“Ўзтемирйўлконтейнер” АЖ устав капиталидаги 35 фоиз давлат улушини хусусийлаштириш жараёнлари тўғрисида ахборот
Темир йўл транспорти соҳасининг бизнес жараёнларини рақамлаштириш, бошқарувнинг замонавий усулларини жорий этиш ва республиканинг транзит салоҳиятидан самарали фойдаланиш, юк ташишда таннарх ва харажатларни камайтириш мақсадида "Ўзбекистон темир йўллари" АЖ ва унинг тизим корхоналари ислоҳ қилинмоқда. Ушбу жараёнда “Ўзтемирйўлконтейнер” АЖ "Темирйўлкарго" АЖ сифатида қайта ташкил этилмоқда.
Шунга кўра, Давактив агентлиги томонидан “Ўзтемирйўлконтейнер” АЖ устав капиталидаги 35 фоиз давлат улушини хусусийлаштириш жараёнлари тўхтатилганлиги маълум қилинади.
Маълумот учун: ушбу сотиш жараёни бўйича аввалги чоп этилган эълонларда Давактив агентлиги ва унинг маслаҳатчиси сотиш жараёнининг муддатига ўзгартириш киритиш ҳамда тўхтатиш ҳуқуқини ўзида сақлаб қолиши қайд этилганлиги эслатиб ўтилади.

Информация о процессах приватизации 35 процентов государственной доли в уставном капитале АО «Узтемирйулконтейнер»
В целях цифровизации бизнес-процессов железнодорожной транспортной отрасли, внедрения современных методов управления и эффективного использования транзитного потенциала республики, снижения затрат и издержек при перевозке грузов проводится реформирование АО "Узбекистон темир йуллари" и дочерних предприятий. В рамках данного процесса АО "Узтемирйулконтейнер" реорганизуется в АО "Темирйулкарго".
Соответственно, Агентство по управлению государственными активами останавливает процесс приватизации 35% государственной доли в уставном капитале АО "Узтемирйулконтейнер".
Для справки: в предыдущих опубликованных объявлениях, касающихся данного процесса продажи, отмечалось, что Агентство по управлению государственными активами и его консультант оставляют за собой право вносить изменения в сроки процесса продажи и прекратить его.