Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлиги томонидан жорий йил 8 август куни чоп этилган эълонга мувофиқ, “UZPAYNET” МЧЖ устав капиталидаги 100 фоиз давлат улушини рақобатга асосланган сотув жараёнининг Активни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (Express of interest) босқичи бошланган.
Аввал маълум қилганимиздек, ABRAU CAPITAL ва CENTIL компаниялар консорциуми ушбу Битим бўйича Давактив агентлигининг хусусийлаштириш бўйича етакчи маслаҳатчи сифатида жалб этилган.
Шу билан бирга, Ягона миллий баҳолаш стандарти талаблари доирасида мазкур акциялар пакетининг бозор қийматини аниқлаш мақсадида, Давактив агентлиги Ўзбекистон Республикаси ҳудудида баҳолаш фаолиятини юритиш ҳуқуқига эга бўлган баҳоловчи ташкилотларни жалб қилиш юзасидан “etender.uzex.uz” электрон платформасида ўтказилган очиқ ва шаффоф танлов натижаларига мувофиқ, “Baholash va Konsulting Markazi” МЧЖ мустақил баҳоловчи ташкилот сифатида жалб этилган. Бугунги кунда мустақил баҳоловчи томонидан белгиланган тартибда баҳолаш ишлари амалга оширилмоқда.
Компаниянинг хусусийлаштириш жараёнлари доирасида ABRAU CAPITAL ва CENTIL компаниялар консорциуми томонидан кенг қамровли маркетинг ишлари амалга оширилди, жумладан, инвестиция тизерлари салоҳиятли инвесторларга юборилди. Натижада, 2022 йил 7 сентябрга қадар Ўзбекистон ва бошқа МДҲ давлатлари ва Европа мамлакатидан 7 нафар халқаро ва маҳаллий инвесторлар томонидан сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (Express of interest) тўғрисидаги аризалар ABRAU CAPITAL ва CENTIL компаниялар консорциумига келиб тушган.
Давактив агентлиги ҳамда хусусийлаштириш бўйича маслаҳатчи томонидан келиб тушган барча аризалар қуйидаги мезонлар бўйича сараланди:
• Талабгор (консорциум ҳолатида, консорциум аъзоларидан ҳеч бири) ва унинг тегишли шахсларидан ҳеч бири Европа Иттифоқи, Буюк Британия ва АҚШнинг, шунингдек йирик халқаро молия институтларининг (Жаҳон банки, Европа тикланиш ва тараққиёт банки, Осиё тараққиёт банки) санкциялари рўйхатига киритилмаганлиги.
ABRAU CAPITAL ва CENTIL компаниялар консорциуми томонидан келиб тушган аризалар юқоридаги мезон талаблари асосида чуқур ўрганилди ва барча талабгорларнинг мувофиқлиги аниқланди.
Шунга кўра, Активни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (Express of interest) босқичидан мувофаққиятли ўтган талабгорлар хусусийлаштириш жараёнларининг келгуси Мажбуриятга эга бўлмаган таклиф (NBO) қабул қилиш босқичида иштирок этиш учун таклиф қилинди ва кейинги ўринларда уларга ушбу босқич жараёнлари тўғрисидаги хат (Process Letter) юборилади.
Хусусийлаштириш жараёнларида келгусидаги ўз иштирокини тасдиқлаш учун, ушбу талабгорлар билан Ахборотларни ошкор этмаслик тўғрисидаги битим (NDA)ни имзолаш таклиф этилади, сўнгра уларга маслаҳатчи томонидан тайёрланган Активни сотиб олиш нархи бўйича индикатив мажбуриятга эга бўлмаган таклифларни тайёрлаш учун зарур бўлган ахборотни ўз ичига олган дастлабки маълумотлар тўплами (Information Memorandum) билан танишиш имконияти берадиган виртуал маълумотлар хонаси (VDR) га кириш имконияти берилади. Ушбу маълумотлар тўплами Активнинг хўжалик фаолияти таснифи, шунингдек тарихий ва прогнозли молиявий кўрсаткичлари каби ахборотларни ўз ичига олади.
