Хусусийлаштириш жараёнларини кенг ёритиш ва давлат активлари маркетинги бўйича “PR” компаниясини танлашга доир таклифлар учун сўров (RfP)
1. Умумий маълумот
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 27 октябрдаги “Давлат иштирокидаги корхоналарни ислоҳ қилишни жадаллаштириш ҳамда давлат активларини хусусийлаштиришга оид чора-тадбирлар тўғрисида”ги ПФ-6096-сон ва 2021 йил 11 февралдаги “Давлат активларини хусусийлаштириш жараёнларини янада жадаллаштириш тўғрисида”ги ПФ-6167-сон фармонларига мувофиқ, халқаро консалтинг, аудит ва инвестиция компаниялари, инвестиция банклари ва бошқа профессионал ташкилотларни (профессионал ташкилотлар) жалб этган ҳолда давлат активларини хусусийлаштиришнинг замонавий усулларини жорий этиш амалиёти бошланди.
Бундан ташқари, Ўзбекистон Республикасининг Марказий Осиё миқёсида ислоҳотга йўналтирилган ва бизнес учун жозибадор мамлакат сифатида имижини шакллантириш ҳамда хусусийлаштириш жараёнларини етакчи халқаро оммавий ахборот воситаларида фаол ёритиш  орқали қўллаб-қувватлаш. Шу билан бирга, республикамизнинг инвестиция жозибадорлигини хорижий инвесторларга ва манфаатдор ишбилармон доираларга ижобий етказиш;
Шунингдек, Давлат активларини бошқариш агентлиги (Агентлик) ва "Uzassets" АЖ томонидан оммавий ахборот воситаларида тарғибот ва ташвиқот олиб бориш, тематик конференциялар ва семинарлар ташкил этиш, хусусийлаштириш жараёнларига хорижий ва миллий инвесторларни жалб қилиш учун кенг кўламли маркетинг ишларини олиб бориш мақсадида халқаро “PR” компания (ёки консорциум) жалб қилиш кўзда тутилган.
1. Мақсадлар
1. Ўзбекистон Республикаси Президенти ташаббуси билан олиб борилаётган ислоҳотлар, Давлат активларини бошқариш агентлиги томонидан қилинаётган самарали ишлар ҳамда Ўзбекистон иқтисодиётини либераллаштириш ва инвестиция муҳитини яхшилашга қаратилган хусусийлаштириш режаларига мувофиқ амалга оширилаётган ишларни оммавий ахборот воситаларида, жумладан, нуфузли халқаро нашрларда кенг ёритиш (масалан: Forbes, Bloomberg, FT, Economist, bneIntellinews).
2. “IPO/SPO, M&A” бўйича профессионал хизмат кўрсатувчи инвесторлар, фондлар, воситачилар ва компанияларнинг керакли аудиториясини жалб қилиш мақсадида сотилиши белгиланган давлат активларининг маркетинги, доимий равишда инглиз (рус ва ўзбек) тилида тақдимотлар ўтказиш, инфографика, рисолалар, электрон хабарномалар ва аналитик маълумотлар тайёрлаш.
3. Маҳаллий ва халқаро оммавий ахборот воситаларини жалб қилган ҳолда,  халқаро ҳамкорлар, ХМИ (ЖБ, ЕТТБ, ОТБ ва бошқалар), аудиторлик компаниялари ва консультантлар иштирокида хусусийлаштириш жараёни бўйича инвестиция ва тематик форумлар, конференциялар, давра суҳбатларини ташкил этиш, эришилган натижаларни кенг ёритиш, халқаро инвесторлар ва манфаатдор томонлар билан услубий муҳокамалар ва халқаро тажриба алмашиш ҳамда очиқ мулоқотлар ўтказилишини таъминлаш.
3. Иш ҳажми
Ушбу техник вазифаларни (кейинги ўринларда – ТВ.) амалга ошириш халқаро PR-компаниялар (ёки консорциум) иштирокида 8 ойга мўлжалланган. Иш ҳажми қуйидаги вазифаларни ўз ичига олади:
I. Маркетинг
т/р
Амалга ошириладиган ишлар
Муддати*
Кутилаётган натижа
1.1
Босма материалларни, брошюраларни, электрон хабарномаларни, бюллетенлар ва тақдимотларни тайёрлаш
Шартнома имзолангандан кейин доимий равишда
Сотилиши белгиланган давлат активлари ва хусусийлаштириш дастури  тўғрисида брошюралар, бюллетенлар ва таҳлилий материаллар
2021-2025 йилларга мўлжалланган хусусийлаштириш дастурининг асосий тафсилотлари ёритиб берилади
1.2
Хусусийлаштириш дастурини кенг ва мақбул ёритиш учун ташвиқот воситаларини ва ўз  ресурсларини мақбуллаштириш (Агентлик ва  УзАссетс веб-сайтлари)
Шартнома имзолангандан
кейин  1-2  ой давомида
Қайд этилган тилларда веб-сайт интерфейси ва маълумотлар яхшиланади.
