Президентнинг Ўзбекистон халқига Мурожаатномасида хусусийлаштириш жараёнлари
Жорий йил 20 декабрь куни Ўзбекистон Республикаси Президентининг Олий Мажлисга ва Ўзбекистон халқига Мурожаатномасида хусусийлаштириш жараёнларига ҳам алоҳида тўхталиб ўтилди, хусусан:
“Шу билан бирга, фаол инвестициялар жалб қилишда хусусийлаштириш ва давлат-хусусий шерикчилик имкониятларидан тўлиқ ва самарали фойдаланиш зарур.
Келаси йили “катта хусусийлаштириш”ни бошлаймиз, 1 мингга яқин корхоналар савдога чиқарилади.
Бугун кўнглимдаги битта ниятимни сизларга очиқ айтмоқчиман. Менинг катта ниятим - юртдошларимиз орасида 100 минглаб мулкдорлар, акциядорлар пайдо бўлсин. Одамларимиз ўз омонатларини инвестиция қилиб, юқори даромадларга эга бўлсин.
Шунинг учун, топшириқ бердим. Кейинги йилда энг йирик 10 та компаниялар ва тижорат банкларимизни акциялари ўз аҳолимиз учун очиқ ва шаффоф савдога чиқарилади.
Бу чинакам халқ "Ай-Пи-О"си бўлишига ишонаман.
Шу борада илгари ҳам айтган гапимни такрорлашни ўринли деб биламан: халқ бой бўлса, давлат ҳам бой қудратли бўлади.” – Шавкат Мирзиёев.

Приватизационные процессы в Послании Президента народу Узбекистана
20 декабря текущего года в Послании Президента Республики Узбекистан Олий Мажлису и народу Узбекистана были отдельно затронуты процессы приватизации, в частности:
«При этом необходимо в полной мере и эффективно использовать возможности приватизации и государственно-частного партнерства в привлечении активных инвестиций.
В следующем году мы начнем «большую приватизацию», на продажу будет выставлено около 1000 предприятий.
Сегодня я хочу поделиться с вами об одном намерении в моем сердце. Мое большое намерение состоит в том, чтобы среди наших соотечественников появились 100 тысяч собственников и акционеров. Пусть наши люди вкладывают свои сбережения и получают высокую прибыль.
Поэтому я дал поручение. В следующем году акции наших 10 крупнейших компаний и коммерческих банков будут выставлены на открытые и прозрачные торги, в которых смогут принять участие все наши граждане.
Уверен, это по-настоящему будет народное «IPO».
В связи с этим считаю уместным повторить сказанное мной ранее: если народ будет богатым, то и государство будет богатым и могущественным.» - Шавкат Мирзиёев.