҳақидаги ижобий янгиликлар оқими кўпаяди.
Тематик семинарлар ва хусусийлаштириш бўйича катта йиллик конференция ўтказилади.
1. PR консультантлар (консорциум)га қўйиладиган талаблар.
Коммуникация, маркетинг ҳамда Ҳукумат доирасида тажрибага эга бўлган юқори малакали экспертлар;
Рус, ўзбек ва инглиз тилларини билиши талаб этилади;
Консультантлар жамоаси Ўзбекистон Республикасида резидент бўлишлари талаб этилади;
1. Шартнома муддати.
Шартнома муддати имзоланган кундан бошлаб 8 ой, узайтириш имконияти билан.
1. Агентлик томонидан тақдим этиладиган ресурслар.
7.1 Агентлик мутахассисларидан иборат Ишчи гуруҳ тузиш: "Активлар" АЖ белгиланган техник вазифалар доирасида консультантлар билан ишлашни мувофиқлаштиради;
7.2 Консультантнинг маҳаллий манфаатдор томонлар, давлат органлари, ДИКлар, Агентлик, УзАссетс раҳбарияти билан доимий мулоқоти ва ўзаро ҳамкорлигини таъминлаш.
1. Хизматни молиялаштириш шартлари:
Хизматларни молиялаштириш манбалари халқаро молия институтлари ва Агентликнинг ўз ресурслари бўлиши мумкин.
Консультант Агентликка иш режасига мувофиқ ҳисобот беради, бажарилган ишлар бўйича ҳисоботларни тақдим этади. Шу билан бирга, маслаҳатчи:
1. Техник вазифанинг 3-банди "иш кўлами"да кўрсатилган материалларни ўз вақтида ишлаб чиқади ва  тақдим этади;
2. Ҳисобот давридан кейинги 5 иш куни мобайнида лойиҳанинг бориши бўйича хулоса ҳисоботларини тақдим этади;
3. Лойиҳа тугаганидан кейин икки ҳафта ичида якуний лойиҳа ҳисоботини ишлаб чиқади.
Барча режалар/ҳисоботлар рус ва инглиз тилларида ёзилиши ва электрон почта орқали Агентликка юборилиши керак.

Request for proposals on selection of a PR company for broad media coverage and communication support of privatization processes and marketing of state assets on sale
1. Background information.
According to the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan published on October 27, 2020 No.PD-6096 "On measures to accelerate the reform of enterprises with the participation of the state and the privatization of state assets” and the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated February 11, 2021 No. PD-6167 "On measures to further accelerate the privatization of state assets" in Uzbekistan, the practice of introducing modern methods of privatization of state assets with the involvement of international consulting, audit and investment firms, investment banks and other specialized companies (hereinafter referred to as-professional institutions) has begun.
In addition to that, it is necessary to ensure information support to actively cover privatization processes, in order to present Uzbekistan as reform-oriented and an attractive country for business in Central Asia, and position investment opportunities by attracting investors and interested business circles to the privatization of state assets, by coverage in the leading international media.
In this regard, the State Assets Management Agency (Agency), together with “UzAssets” JSC, intends to attract an international PR company (or a Consortium) to conduct an information campaign in the media; organize thematic conferences and seminars; undertake marketing of assets in order to attract a wide range of foreign and national investors, as well as ensure timely reporting on the processes and results of the privatization program in the Republic of Uzbekistan
2. Goals.
1. Media coverage and publication of articles and reviews in authoritative international publications (for example: Forbes, Bloomberg, FT, Economist, bneIntellinews, Global Capital, Global Banker, Debtwire, etc.) about the reforms conducted by President Mirziyoyev, active work carried out by the State Assets Management Agency and implementation of plans for privatization, with a focus on economic liberalization and improving the investment climate in Uzbekistan.
2. Marketing of public assets on sale, in the form of presentations, infographics, brochures, e-newsletters and analytical publications in English on an ongoing basis, to attract target audiences of investors, funds, intermediaries and companies providing professional services for M&A, IPO/SPO in the international arena.
3. Organizing investment and thematic forums, conferences, round tables on privatization processes, with the participation of international partners, IFIs (WB, EBRD, ADB, etc.), audit companies and consultants for broad coverage of the achieved results, discussion of methodological issues and sharing international experience, ensuring open dialogue with potential investors and stakeholders, with the involvement of national and international media outlets.
3. Scope of work.
The implementation of this Terms of Reference (hereinafter - TOR) is designed for 8 months, with the involvement of an international PR company (a consulting firm). The scope of work will include the following areas:
I. Marketing
Activity
Time frame*
Expected results
1.1
Preparation of printed materials, brochures, e-newsletters, bulletins, presentations.