Ташриф буюрувчилар сони ошади
1.3
Сотилиши белгиланган давлат активлари тўғрисида ташвиқот видеофильмларини тайёрлаш
Мақсадли аудиторияни хусусийлаштириш дастури билан таништиришга қаратилган 3-5 дақиқалик видеоматериаллар (инглиз ва рус тилларида). Видеоматериаллар янги веб-сайтларда ва ижтимоий тармоқларда жойлаштириш учун мақбуллаштирилади
*) Шартнома имзолангандан кейин доимий равишда
II. Инвестиция ва тематик форумлар, конференциялар, давра суҳбатлари, тақдимотлар ўтказиш
2.1
Махсус семинарлар (3-4)
Шартнома имзолангандан кейин ҳар икки ойда
Халқаро ҳамкорлар, ХМТ (ЖБ, ЕТТБ, ОТБ ва бошқалар), аудиторлик компаниялари ва консультантлар иштирокида хусусийлаштириш жараёнлари бўйича тадбирлар ўтказиш. Хусусийлаштириш соҳаси бўйича услубий ёндашувларни муҳокама қилиш ва халқаро тажрибани ўрганиш.
2.2
Хусусийлаштириш дастурини амалга ошириш бўйича юқори даражадаги йиллик  конференция
Шартнома имзолангандан кейин 4 ой ўтиб
Ҳукумат, ХМИ, халқаро экспертлар, инвесторлар, юқори даражадаги раҳбарлар иштирокида. Натижалар  қамровининг кенглиги ва хусусийлаштириш дастури
2.3
Активларни молиявий / хусусийлаштириш бўйича маслаҳатчилар билан ҳамкорликда инвесторлар иштирокида доимий равишда ўтказиладиган конференциялар, шу жумладан, масофадан туриб (Zoom) ва тақдимотлар ўтказиш.
Шартнома имзолангандан кейин ҳар ойда
Салоҳиятли инвесторлар ва манфаатдор томонлар, шунингдек, миллий ва халқаро оммавий ахборот воситалари билан очиқ мулоқот.
III. Инвесторлар ва манфаатдор томонлар, шунингдек, миллий ва халқаро оммавий ахборот воситалари билан очиқ мулоқотлар.
3.1
Агентлик вакилларининг халқаро журналистлар билан ишлаш  кўникмасини ошириш. Инқирозли/фавқулодда ҳолатларда жамоатчилик билан алоқа ўрнатиш ва ижтимоий тармоқларда брифинглар, интервьюлар, пресс-релизлар тайёрлаш.
Доимий равишда
Агентлик ходимлари инқирозли/фавқулодда ҳолатларда жамоатчилик билан алоқа ўрнатиш, интервьюлар ва брифинглар тайёрлаш, миллий ва хорижий журналистлар билан ишлаш бўйича қўшимча билим ва илғор тажрибаларни эгаллайдилар.
3.2
Хорижий оммавий ахборот воситаларида мақолалар ва шарҳларнинг нашр этилиши (Ўзбекистон Республикасининг Хусусийлаштириш дастури тўғрисидаги янгиликлар оқимини кўпайтириш)
Тахминан ҳар ойда 2 та мақола
Агентлик директори ва УзАссетс раҳбарияти томонидан мақолалар ва интервьюлар нашр этилиши. Дастлабки мавзуларга
1) миллий иқтисодиётни хусусийлаштириш ва либераллаштириш дастури;
2) Ўзбекистоннинг давлат корхоналарида корпоратив бошқарувни такомиллаштириш бўйича ҳаракатлари;
3) сотилиши белгиланган давлат активларининг таҳлили ва кенг қамрови киради.
3.3
Халқаро оммавий ахборот воситалари билан алоқалар
Агентлик мутасаддилари учун маҳаллий ва халқаро журналистлар билан пресс-турлар ва онлайн суҳбатлар ташкил этиш. Оммавий ахборот воситаларида Хусусийлаштириш дастури тўғрисида халқаро жамоатчиликнинг хабардорлигини ошириш.
