Оммавий савдоларга чиқарилган дон корхоналаридаги давлат улуши ва дон корхоналари филиаллари мулкий мажмуалари бўйича навбатдаги савдо жараёнининг биринчи ва иккинчи босқичи якунланиб, Давлат активларини хусусийлаштириш ва хусусийлаштириш жараёнларини мувофиқлаштириш давлат комиссиясининг тегишли қарори қабул қилинди.
Унга кўра:
• Қуйидаги 3 та дон корхонасидаги давлат акция пакети бўйича савдо жараёнларининг иккинчи босқичга ўтган талабгорлар рўйхати тасдиқланди ва ушбу талабгорлардан 2024 йил 5 январь соат 18:00 га (Тошкент вақти билан) қадар тижорат таклифлари, яъни сотиб олиш нархи, тўлов муддати ва тўлов қобилияти бўйича таклифлар "E-auksion" электрон савдо платформаси орқали қабул қилинади;
• "Бухородонмаҳсулотлари" АЖ устав капиталидаги 51,84 фоиз давлат акция пакети 59,0 млрд. сўм, "Ғалла-Альтег" АЖ устав капиталидаги 51,0 фоиз давлат акция пакети 82,0 млрд. сўм, "Ховос дон маҳсулотлари" АЖ устав капиталидаги 94,2 фоиз давлат акция пакети 40,0 млрд. сўм ҳамда "Дунё М" АЖ устав капиталидаги 51,8 фоиз давлат акция пакети 82,2 млрд. сўм сотиб олиш қийматини тўлаш, камида беш йил давомида активнинг асосий фаолият турини сақлаб қолиш ва мавжуд дон сақлаш сиғимларини камайтирмаслик ҳамда қонунчиликда белгиланган тартибда давлат захираси учун сақланадиган дон ҳажмларини шартномалар асосида ҳақ тўлаш эвазига сақлаб бериш шарти билан сотилди.
Ушбу давлат активлари бўйича савдо жараёнларининг мазкур босқичида иштирок этган барча талабгорларга Ишчи орган томонидан индивидуал хабар юборилади.
Шунингдек, қуйидаги 43 та дон корхоналаридаги давлат улуши ва дон корхоналари филиаллари мулкий мажмуаларининг савдо жараёнларини давом эттириш учун савдода қатнашиш бўйича таклифлар келиб тушмаганлиги, савдоларнинг биринчи босқичида ғолиблар аниқланмаганлиги ҳамда таклифлар етарли даражада шаклланмаганлиги сабабли, мазкур активлар такрорий савдоларга чиқарилди.
Мазкур давлат активлари бўйича оммавий савдоларда қатнашиш истагида бўлган талабгорлар ўз таклифларини "E-auksion" электрон савдо платформаси орқали тақдим этишлари мумкин.
Савдо жараёнининг 2-босқичига ўтган дон корхонасидаги давлат улуши (акция пакети) ва дон корхоналари филиаллари мулкий мажмуалари
Талабгорлардан таклифлар 2024 йил 5 январь куни соат 18:00га (Тошкент вақти билан) қадар қабул қилинади
(ҳавола)
«Тўрткўлдонмаҳсулоти» МЧЖ
Тўрткўл тумани
58,06
7866670
«Фарғонадонмаҳсулотлари» АЖнинг «Марғилон дон» филиали
Мулкий мажмуа
7866669
“Попдонмаҳсулотлари” АЖнинг «Чуст» филиали
Чуст тумани
7866668
Талабгорлардан таклифлар 2024 йил 8 январь куни соат 18-00га (Тошкент вақти билан) қадар қабул қилинади

Завершен первый и второй этап очередных процессов торгов долей государства в зерновых предприятиях и имущественных комплексов филиалов зерновых предприятий, выставленные на публичные торги, и принято соответствующее решение Государственной комиссии по приватизации государственных активов и координации процессов приватизации.
• Утвержден список претендентов, прошедших на второй этап процесса торгов государственного пакета акций в следующих 3-х зерновых предприятиях и коммерческие предложения (о покупочной цене, сроке оплаты и платежеспособности) от этих претендентов будут приниматься до 18:00 часов (Ташкентское время) 5 января 2024 года через электронную торговую платформу «E-auksion»;
• Проданы 51,84% государственного пакета акций в уставном капитале АО «Бухородонмахсулотлари» с условиями оплаты покупной цены в размере 59,0 млрд сумов, 51,0% государственного пакета акций в уставном капитале АО «Галла-Альтег» за 82,0 млрд сумов, 94,2% государственного пакета акций в уставном капитале АО «Ховос дон махсулотлари» за 40,0 млрд сумов и 51,8% государственного пакета акций в уставном капитале АО «Дунё М» за 82,2 млрд сумов, с условием сохранения основной деятельности актива в течение не менее пяти лет и не сокращением имеющихся мощностей зернохранилищ, а также сохранения объемов зерна, хранящихся в государственном резерве, в соответствии с законодательством в обмен на уплату пошлин на основании договоров.
А также, в связи с тем, что по следующим 43 государственным долям в зерновых предприятиях и имущественным комплексам филиалов зерновых предприятий не поступили предложения об участии на торгах, не были определены победители на первом и втором этапах торгов, а также поступило недостаточное количество предложений для продолжения процесса торгов, данные активы выставляются на повторные торги.
Государственная доля (пакет акций) в зерновом предприятии и имущественные комплексы филиалов зерновых предприятий, перешедшие на 2-й этап торгов