Regularly after contract signing
brochures, bulletins and analytical publications on state assets on sale and privatization plans
key details of the 2021-2025 privatization plan will be highlighted
1.2
Optimization of mediums of communication and own resources and tools for wide and optimal coverage of privatization agenda (SAMA, UzAssets websites)
1-2 months after signing the contract
Improved website interfaces and content, in given languages. Increased traffic.
1.3
Producing promotional videos about assets on the sale
Regular basis after signing the contract
A 3-5 minute videos (EN, RU) aimed at familiarizing the target audience with the privatization program. Videos will be optimized for posting on a new websites and on social networks
*) from the date of signing the contract
II. Investment and thematic forums, conferences, round tables, conducting roadshows
Expected Result
2.1
Thematic workshops (3-4)
Every 2 months after signing the contract
Activities on privatization processes, with the participation of international partners, IFIs (WB, EBRD, ADB, etc.), audit companies and consultants. Discussion of methodological issues and study of international experience in the field of privatization
2.2
Annual high-level conference on implementation of the privatization program
4 months after contract signing
With participation of the government, IFIs, international experts, investors, senior management. Extensive coverage of the results and privatization program.
2.3
Regular conferences with investors, including remote (Zoom) and roadshows, in cooperation with asset financial/privatization advisors.
Every month after signing the contract
Open dialogue with potential investors and stakeholders, as well as with national and international media.
III. Media coverage and publications in authoritative international media
3.1
Training of Agency representatives in working with international journalists. Crisis communications, preparation of briefings, interviews, press releases, posts on social networks.
On a regular basis
Agency employees will gain additional knowledge and best practices in crisis communications, preparing interviews and briefings, and working with national and foreign journalists.
3.2
Publication of articles and reviews in foreign media (increasing the flow of news about the privatization program of the republic of Uzbekistan)
Approx. 2 articles every month
Publication of articles and interviews by the Director of SAMA and management of UzAssets. Possible topics include 1) the privatization and liberalization program of the national economy 2) Uzbekistan's efforts to strengthen corporate governance in state-owned enterprises, 3) review and extensive coverage of assets for sale.
3.3
Engagement with international media outlets
Organization of press-tours and online interviews for Agency officials with key local and international journalists. Raising international public awareness of the privatization program, media coverage.
*) when necessary
Organization of work
1. The project must be implemented in accordance with the Privatization Program and the above-mentioned work plan, on time and within the allocated budget;
2. Effective interaction with all project participants (integrated communications organization, public relations and investor relations, stakeholders, media, State Asset Management Agency, UzAssets etc.);
3. In order to fulfill this ToR, the consultant interacts with the Agency and UzAssets regarding all technical and organizational aspects.
Consultant Performance Indicators.
The consultant's performance will be measured by the timely preparation of plans/reports within the scope of this TOR and in accordance with item 3, Scope of Work, of this TOR.
1. Expected results
The quality of marketing materials on privatized state assets will be improved and brought in line with international standards.
The privatization process through marketing and PR will be widely publicized to ensure the involvement of more investors in the process.
Agency team will gain great experience working with the public, including representatives of foreign media.
An increase in the flow of positive news about the privatization program and its results in the Republic of Uzbekistan, in reputable international media.
Holding thematic seminars and a large annual conference on privatization.
1. Qualification requirements for a PR consultant (or Consortium).
Having a team of highly qualified international experts in communications, marketing and event management with experience in advising governments;
Russian, Uzbek and English languages are mandatory;
The consultant team is required to have residents in the Republic of Uzbekistan.
1. The term of the contract.
The duration of the contract is 8 months from the date of signing, with possibility of extension.
1. Resources provided by the Agency.
7.1 Creation of a working group with specialists of the Agency, JSC "UzAssets" for coordination of work with the consultant within the framework of the TOR;
7.2 Ensuring communication and interaction of the consultant with local stakeholders, government agencies, SOEs, SAMA, UzAssets management to ensure successful implementation of the project.
1. Terms of service financing:
The sources of funding for services may be international financial institutions and the Agency's own resources.
The consultant is accountable to the Agency and reports in accordance with the Work Plan, presenting reports on executed work. At the same time, the consultant must:
1. Provide on time the developed materials specified in Paragraph 3 "Scope of Work" of the ToR;
2. Provide summary reports on the project progress within 5 working days after the reporting period;
3. Develop a final project report within two weeks of the completion of the project.
All plans/reports must be written in Russian and English and sent by e-mail to the Agency.
1. Submission of proposals
Please send your proposals no later than close of business on 3 March, 2021 to the following contact persons:
Mr. Shokhrukh Okhunov, Head of Department of International Relations and Protocol. Tel: +998 71 259 21 87, Email: cooperation@dakavtiv.uz.