*) зарур ҳолларда
Ишни ташкил этиш тартиби.
1. Лойиҳа Хусусийлаштириш дастури ва юқорида қайд этилган иш режасига мувофиқ, ўз вақтида ва ажратилган бюджет доирасида амалга оширилиши керак.
2. Лойиҳанинг барча иштирокчилари билан ўзаро самарали алоқалар (жамоатчилик ва инвесторлар билан алоқалар, манфаатдор томонлар, ОАВ, Давлат активларини бошқариш агентлиги, УзАссетс ва бошқалар).
3. Ушбу техник вазифаларни бажаришда консультант барча техник ва ташкилий ишлар бўйича Агентлик ва УзАссетс билан ўзаро ҳамкорликда ишлайди.
Консультантнинг Иш самарадорлиги кўрсаткичлари.
Консультантнинг иш фаолияти ушбу техник вазифалар ва 3-бандда келтирилган иш ҳажмига мувофиқ, режалар/ҳисоботларни ўз вақтида тайёрлаш билан баҳоланади.
1. Кутилаётган натижалар
Хусусийлаштирилиши белгиланган давлат активлари бўйича маркетинг материалларининг сифати яхшиланади ва халқаро стандартларга мувофиқлаштирилади.
Инвесторларни хусусийлаштиришга жалб қилишда маркетинг ва “PR” орқали ушбу жараёнлар кенг ёритилади.
Агентлик жамоаси хорижий оммавий ахборот воситалари вакиллари билан ишлаш бўйича катта тажрибага эга бўлади.
Нуфузли халқаро оммавий ахборот воситаларида Ўзбекистон Республикасида Хусусийлаштириш дастури ва унинг натижалари ҳақидаги ижобий янгиликлар оқими кўпаяди.
Тематик семинарлар ва хусусийлаштириш бўйича катта йиллик конференция ўтказилади.
1. PR консультантлар (консорциум)га қўйиладиган талаблар.
Коммуникация, маркетинг ҳамда Ҳукумат доирасида тажрибага эга бўлган юқори малакали экспертлар;
Рус, ўзбек ва инглиз тилларини билиши талаб этилади;
Консультантлар жамоаси Ўзбекистон Республикасида резидент бўлишлари талаб этилади;
1. Шартнома муддати.
Шартнома муддати имзоланган кундан бошлаб 8 ой, узайтириш имконияти билан.
1. Агентлик томонидан тақдим этиладиган ресурслар.
7.1 Агентлик мутахассисларидан иборат Ишчи гуруҳ тузиш: "Активлар" АЖ белгиланган техник вазифалар доирасида консультантлар билан ишлашни мувофиқлаштиради;
7.2 Консультантнинг маҳаллий манфаатдор томонлар, давлат органлари, ДИКлар, Агентлик, УзАссетс раҳбарияти билан доимий мулоқоти ва ўзаро ҳамкорлигини таъминлаш.
1. Хизматни молиялаштириш шартлари:
Хизматларни молиялаштириш манбалари халқаро молия институтлари ва Агентликнинг ўз ресурслари бўлиши мумкин.
Консультант Агентликка иш режасига мувофиқ ҳисобот беради, бажарилган ишлар бўйича ҳисоботларни тақдим этади. Шу билан бирга, маслаҳатчи:
1. Техник вазифанинг 3-банди "иш кўлами"да кўрсатилган материалларни ўз вақтида ишлаб чиқади ва  тақдим этади;
2. Ҳисобот давридан кейинги 5 иш куни мобайнида лойиҳанинг бориши бўйича хулоса ҳисоботларини тақдим этади;
3. Лойиҳа тугаганидан кейин икки ҳафта ичида якуний лойиҳа ҳисоботини ишлаб чиқади.
Барча режалар/ҳисоботлар рус ва инглиз тилларида ёзилиши ва электрон почта орқали Агентликка юборилиши керак.

Запрос предложений по отбору PR компании для широкого освещения процессов приватизации и маркетинга выставляемых на продажу государственных активов
1. Справочная информация.
Согласно Указам Президента Республики Узбекистан от 27 октября 2020 года № УП-6096 «О мерах по ускоренному реформированию предприятий с участием государства и приватизации государственных активов» и от 11 февраля 2021 года № УП-6167 «О мерах по дальнейшему ускорению процессов приватизации государственных активов» в Узбекистане начата практика внедрения современных методов приватизации с привлечением международных консалтинговых, аудиторских и инвестиционных консультантов, инвестиционных банков и других специализированных компаний (далее - профессиональные организации).