Шунингдек, ABRAU CAPITAL ва CENTIL компаниялар консорциуми томонидан “UZPAYNET” МЧЖ устав капиталидаги 100 фоиз давлат улушини сотиб олиш нархи бўйича мажбуриятга эга бўлмаган таклифларни (NBO) жорий йил 24 октябрга қадар қабул қилинади.
Давактив агентлиги хусусийлаштириш жараёнига қизиқиш билдирган ва аризалар топширган барча иштирокчиларга миннатдорчилик билдиради ҳамда Активни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш босқичидан мувафаққиятли ўтган талабгорлар билан келгусидаги конструктив ҳамкорликни шаффоф муҳитда давом эттиради.
Давактив агентлиги хусусийлаштириш жараёнининг шаффофлиги, очиқлиги ва тенг рақобат муҳитини таъминлашнинг барча чораларини кўради ва унинг ҳар бир босқичи тўғрисида ахборот бериб боради.

Информация о процессе приватизации 100-процентной государственной доли в уставном капитале ООО «UZPAYNET»
Согласно объявлению, опубликованному Агентством по управлению государственными активами Республики Узбекистан от 8 августа текущего года, начался этап выражения заинтересованности по приобретению Актива (Express of interest) по конкурентному процессу продажи 100 процентной государственной доли в уставном капитале ООО «UZPAYNET» (далее - «Компания»)
Как мы сообщали ранее, в рамках данного Соглашения, в качестве ведущего консультанта по приватизации Агентства госактивов, был привлечен консорциум компаний ABRAU CAPITAL и CENTIL.
При этом, в целях определения рыночной стоимости данного пакета акций в рамках требований Единого национального стандарта оценки, по результатам открытого и прозрачного конкурса, проводимого на электронной платформе «etender.uzex.uz» по привлечению оценочных организаций, имеющих право осуществлять оценочную деятельность на территории Республики Узбекистан, Агентством госактивов в качестве независимой оценочной организации привлечено ООО «Baholash va Konsulting Markazi». На сегодняшний день оценочные работы проводятся независимым оценщиком в установленном порядке.
В рамках процесса приватизации Компании консорциумом компаний ABRAU CAPITAL и CENTIL проведена масштабная маркетинговая деятельность, включая рассылку инвестиционных тизеров потенциальным инвесторам. В результате, консорциумом компаний ABRAU CAPITAL и CENTIL на 7 сентября 2022 года получено 7 заявок на выражение заинтересованности (Express of Interest) от международных и местных инвесторов из Узбекистана и других стран СНГ и Европы.
Все заявки, полученные Агентством госактивов и Консультантом по приватизации, отобраны в соответствии со следующими критериями:
• заявитель (в случае консорциума - ни один из участников консорциума) и ни одно из связанных с ним лиц не включены в санкционный список Европейского союза, Великобритании и США, а также крупных международных финансовых институтов (Всемирный банк, Европейский банк реконструкции и развития, Азиатский банк развития).
По итогам тщательного изучения заявок, поступивших в консорциум компаний ABRAU CAPITAL и CENTIL , определено их соответствие к требованиям вышеперечисленных критериев.
Соответственно, заявители, успешно прошедшие этап выражения заинтересованности в приобретении Актива (Express of interest), приглашены к участию в следующем этапе процесса приватизации по приёму необязывающих предложений (NBO), и соответственно им будет направлено письмо (Process Letter) о процессах данного этапа.
В целях подтверждения их будущего участия в процессе приватизации, предлагается подписать с этими претендентами Соглашение о неразглашении данных (NDA), затем будет предоставлен доступ в виртуальную комнату данных (VDR), которая позволит им ознакомиться с информационный меморандумом (Information Memorandum), подготовленным международным консультантом, который содержит информацию, необходимую для подготовки индикативных необязывающих предложений для покупки Актива. Этот информационный меморандум включает материалы, как описание хозяйственной деятельности Компании, так и исторические и прогнозные финансовые показатели.
Также, консорциумом компаний ABRAU CAPITAL и CENTIL будут приниматься необязывающие предложения (NBO) по цене приобретения 100 процентной государственной доли в уставном капитале ООО «UZPAYNET» до 24 октября текущего года.
Агентство госактивов принимает все меры для обеспечения прозрачности, открытости и равной конкурентной среды процесса приватизации и предоставляет информацию о каждом из его этапов.