Оммавий савдоларга чиқарилган дон корхоналаридаги давлат улуши ва дон корхоналари филиаллари мулкий мажмуалари бўйича навбатдаги савдо жараёнининг биринчи ва иккинчи босқичи якунланиб, Давлат активларини хусусийлаштириш ва хусусийлаштириш жараёнларини мувофиқлаштириш давлат комиссиясининг тегишли қарори қабул қилинди. Унга кўра:
• Қуйидаги 4 та дон корхоналаридаги давлат акция пакети бўйича савдо жараёнларининг иккинчи босқичга ўтган талабгорлар рўйхати тасдиқланди ва ушбу талабгорлардан 2023 йил 15 декабрь соат 18:00 га (Тошкент вақти билан) қадар тижорат таклифлари, яъни сотиб олиш нархи, тўлов муддати ва тўлов қобилияти бўйича таклифлар “E-auksion” электрон савдо платформаси орқали қабул қилинади;
• Қуйидаги 2 та дон корхоналари филиаллари мулкий мажмуалари бўйича савдо жараёнида рақобат муҳити таъминланмаганлиги учун савдо жараёнларининг биринчи босқичида талабгорлардан таклифларни қабул қилиш муддати узайтирилди;
• "Қўқон дон маҳсулотлари" АЖ "Қўқон дон" филиали 15,0 млрд. сўм сотиб олиш қийматини тўлаш, камида беш йил давомида активнинг асосий фаолият турини сақлаб қолиш ва мавжуд дон сақлаш сиғимларини камайтирмаслик ҳамда қонунчиликда белгиланган тартибда давлат захираси учун сақланадиган дон ҳажмларини шартномалар асосида ҳақ тўлаш эвазига сақлаб бериш шарти билан сотилди;
• "Намангандонмаҳсулотлари" АЖнинг 51,0 фоиз давлат акциялар пакетини сотиб олиш бўйича талабгорлар томонидан унинг тавсиявий қийматидан паст нарх таклифлар тақдим этилганлиги сабабли, савдо жараёнлари тўхтатилади ҳамда қайта савдоларга чиқарилади.
Ушбу давлат активлари бўйича савдо жараёнларининг мазкур босқичида иштирок этган барча талабгорларга Ишчи орган томонидан индивидуал хабар юборилади.
Шунингдек, қуйидаги 44 та дон корхоналаридаги давлат улуши ва дон корхоналари филиаллари мулкий мажмуаларининг савдо жараёнларини давом эттириш учун савдода қатнашиш бўйича таклифлар келиб тушмаганлиги, савдоларнинг биринчи ва иккинчи босқичларида ғолиблар аниқланмаганлиги ҳамда таклифлар етарли даражада шаклланмаганлиги сабабли, мазкур активлар такрорий савдоларга чиқарилди.
Мазкур давлат активлари бўйича оммавий савдоларда қатнашиш истагида бўлган талабгорлар ўз таклифларини “E-auksion” электрон савдо платформаси орқали тақдим этишлари мумкин.
Савдо жараёнининг 2-босқичига ўтган дон корхонасидаги давлат улуши (акция пакети)
Талабгорлардан таклифлар 2023 йил 15 декабрь куни соат 18:00га (Тошкент вақти билан) қадар қабул қилинади
«Бухородонмаҳсулотлари» АЖ
Бухоро шаҳри
51,84
7698705
«Ғалла-Альтег» АЖ
Тошкент шаҳри,
Яшнобод тумани
7698706
«Ховос дон маҳсулотлари» АЖ
7698707
«Дунё М» АЖ
7698710
Савдо муддати узайтирилган дон корхоналари филиаллари мулкий мажмуалари
Талабгорлардан таклифлар 2023 йил 22 декабрь куни соат 18-00га (Тошкент вақти билан) қадар қабул қилинади
«Сурхондарёдонмаҳсулотлари» АЖнинг «Алпомиш ун тегирмон» филиали
Мулкий мажмуа
7698712
«Попдонмаҳсулотлари» АЖ «Чуст» филиали
Чуст тумани
7698711
Талабгорлардан таклифлар 2023 йил  18 декабрь куни соат 18-00га (Тошкент вақти билан) қадар қабул қилинади

Завершен первый и второй этап очередных процессов торгов долей государства в зерновых предприятиях и имущественных комплексов филиалов зерновых предприятий, выставленные на публичные торги, и принято соответствующее решение Государственной комиссии по приватизации государственных активов и координации процессов приватизации. Согласно решению:
• Утвержден список претендентов, прошедших на второй этап процесса торгов государственного пакета акций в следующих 4-х зерновых предприятиях и коммерческие предложения (о покупочной цене, сроке оплаты и платежеспособности) от этих претендентов будут приниматься до 18:00 часов (Ташкентское время) 15 декабря 2023 года через электронную торговую платформу «E-auksion»;
• В связи с отсутствием конкурентной среды в процессе торгов по имущественным комплексам филиалов следующих 2-х зерновых предприятий, продлен срок приема предложений от претендентов на первом этапе торгов;
• Филиал «Кукон дон» АО «Кукон дон махсулотлари» продан с условиями оплаты покупной цены в размере 15,0 млрд сумов, сохранения основной деятельности актива в течение не менее пяти лет, не сокращения имеющихся мощностей зернохранилищ, а также сохранения объемов зерна, хранящегося в государственном резерве, за плату на основании договоров в соответствии с законодательством;
• Процесс торгов по покупке 51,0% государственного пакета акций АО «Намангандонмахсулотлари» приостановлены и выставляются на повторные торги, в связи с предоставлением претендентами ценовых предложений ниже рекомендованной стоимости.
А также, в связи с тем, что по следующим 44 государственным долям в зерновых предприятиях и имущественным комплексам филиалов зерновых предприятий не поступили предложения об участии на торгах, не были определены победители на первом и втором этапах торгов, а также поступили недостаточное количество предложений для продолжения процесса торгов, данные активы выставляются на повторные торги.