Наряду с этим, считается необходимым обеспечить информационную поддержку приватизационных процессов, с целью представления Узбекистана как наиболее ориентированную на реформы, улучшающуюся, открывающую привлекательную для бизнеса страну в Центральной Азии. Также, позиционировать возможности для инвестиций путем привлечения инвесторов и заинтересованных бизнес аудиторий в приватизации выставляемых на продажу госактивов и широкого освещения в передовых международных средствах массовой информации.
В связи с этим, Агентство по управлению государственными  активами (Агентство) совместно с АО «UzAssets» намерено привлечь международную пиар компанию (или Консорциум) для осуществления информационной кампании в средствах массовой информации; организации тематических конференций и семинаров; маркетинга активов с целью привлечения широких кругов иностранных и национальных инвесторов, а также своевременного и правильного донесения до национальной и международной общественности о процессах и результатах программы приватизации в Республике Узбекистан.
2. Цели.
1. Информационное сопровождение и публикации статей и отзывов в авторитетных международных изданиях (например: Forbes, Bloomberg, FT, Economist, bneIntellinews, Global Capital, Global Banker, Debtwire, и т.п.) о реформах, проводимых Президентом Республики Узбекистан Ш.М. Мирзиёевым, активной работы, проводимой Агентством по управлению госактивами и реализации планов по приватизации, с акцентом на либерализацию экономики и улучшение инвестиционного климата в Республике Узбекистан.
2. Маркетинг выставляемых на продажу государственных активов, в виде презентаций, инфографических материалов, брошюр, электронных бюллетеней и аналитических публикаций на английском и русском языке на постоянной основе, для привлечения целевых аудиторий инвесторов, фондов, посредников и компаний предоставляющих профессиональные услуги по сделкам поглощений и слияний на международной арене.
3. Проведение инвестиционных и тематических форумов, конференций, круглых столов по процессам приватизации, с участием международных партнеров, МФИ (ВБ, ЕБРР, АБР, и т.д.) аудиторских компаний и консультантов для широкого освещения достигнутых результатов, обсуждения методологических вопросов и изучения международного опыта, открытого диалога с потенциальными инвесторами,заинтересованными лицами, национальными и международными СМИ.
3. Объем работ.
Осуществление данного Технического задания (далее-ТЗ) рассчитано на 8 месяцев, с привлечением международной пиар компании (консультанта). Действия по ТЗ будут выполняться в следующей последовательности:
I. Маркетинг
Мероприятия
Временные рамки*
Ожидаемый результат
1.1
Подготовка инфографических материалов, брошюр, информативных бюллетеней, презентаций.
На постоянной основе после подписания контракта
брошюры, бюллетени и аналитические публикации о государственных активах, выставляемых на продажу; освещение ключевых деталей программы приватизации на 2021-2025 годы
1.2
Оптимизация электронных ресурсов для широкого освещения процессов приватизации (вебсайты)
1-2 месяца после подписания контракта
Улучшенные интерфейсы и содержание веб-сайта на заданных языках. Увеличенный трафик.
1.3
Создание промо-роликов о выставляемых на продажу активах
3-5-минутные видеоролики, задачей которых будет ознакомление целевой аудитории с активами. Видео будет оптимизировано для размещения на веб-страницах и распространятся в социальных сетях.
*) с даты подписания договора
II. Проведение инвестиционных и тематических форумов, конференций, круглых столов, роудшоу.
2.1
Тематические семинары (3-4)
Каждые 2 месяца после подписания контракта
Мероприятия по процессам приватизации, с участием международных партнеров, МФИ (ВБ, ЕБРР, АБР, и т.д.) аудиторских компаний и консультантов. Обсуждение методических вопросов и изучение международного опыта в сфере приватизации
2.2
Ежегодная конференция на высоком уровне по программе приватизации
4 месяца после подписания контракта
На высоком уровне, с участием МФИ, инвесторов, руководства из Правительства и АУГА. Широкое освещение результатов, достигнутых в результате приватизации
2.3
Регулярные семинары и зум-коллы с потенциальными инвесторами, организация роудшоу, совместно с консультантом по приватизации актива.
Каждый месяц месяцев после подписания контракта
Открытый диалог с потенциальными инвесторами и заинтересованными сторонами, а также с национальными и международными СМИ.
