“UZ CНASYS” МЧЖ устав капиталидаги давлат улушининг очиқ савдо жараёнлари юзасидан ахборот
Давактив агентлиги томонидан жорий йил 16 ноябрь куни чоп этилган эълонга мувофиқ, “UZ CHASYS” МЧЖ устав капиталидаги 70% давлат улушини (кейинги ўринларда – "Актив") хусусийлаштириш жараёнининг Активни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (Express of Interest) босқичи бошланган.
Аввал маълум қилинганидек, ушбу Активни хусусийлаштириш жараёнини илғор халқаро тажриба асосида амалга ошириш учун “Portfolio Investments” (кейинги ўринларда – "Консультант") компанияси хусусийлаштириш бўйича Консультант сифатида жалб этилган.
Аризаларни қабул қилиш жараёни доирасида, Консультант томонидан кенг қамровли маркетинг ишлари амалга оширилди, жумладан, инвестиция тизерлари салоҳиятли инвесторларга юборилди. Натижада, 2024 йил 17 декабрга қадар 2 нафар халқаро инвесторлар томонидан сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш тўғрисидаги аризалар Консультантга келиб тушган.
Консультант томонидан Активни сотиб олиш нархи бўйича Мажбуриятга эга бўлган таклифлар (BO) 2025 йил 31 январь соат 23:59 (Тошкент вақти билан)га қадар қабул қилинади.
Шу билан бирга, мазкур муддатга қадар талабгорлар томонидан E-auksion электрон савдо платформасида очиладиган шахсий кабинетлари орқали Мажбуриятга эга бўлган таклифларининг камида 1 фоизини кафолатли тўлов (закалат) сифатида ўтказиш талаб этилади. Бунда, мазкур кафолат тўлови (закалат) жараён якунида иштирокчиларга қайтарилади, хусусийлаштириш жараёни ғолиби бўлган талабгорнинг кафолат тўлови (закалати) – сотиб олиш тўловининг бир қисми сифатида Хусусийлаштириш жамғармасига ўтказилади.
Давактив агентлиги хусусийлаштириш жараёнига қизиқиш билдирган ва аризалар топширган барча иштирокчиларга миннатдорчилик билдиради ҳамда Активни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш босқичидан муваффақиятли ўтган талабгорлар билан жараённинг навбатдаги босқичида конструктив ҳамкорликка ишонч билдиради.
Ушбу эълон ёки унинг мазмунининг бирон-бир қисми мазкур эълон чоп этилишидан келиб чиқиб тахмин қилиниши мумкин бўлган Давактив агентлиги ва “Portfolio Investments”нинг Активни сотиш билан боғлиқ бирор-бир шаклдаги мажбурияти сифатида талқин қилинмаслиги керак. Давактив агентлиги ва “Portfolio Investments” ўз хоҳишига кўра ҳар қандай вақтда ва ҳар қандай муносабатда, биргаликдаги ёки шахсий жавобгарликни ўз зиммаларига олмасдан:
(ii) турли хил манфаатдор томонлар учун турли хил тартиб-қоидалар бўйича иш тутиш ва/ёки Давактив агентлиги ва “Portfolio Investments” томонидан кўзда тутилган режа-жадвал ва тартиб доирасида исталган бошқа потенциал харидорни (харидорларни) олдиндан огоҳлантирмасдан чиқариб ташлаган ҳолда бир ёки бир нечта потенциал харидорлар билан музокаралар олиб бориш;

Information on the open sales process of state share in the authorized capital of “UZ CHASYS” LLC
According to the published announcement on November 16 this year, the State Assets Management Agency organized the stage of Expression of Interest of the privatization process of 70% state share in the authorized capital of “UZ CHASYS” LLC (hereinafter - the “Asset”).
As previously reported, Portfolio Investments (hereinafter - the “Consultant”) was engaged as a privatization consultant to conduct the privatization process of the Asset based on international best practices.
As part of this stage, the Consultant conducted extensive marketing activities, including sending investment teasers to potential investors. As a result, the Consultant received applications from 2 international investors expressing interest in the acquisition by December 17, 2024.
• Sufficient financial resources to acquire the Asset.
As a result of the analysis of the received applications by the Consultant, all applicants were found to be fully compliant with the above criteria.
In addition, all applicants will receive individual Process letters from the Consultant with detailed descriptions of the next stage of the privatization process.
Information about the next stage of the process:
After signing the Non-Disclosure Agreements (NDA), participants will be given access to a Virtual Data Room (VDR) containing detailed financial, legal and operational information on the Asset, including an analytical report prepared by the Consultant for the preparation of their Binding Offers (BO).
Binding Offers (BO) are accepted by Consultant until 23:59 (Tashkent time) January 31, 2025.
Moreover, before this deadline, the applicants are required to transfer not less than 1% of the amount of the proposed Binding Offer as a guarantee payment through their personal account in the electronic trading platform “E-auksion”. This guarantee payment (deposit) will be returned to the participants upon completion of the process. However, for the winner of the privatization process, this payment will be counted as part of the redemption payment and transferred to the Privatization Fund.
The personal account and payment account indicators opened on the electronic trading platform “E-auksion” will be sent to the participants by the Consultant through individual letters (Process letter) regarding the sales process.
The State Assets Management Agency expresses gratitude to all participants who have shown interest in the privatization process and submitted applications, and also expresses confidence in further constructive cooperation with applicants who have successfully passed the “Expression of Interest” stage.