Қорақалпоғистон Республикасида навбатдаги «Roadshow» тақдимоти ўтказилди
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 24 мартдаги "Иқтисодиётда давлат иштирокини қисқартиришнинг қўшимча чора-тадбирлари тўғрисида"ги ПҚ-102-сонли қарорига мувофиқ, 1001 та корхонадаги давлат акция пакетлари ва 1046 та кўчмас мулк объектлари оммавий савдоларга чиқарилиши, шунингдек, 40 та йирик корхона ва банклардаги давлат улуши барча фуқаролар ва инвесторларга қатнашиш имконияти тақдим этиш мақсадида "битта акция-битта лот" тамойили асосида "Халқ IPО" орқали таклиф этилиши белгиланган.
Ҳудудларда мазкур қарор мазмун-моҳиятини тушинтириш ва тарғибот қилиш ишларини жадаллаштириш мақсадида, жорий йилнинг 16 август куни Давлат активларини бошқариш агентлиги томонидан Қорақалпоғистон Республикасида хусусийлаштирилиши белгиланган давлат активлари жумладан, корхоналардаги давлат улушлари, бўш турган давлат мулки объектлари ва сотилиши белгиланган ер участкалари тўғрисида навбатдаги "Roadshow" тақдимоти ўтказилди.
"Roadshow" тақдимоти Давлат активларини бошқариш агентлиги директори ўринбосари Бекзод Усмонов, Давлат активларини бошқариш агентлиги вилоят ҳудудий бошқармаси бошлиғи Махсуд Раджабов ҳамда Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши раиси ўринбосари Расул Зарикеев  бошчилигида бўлиб ўтди.
“Roadshow” иштирокчиларига Давактив агентлиги Қорақалпоғистон Республикаси ҳудудий бошқармаси томонидан 2022 йил хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ жами 126 та давлат активлари аукцион савдоларига чиқарилганлиги, шундан 31 та давлат активлари 10,1 млрд.сўм қийматга бўлиб-бўлиб тўлаш шарти билан сотилганлиги маълум қилинди. Бундан ташқари, 2022 йил давомида тадбиркорлар ва фуқаролар учун 3 099 та 251,5 гектар ер участкалари электрон онлайн-аукцион савдоларига чиқарилган бўлиб, шундан 1311 та 121,9 гектар ер участкалари 22,9 млрд.сўмга сотилишига эришилган.
Шу билан бирга, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 24 мартдаги ПҚ-102-сонли қарорига мувофиқ, оммавий савдоларда сотилиши белгиланган Қорақалпоғистон Республикасидаги жами 114 та давлат ва давлат иштирокидаги хўжалик жамиятларининг активлари, шундан 49 та кўчмас мулк объектлари яқиндан таништирилди.
Бундан ташқари, қатнашчиларга аввалдан доимий фойдаланиш ёки умрбод эгалик қилиш ҳуқуқи асосида ўзларига тегишли бўлган қишлоқ хўжалигига мўлжаллланмаган ер участкаларини хусусийлаштириш тартиби бўйича тушунтиришлар берилди.
Ўз ўрнида, Давактив агентлиги мутасаддилари томонидан қатнашчиларга «E-auksion» электрон савдо платформасидан фойдаланиш бўйича "мастер-класс" ўтказилиб, савдо платформасида шахсий кабинет очиш, онлайн электрон имзо олиш ва савдоларда қатнашиш учун аризалар бериш тартиблари ҳам назарий, ҳам амалий тушунтирилди.
Кўтаринки руҳда ва савол-жавобларга бой ўтган "Roadshow" давомида Давактив агентлиги директори ўринбосари Бекзод Усмонов ва вилоятнинг бошқа мутасадди раҳбарлари қатнашчилари ва ОАВ вакиллари томонидан берилган бир қатор саволларга жавоблар бериб ўтдилар.
Мазкур тадбир кейинги ўринларда Қорақалпоғистон Республикасининг барча туман ва шаҳарларида давом этади.
Шунингдек, шу каби тадбирлар бугунги кунга қадар Фарғона, Андижон, Наманган, Навоий, Қашқадарё, Бухоро, Хоразм, Сурхондарё, Жиззах, Сирдарё, Самарқанд вилоятларида ўтказилди ҳамда яқин кунларда республикамизнинг қолган барча вилоятларида ўтказилиши режалаштирилган.

В Республики Каракалпакстан состоялась очередная презентация "Roadshow"
В целях ускорения работ в регионах по разъяснению и продвижению сути настоящего постановления, 16 августа текущего года Агентством по управлению государственными активами проведено очередное «Roadshow» (презентация) государственных активов, подлежа приватизации в Республики Каракалпакстан, в частности государственных долей в предприятиях, пустующих государственных объектов и земельных участков.
Данное мероприятие прошло под руководством заместителя директора Агентства по управлению государственными активами Бекзод Усманова, начальника территориального управления Агентства по управлению государственными активами в Республики Каракалпакстан Максуда Раджабова, а также заместителя председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан Расула Зарикеева.
Участники "Roadshow" были проинформированы о проделанной работе в Республики Каракалпакстан за 2022 год, в частности территориальным управлением Агентства госактивов на аукционные торги было выставлено 126 государственных активов, из которых 31 актива были проданы за 10,1 млрд.сумов с условием рассрочки оплаты. Кроме того, в течение 2022 года на электронные онлайн-аукционы для предпринимателей и граждан выставлено 3099 земельных участков площадью 251,5 га, из них проданы 1311 земельных участков площадью 121,9 га за 22,9 млрд.сумов.
При этом, в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 24 марта 2023 года №ПП-102, на мероприятии представлены 114 государственных активов и активов хозяйственных обществ с участием государства, из них 49 объектов недвижимости, выставляемые на публичные торги в Республики Каракалпакстан.
В ходе "Roadshow", прошедшего на высоком уровне и оживлённо с вопросами и ответами, заместитель директора Агентства госактивов Бекзод Усманова и другие ответственные руководители области ответили на ряд вопросов, заданных со стороны участников и представителей СМИ.
Вместе с тем, во второй половине дня для представителей СМИ был организован Пресс-тур по государственным активам в Республики Каракалпакстан и предоставлена информация о реализуемых проектах.
Данное мероприятие продолжится во всех районах и городах в Республики Каракалпакстан.
На сегодняшний день, подобные мероприятия проведены в Ферганской, Андижанской, Наманганской, Навоийской, Кашкадарьинской, Бухарской, Хорезмской, Сурхандарьинской, Джиззакской, Сырдарьинской, Самаркандской областях и Республики Каракалпакстан, а также будут проводиться в ближайшие дни во всех остальных областях республики и городе Ташкенте.