Ўзбекистон-Туркия бизнес форуми доирасида янги хусусийлаштириш дастури тақдимот қилинди
Туркия Республикаси Анқара шаҳрида бўлиб ўтаётган “Ўзбекистон-Туркия бизнес форуми” доирасида, жорий йил 6 июнь куни “Хусусийлаштириш – иқтисодий ислоҳотларнинг янги босқичи ва бизнес учун имкониятлар” мавзусида панел сессия ўтказилди.
Сессияда Давактив агентлиги директори Акмалхон Ортиков тақдимот билан иштирок этиб, турк компанияларига ва ишбилармон соҳа вакилларига Ўзбекистонда хусусийлаштириш соҳасида эришилган натижалар, келгусидаги истиқболли режалар, жумладан, янги хусусийлаштириш дастури доирасида оммавий савдоларга чиқарилиши белгиланган давлат ва давлат иштирокидаги корхоналар активлари ҳамда савдо жараёнларида иштирок этиш тартиблари тўғрисида батафсил маълумотлар бериб ўтди.
Шу ўринда, Ўзбекистон Республикасининг “Давлат мулкини бошқариш тўғрисида”ги ва “Давлат мулкини хусусийлаштириш тўғрисида”ги Қонунлари қабул қилинганлиги ҳамда мазкур норматив-ҳуқуқий базанинг такомиллаштирилиши хорижий ва маҳаллий инвесторлар учун бир қатор имконият ва енгилликларни яратиб берганлиги алоҳида таъкидланди.
Шу билан бирга, тақдимот давомида мамлакатимизда хорижий инвесторлар учун яратилаётган шароитлар юзасидан тушунтириш берилиб, бизнес вакилларини Ўзбекистондаги хусусийлаштириш жараёнларида фаол қатнашишга таклиф этилди. Ўз ўрнида, хусусийлаштириладиган йирик давлат активлари, шунингдек, Туркиянинг тўқимачилик соҳасидаги тадбиркорларига ишлаб чиқариш заводларини кўчириши ва релокация қилиши мумкин бўлган, майдони 300 кв.метрдан 90 минг кв.метргача бўлган ҳамда барча тегишли инфратузилмаси мавжуд объектларнинг инвестиция тизерлари тарқатилди.
Тадбир якунида қатнашчилар ва ОАВ вакиллари томонидан берилган бир қатор саволларга батафсил жавоблар берилди.

Презентована новая программа приватизации в рамках Бизнес-форума Узбекистан-Турция
6 июня текущего года в рамках «Бизнес-форума Узбекистан-Турция» в г.Анкара Турецкой Республики состоялась панельная сессия на тему «Приватизация – новый этап экономических реформ и возможности для бизнеса».
В ходе сессии директор Агентства госактивов Акмалхон Ортиков принял участие с презентацией и рассказал турецким компаниям и представителям бизнес-сектора о достигнутых результатах в сфере приватизации в Узбекистане, перспективных планах на будущее, в том числе предоставил подробную информацию об активах государства и предприятий с государственным участием, подлежащие приватизации через публичные торги в рамках новой программы приватизации, а также о процедурах участия в торгах.
Было подчеркнуто, что совершенствование законодательной базы принятием Законов Республики Узбекистан «Об управлении государственным имуществом» и «О приватизации государственного имущества» создало ряд возможностей и удобств для иностранных и местных инвесторов.
Вместе с тем, в ходе презентации были разъяснены создаваемые для иностранных инвесторов условия, а также представители бизнеса были приглашены  к активному участию в процессах приватизации в нашей стране. Кроме того, были распространены инвестиционные тизеры подлежащих приватизации крупных государственных активов, а также турецким предпринимателям в сфере текстиля представлены объекты площадью от 300 до 90 000 квадратных метров со всей соответствующей инфраструктурой, куда они смогут переместить и релоцировать свои производственные предприятия.
В завершение мероприятия были даны подробные ответы на ряд вопросов, заданных участниками и представителями СМИ.