III. Информационное сопровождение и публикации положительных статей и отзывов в авторитетных международных СМИ
3.1
Обучение представителей Агентства по активизации работы с международными СМИ. Обучение кризисным коммуникациям, проведению брифингов, интервью, подготовка пресс-релизов, постов в социальных сетях.
На постоянной основе
Сотрудники получат дополнительные знания и передовой опыт по кризисным коммуникациям, подготовке интервью и брифингов, работе с национальными и иностранными журналистами.
3.2
Авторские статьи (увеличение потока новостей о программе приватизации в РУз)
По 2 статьи каждый месяц месяцев после подписания контракта
Публикации статей и интервью главы АУГА и руководства UzAssets. Возможные темы включают 1) программу приватизации и либерализации национальной экономики 2) усилия Узбекистана по укреплению корпоративного управления в госпредприятиях, 3) обзор и широкое освещение активов выставляемых на продажу.
1.4
Взаимодействие с международными СМИ
Каждый месяц после подписания контракта
повышение осведомленности международной общественности о программе приватизации в РУз, освещение в СМИ. Организация интервью для официальных лиц Агентства с ключевыми местными и международными журналистами.
*) при необходимости
Принципы организации труда.
1. Проект должен реализовываться в соответствии с Программой приватизации и вышеуказанным планом работ, своевременно и в рамках выделенного бюджета;
2. Эффективное взаимодействие со всеми участниками проекта (организация интегрированных коммуникаций, компания в области связей с общественностью и инвесторами, журналистами, Агентством по управлению государственными активами, UzAssets, и др.);
3. Для выполнения данного ТЗ консультант взаимодействует с Агентством и АО «UzAssets» в отношении всех технических и организационных аспектов.
Показатели эффективности работы  PR компании.
Эффективность работы PR компании будет оцениваться путем своевременной подготовки планов / отчетов в рамках настоящего ТЗ и в соответствии с пунктом 3 «Объем работ» настоящего ТЗ.
1. Ожидаемые результаты
Качество маркетинговых материалов о приватизируемых государственных активах будет улучшено и приведено в соответствие с зарубежными стандартами.
Процесс приватизации через маркетинг и PR будет широко освещаться, что обеспечит вовлечение большего числа инвесторов в этот процесс.
Сотрудники Агентства получат большой опыт работы с широкой общественностью, в том числе с представителями зарубежных СМИ.
Качественное увеличение потока положительных новостей о процессе и результатах программы приватизации в Республике Узбекистан, в авторитетных международных СМИ.
Проведение тематических семинаров и большой годовой конференции по приватизации.
1. Квалификационные требования к PR компании (или Консорциуму).
Иметь команду высококвалифицированных международных специалистов в области коммуникаций, маркетинга и проведения мероприятий с многолетним опытом консультирования правительств разных стран;
Обязательное знание русского, узбекского и английского языков;
От команды PR компании требуется иметь резидентов в Республике Узбекистан.
1. Срок действия договора.
Продолжительность контракта составляет 8 месяцев, с возможностью продления.
1. Ресурсы, предоставленные (государственными органами).
7.1. Создание рабочей группы из числа сотрудников Агентства и АО «UzAssets» для взаимодействия с PR компаниейв рамках выполнения данного ТЗ;
7.2. Обеспечение связи и взаимодействия PR компании с государственными органами, хозяйственными объединениями с долей государства в рамках оценки состояния дел, а также в рамках реализации проекта.
1. Условия финансирования услуг:
Источниками финансирования услуг могут быть средства международных финансовых институтов и собственные средства Агентства.
При этом PR компания подотчетна Агентству и отчитывается перед ним в соответствии с Планом работ, представляя акты выполненных работ. При этом, консультант должен:
1. Вовремя предоставлять разработанный материалы, указанные в пункте 3 «Объем работ» настоящего ТЗ;
2. Предоставлять краткие отчеты о ходе реализации проекта, в течение 5 рабочих дней после отчетного периода;
3. Разработать итоговый отчет по проекту в формате, приемлемом для Агентства, в течение двух недель после завершения проекта.
Все планы/отчеты должны быть написаны на русском и английском языках и отправлены по электронной почте во Агентство.
1. Подача предложений
Просим направить Ваши заявки не позднее 3 марта 2021 г, следующим контактным лицам:
Шохрух Охунов, начальник управления международного сотрудничества и протокола АУГА, Tel: +998 71 259 21 87, Email: cooperation@dakavtiv.uz.