Кузатув кенгашининг мустақил аъзоларига талабларни такомиллаштириш бўйича Қонун имзоланди
Ўзбекистон Республикасининг 2023 йил 18 январьдаги “Корпоратив бошқарув тизими янада такомиллаштирилиши муносабати билан Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида”ги ЎРҚ-814-сонли Қонуни қабул қилиниб, унга кўра “Акциядорлик жамиятлари ва акциядорларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш тўғрисида”ги ва “Масъулияти чекланган ҳамда қўшимча масъулиятли жамиятлар тўғрисида”ги Қонунларига кузатув кенгашининг мустақил аъзоларини киритиш талаби, мустақил аъзоликка номзодларни кўрсатиш тартиби, мустақил аъзоларга қўйиладиган талаблар ҳамда уларнинг реестрини юритиш ва уни ошкор этиб бориш билан боғлиқ нормалар киритилди.
Мазкур Қонун Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 13 апрелдаги ПФ–6207-сон Фармони ва Вазирлар Маҳкамасининг 2021 йил 29 мартдаги 166-сон қарори билан тасдиқланган 2021-2025 йилларда давлат иштирокидаги корхоналарни ислоҳ қилиш стратегиясига асосан Давлат активларини бошқариш агентлиги томонидан ишлаб чиқилган.
Маълумки, корхоналардаги кузатув кенгаши бу корхонани бошқаришда муҳим рол ўйнайдиган асосий органлардан бири ҳисобланади. Кузатув кенгаши таркибини фақат давлат органлари ходимлари билан эмас, балки профессионал мустақил вакиллардан шакллантириш корхонани ривожлантириш ва фаолияти қонунийлигини таъминлашнинг асосий мезонларидан биридир. Стратегия талабларига кўра кейинги 3-4 йилда кузатув кенгаши таркибидаги мустақил аъзоларни камида 30 фоизга етказиш вазифаси қўйилган.
Шунга кўра, кузатув кенгаши таркибидаги мустақил аъзоларнинг фаолиятини ва қонунчилик нормаларини такомиллаштириш мақсадида юқоридаги қонун қабул қилинди.
Қонунни ишлаб чиқишда Халқаро молия ташкилотлари (ЖБ, ЕТТБ, ОТБ) экспертлари ҳамда вазирлик ва идораларнинг мутахассислари иштирок этган.
Қонун билан киритилаётган асосий янгиликлар:
1. Давлат улуши 50 фоиздан юқори бўлган жамиятларда кузатув кенгашининг камида бир нафар аъзоси мустақил бўлиши белгиланмоқда (ҳозирда мазкур талаб фақат акциялари листингга киритилган жамиятлар учун мавжуд).
2. Мустақил аъзоликка номзодларни таклиф этиш кузатув кенгаши томонидан танлов асосида акциядорлар умумий йиғилишига киритиш белгиланмоқда;
3. Кузатув кенгашининг мустақил аъзолиги учун номзодларга қуйидаги қўшимча мезонлар белгиланмоқда:
1. 5 фоиздан ортиқ улушга эга бўлган акциядорларнинг вакиллари бўлмаслик;
2. сўнги 3 йилда хизмат кўрсатган аудиторлик ташкилоти ходими бўлмаслик;
3. бир жамиятда кетма-кет 6 йилдан ортиқ кузатув кенгаши мустақил аъзоси бўла олмаслик;
4. уставда белгиланган бошқа талабларга мос келмаса мустақил бўлолмаслиги.
1. Мустақил аъзоларнинг реестри юритилиши ва жамиятлар расмий веб-сайтида эълон қилиб бориши белгиланмоқда.

Подписан Закон по усовершенствованию требований к независимым членам наблюдательного совета
Принят Закон Республики Узбекистан от 18.01.2023 года №814 «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан в связи с дальнейшим совершенствованием системы корпоративного управления», согласно которому в Закон «Об акционерных обществах и защите прав акционеров» и «Об обществах с ограниченной и дополнительной ответственностью» включены требования по включению в состав наблюдательного совета независимых членов, порядок выдвижения кандидатов в независимые члены, требования к независимым членам, а также нормы, связанные с ведением и раскрытием их реестра.
Данный Закон разработан Агентством по управлению государственными активами на основании Стратегии управления и реформирования предприятий с государственным участием на 2021-2025 годы, утвержденной Указом Президента Республики Узбекистан от 13 апреля 2021 года №ПФ-6207 и Постановлением Кабинета Министров от 29 марта 2021 года №166.
Известно, что наблюдательный совет на предприятиях является одним из основных органов, играющих важную роль в управлении предприятием. Формирование состава наблюдательного совета не только из работников государственных органов, а в том числе из профессиональных независимых представителей является одним из основных критериев развития предприятия и обеспечения законности его деятельности. Согласно требованиям стратегии, в ближайшие 3-4 года ставится задача увеличить количество независимых членов наблюдательного совета не менее чем до 30%.
Соответственно, в целях совершенствования деятельности независимых членов наблюдательного совета и норм законодательства был принят вышеуказанный закон.
В разработке закона участвовали эксперты международных финансовых организаций (ВБ, ЕБРР, АБР), а также специалисты министерств и ведомств.
Основные новшества, вносимые законом:
1. Как минимум один член наблюдательного совета должен быть независимым в обществах с долей государства более 50 процентов (в настоящее время это требование существует только для обществ, акции которых внесены в листинг).
2. Предложения в кандидаты в независимые члены отбираются на основе конкурса наблюдательным советом для включения в общее собрание акционеров;
3. К кандидатам в независимые члены Наблюдательного совета устанавливаются следующие дополнительные критерии:
1. не быть представителями акционеров, владеющими более 5% акций;
2. не быть сотрудником аудиторской организации, проработавшей в течение последних 3-х лет;
3. не быть независимым членом наблюдательного совета в одном обществе более 6 лет подряд;
4. не может быть независимым членом, если не отвечает иным требованиям, указанным в уставе.
4. Реестр независимых членов будет вестись и публиковываться на официальном сайте обществ.
5. Субсидиарная ответственность устанавливается за нарушение исполнительным органом общества порядка заключения крупной сделки или сделки с аффилированными лицами.