Қорақалпоғистон Республикасида навбатдаги «Roadshow» тақдимоти ўтказилди
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 24 мартдаги "Иқтисодиётда давлат иштирокини қисқартиришнинг қўшимча чора-тадбирлари тўғрисида"ги ПҚ-102-сонли қарорига мувофиқ, 1001 та корхонадаги давлат акция пакетлари ва 1046 та кўчмас мулк объектлари оммавий савдоларга чиқарилиши, шунингдек, 40 та йирик корхона ва банклардаги давлат улуши барча фуқаролар ва инвесторларга қатнашиш имконияти тақдим этиш мақсадида "битта акция-битта лот" тамойили асосида "Халқ IPО" орқали таклиф этилиши белгиланган.
Ҳудудларда мазкур қарор мазмун-моҳиятини тушинтириш ва тарғибот қилиш ишларини жадаллаштириш мақсадида, жорий йилнинг 16 август куни Давлат активларини бошқариш агентлиги томонидан Қорақалпоғистон Республикасида хусусийлаштирилиши белгиланган давлат активлари жумладан, корхоналардаги давлат улушлари, бўш турган давлат мулки объектлари ва сотилиши белгиланган ер участкалари тўғрисида навбатдаги "Roadshow" тақдимоти ўтказилди.
"Roadshow" тақдимоти Давлат активларини бошқариш агентлиги директори ўринбосари Бекзод Усмонов, Давлат активларини бошқариш агентлиги вилоят ҳудудий бошқармаси бошлиғи Махсуд Раджабов ҳамда Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши раиси ўринбосари Расул Зарикеев  бошчилигида бўлиб ўтди.
“Roadshow” иштирокчиларига Давактив агентлиги Қорақалпоғистон Республикаси ҳудудий бошқармаси томонидан 2022 йил хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ жами 126 та давлат активлари аукцион савдоларига чиқарилганлиги, шундан 31 та давлат активлари 10,1 млрд.сўм қийматга бўлиб-бўлиб тўлаш шарти билан сотилганлиги маълум қилинди. Бундан ташқари, 2022 йил давомида тадбиркорлар ва фуқаролар учун 3 099 та 251,5 гектар ер участкалари электрон онлайн-аукцион савдоларига чиқарилган бўлиб, шундан 1311 та 121,9 гектар ер участкалари 22,9 млрд.сўмга сотилишига эришилган.
Шу билан бирга, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 24 мартдаги ПҚ-102-сонли қарорига мувофиқ, оммавий савдоларда сотилиши белгиланган Қорақалпоғистон Республикасидаги жами 114 та давлат ва давлат иштирокидаги хўжалик жамиятларининг активлари, шундан 49 та кўчмас мулк объектлари яқиндан таништирилди.
Бундан ташқари, қатнашчиларга аввалдан доимий фойдаланиш ёки умрбод эгалик қилиш ҳуқуқи асосида ўзларига тегишли бўлган қишлоқ хўжалигига мўлжаллланмаган ер участкаларини хусусийлаштириш тартиби бўйича тушунтиришлар берилди.
Ўз ўрнида, Давактив агентлиги мутасаддилари томонидан қатнашчиларга «E-auksion» электрон савдо платформасидан фойдаланиш бўйича "мастер-класс" ўтказилиб, савдо платформасида шахсий кабинет очиш, онлайн электрон имзо олиш ва савдоларда қатнашиш учун аризалар бериш тартиблари ҳам назарий, ҳам амалий тушунтирилди.
Кўтаринки руҳда ва савол-жавобларга бой ўтган "Roadshow" давомида Давактив агентлиги директори ўринбосари Бекзод Усмонов ва вилоятнинг бошқа мутасадди раҳбарлари қатнашчилари ва ОАВ вакиллари томонидан берилган бир қатор саволларга жавоблар бериб ўтдилар.
Мазкур тадбир кейинги ўринларда Қорақалпоғистон Республикасининг барча туман ва шаҳарларида давом этади.
Шунингдек, шу каби тадбирлар бугунги кунга қадар Фарғона, Андижон, Наманган, Навоий, Қашқадарё, Бухоро, Хоразм, Сурхондарё, Жиззах, Сирдарё, Самарқанд вилоятларида ўтказилди ҳамда яқин кунларда республикамизнинг қолган барча вилоятларида ўтказилиши режалаштирилган.

Regular Roadshow was held in the Republic of Karakalpakstan
In order to accelerate the awareness and promotion of the content of this decree in the regions, on August 16 this year, the State Assets Management Agency held its regular "Roadshow" presentation of state assets to be privatized in the Republic of Karakalpakstan, in particular state shares in enterprises, state facilities and land plots.
The event was chaired by Deputy Director of the State Assets Management Agency Bekzod Usmonov, Head of territorial department of the State Assets Management Agency in the Republic of Karakalpakstan Maksud Radjabov and a Deputy Chairman of the Council of Ministers of the Republic Karakalpakstan Khokimiyat Rasul Zarikeev.
The "Roadshow" participants were informed about the work carried out in the Republic of Karakalpakstan in 2022. Particularly, the territorial department of the State Assets Management Agency offered 126 state assets for public auction and 31 assets were sold for 10,1 billion soums with condition of payment in installments. Moreover, during 2022, 3099 land plots with total area of 251,5 hectares were e-auctioned for entrepreneurs and individuals and 1 311 land plots with total area of 121,9 hectares were sold for 22,9 billion soums.
At the same time, in accordance with Presidential Decree №PD-102 from March 24, 2023, at the event were presented 114 state assets and assets of enterprises with state participation, as well as 49 real estate objects, which are oferred for public auction in the Republic of Karakalpakstan.
During the "Roadshow" which was held at a high level and lively with questions and answers, the deputy director of the State Assets Management Agency Bekzod Usmonov and other responsible executives of the region answered a number of questions from the participants and the mass media.
At the same time, in the second half of the day, a Press Tour was organized for the media representatives to visit the state assets in the Republic of Karakalpakstan and provided information on the projects being implemented.
This event will continue in all districts and cities of the Republic of Karakalpakstan.
As of today, similar events have been held in Fergana, Andijan, Namangan, Navai, Kashkadarya, Bukhara, Khorezm, Surkhandarya, Jizzakh, Siradryo, Samarkand regions and will also be held in the coming days in all other regions of the republic.