Ўзбекистон-Туркия бизнес форуми доирасида янги хусусийлаштириш дастури тақдимот қилинди
Туркия Республикаси Анқара шаҳрида бўлиб ўтаётган “Ўзбекистон-Туркия бизнес форуми” доирасида, жорий йил 6 июнь куни “Хусусийлаштириш – иқтисодий ислоҳотларнинг янги босқичи ва бизнес учун имкониятлар” мавзусида панел сессия ўтказилди.
Сессияда Давактив агентлиги директори Акмалхон Ортиков тақдимот билан иштирок этиб, турк компанияларига ва ишбилармон соҳа вакилларига Ўзбекистонда хусусийлаштириш соҳасида эришилган натижалар, келгусидаги истиқболли режалар, жумладан, янги хусусийлаштириш дастури доирасида оммавий савдоларга чиқарилиши белгиланган давлат ва давлат иштирокидаги корхоналар активлари ҳамда савдо жараёнларида иштирок этиш тартиблари тўғрисида батафсил маълумотлар бериб ўтди.
Шу ўринда, Ўзбекистон Республикасининг “Давлат мулкини бошқариш тўғрисида”ги ва “Давлат мулкини хусусийлаштириш тўғрисида”ги Қонунлари қабул қилинганлиги ҳамда мазкур норматив-ҳуқуқий базанинг такомиллаштирилиши хорижий ва маҳаллий инвесторлар учун бир қатор имконият ва енгилликларни яратиб берганлиги алоҳида таъкидланди.
Шу билан бирга, тақдимот давомида мамлакатимизда хорижий инвесторлар учун яратилаётган шароитлар юзасидан тушунтириш берилиб, бизнес вакилларини Ўзбекистондаги хусусийлаштириш жараёнларида фаол қатнашишга таклиф этилди. Ўз ўрнида, хусусийлаштириладиган йирик давлат активлари, шунингдек, Туркиянинг тўқимачилик соҳасидаги тадбиркорларига ишлаб чиқариш заводларини кўчириши ва релокация қилиши мумкин бўлган, майдони 300 кв.метрдан 90 минг кв.метргача бўлган ҳамда барча тегишли инфратузилмаси мавжуд объектларнинг инвестиция тизерлари тарқатилди.
Тадбир якунида қатнашчилар ва ОАВ вакиллари томонидан берилган бир қатор саволларга батафсил жавоблар берилди.

On 6 June this year, within the framework of ‘Uzbekistan-Turkey Business Forum’ in Ankara, Republic of Turkey, a panel session on ‘Privatization - a new stage of economic reforms and opportunities for business’ was held.
During the session, Akmalkhon Ortikov, Director of UzSAMA, took part with the presentation and informed Turkish companies and representatives of the business sector about the achieved results in the sphere of privatization in Uzbekistan, promising plans for the future, including detailed information about the assets of the state and state-owned enterprises, which are planned to be put up for public sale within the framework of the new privatization programm, as well as about the procedures of participation in the sales process.
It was stressed that the Laws of the Republic of Uzbekistan ‘On Management of State Property’ and ‘On Privatisation of State Property’ have been adopted and the improvement of this legislative framework has created a number of opportunities and conveniences for foreign and local investors.
At the same time, during the presentation, the conditions created for foreign investors in our country were explained and business representatives were invited to actively participate in the privatization processes in Uzbekistan. In addition, investment teasers on large state assets to be privatised were distributed, and Turkish textile entrepreneurs were given information about facilities with an area of 300 to 90,000 square metres with all relevant infrastructure where they can relocate and transfer their production facilities.
At the end of the event, a number of questions asked by the participants and media representatives were answered in detail.