Хусусийлаштириш жараёнларига маслаҳатчиларни жалб этилиши юзасидан ахборот
Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлиги Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 11 февралдаги “Давлат активларини хусусийлаштириш жараёнларини янада жадаллаштириш тўғрисида”ги ПФ-6167-сон Фармонининг 2-иловаси иккинчи бўлимида номлари кўрсатилган айрим корхоналарни хусусийлаштириш бўйича консултантлар танлаб олинганлигини маълум қилади.
Жумладан, Агентликнинг ҳамда Давлат активларини бошқариш агентлиги ҳузуридаги “UzAssets” инвестиция компаниясининг расмий веб-сайтида жорий йил 15 сентябрда берилган ошкора Эълонга мувофиқ, 29 сентябрга қадар 10 та профессионал ташкилотлардан, шу жумладан консорциум шаклидаги биргаликда берилган таклифлар олинди.
Талабгорларнинг молиявий таклифлари билан бирга, уларнинг бу соҳадаги тажрибаси, малакаси ва мавқеи, активларни сотиш бўйича ёндашувларига алоҳида эътибор қаратилган ҳолда баҳолаш натижасига кўра, “Қўқон биокимё” (спирт бозори таҳлиллари билан), “Шарқ НМАК” ва “Сувмаш” АЖ акцияларини хусусийлаштириш бўйича “Deloitte” халқаро консалтинг компанияси ғолиб деб топилди.
Давлат активларини бошқариш агентлиги ва “UzAssets” инвестиция компанияси жалб этилган маслаҳатчи билан бирга активларнинг шаффоф ва муваффақиятли сотилиши учун барча чораларни кўради.
Келгусида хусусийлаштириш жараёнларини муваффақиятли амалга оширишда профессионал ташкилотлар иштирокини янада кенгайтиришдан манфаатдор эканлигимизни маълум қилган ҳолда, маҳаллий профессионал ташкилотларимизни ушбу жараёнда фаол иштирок этишга чорлаймиз.
Маълумот учун, 15 сентябрда берилган ошкора Эълонда кўрсатилган 3 та лойиҳа – “Ўрта Осиё транс” АЖ, “93-махсус трест” АЖ ва “2 та лойиҳа институтлари”ни хусусийлаштириш бўйича Консултантлардан таклифлар қабул қилиш муддати 2021 йил 14 октябрга қадар узайтирилганлиги тўғрисида жорий йил 4 октябрда хабар берилган эди.

Информация о привлечении Консультантов к процессам приватизации
Агентство по управлению государственными активами Республики Узбекистан объявляет о привлечении Консультантов для приватизации отдельных предприятий, указанных во втором разделе Приложения № 2 к Указу Президента Республики Узбекистан «О мерах по дальнейшему ускорению процессов приватизации государственных активов» от 11 февраля 2021 года № УП-6167.
В частности, согласно публичному Объявлению, размещенному на официальном сайте Агентства и инвестиционной компании «UzAssets» при Агентстве по управлению государственными активами 15 сентября текущего года, до 29 сентября поступили предложения от 10 профессиональных организаций, в том числе поданные совместные предложения в форме консорциума.
По результатам оценки не только финансовых предложений Претендентов, но также их опыта, квалификации и компетенции в этой сфере, а также подходов к организации продаж предприятий, победителем определена международная консалтинговая компания “Deloitte” по приватизации акций АО «Кукон биокимё» (также, анализ рынка спирта), АО «ИПАК Шарк» и АО «Сувмаш».
Агентство по управлению государственными активами и Инвестиционная компания “UzAssets” предпримут все необходимые меры для прозрачной и успешной продажи активов вместе с привлеченным Консультантом.
Выражая заинтересованность в дальнейшем расширении участия профессиональных организаций в успешном проведении приватизационных процессов в будущем, призываем наших местных профессиональных организаций принять активное участие в этом процессе.
Для информации, срок подачи предложений от Претендентов по трем проектам – приватизации АО «Урта Осиё транс», АО «93-махсус трест» и «2 проектные института», указанных в публичном Объявлении от 15 сентября, продлен до 14 октября 2021г. Об этом сообщалось 4 октября.