Наманган вилоятида навбатдаги “Roadshow” тақдимоти ўтказилди
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 24 мартдаги “Иқтисодиётда давлат иштирокини қисқартиришнинг қўшимча чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ-102-сонли қарорига мувофиқ, 1001 та корхонадаги давлат акция пакетлари ва 1046 та кўчмас мулк объектлари оммавий савдоларга чиқарилиши, шунингдек, 40 та йирик корхона ва банклардаги давлат улуши барча фуқаролар ва инвесторларга қатнашиш имконияти тақдим этиш мақсадида «битта акция – битта лот» тамойили асосида «халқчил IPO» орқали таклиф этилиши белгиланган.
Ҳудудларда мазкур қарор мазмун-моҳиятини тушинтириш ва тарғибот қилиш ишларини жадаллаштириш мақсадида, жорий йилнинг 19 май куни Давлат активларини бошқариш агентлиги томонидан Наманган вилоятида хусусийлаштирилиши белгиланган давлат активлари жумладан, корхоналардаги давлат улушлари, бўш турган давлат мулки объектлари ва сотилиши белгиланган ер участкалари тўғрисида навбатдаги “Roadshow” тақдимоти ўтказилди.
“Roadshow” тақдимоти Давлат активларини бошқариш агентлиги директори ўринбосари Алишер Миралиев, Давлат активларини бошқариш агентлиги вилоят ҳудудий бошқармаси бошлиғи Бекзод Матмусаев ҳамда вилоят ҳокимининг биринчи ўринбосари Акром Абдуҳамидов бошчилигида бўлиб ўтди.
“Roadshow” иштирокчиларига Давактив агентлиги Наманган вилояти ҳудудий бошқармаси томонидан 2022 йил давомида хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ жами 308 та давлат активлари аукцион савдоларига чиқарилганлиги, шундан 42 та давлат активлари 44,3 млрд. сўм қийматга бўлиб-бўлиб тўлаш шарти билан сотилганлиги маълум қилинди. Бундан ташқари, 2022 йил давомида тадбиркорлар ва фуқаролар учун 3175 та 63,1 гектар ер участкалари электрон онлайн-аукцион савдоларига чиқарилган бўлиб, шундан 734 та 8,9 гектар ер участкалари 12,9 млрд.сўмга сотилишига эришилган.
Шу билан бирга, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 24 мартдаги ПҚ-102-сонли қарорига мувофиқ, оммавий савдоларда сотилиши белгиланган Наманган вилоятидаги жами 49 та давлат ва давлат иштирокидаги хўжалик жамиятларининг активлари, шундан 36 та кўчмас мулк объектлари, жумладан, "битта акция – битта лот" тамойили асосида “халқчил IPO”га чиқарилиши яқиндан таништирилди.
Ўз ўрнида, Давактив агентлиги мутасаддилари томонидан қатнашчиларга “E-auksion” электрон савдо платформасидан фойдаланиш бўйича мастер-класс ўтказилиб, савдо платформасида шахсий кабинет очиш, онлайн электрон имзо олиш ва савдоларда қатнашиш учун аризалар бериш тартиблари ҳам назарий, ҳам амалий тушунтирилди.
Кўтаринки руҳда ва савол-жавобларга бой ўтган “Roadshow” давомида Давактив агентлиги директори ўринбосари Алишер Миралиев ва вилоятнинг бошқа мутасадди раҳбарлари тадбир қатнашчилари ва ОАВ вакиллари томонидан берилган бир қатор саволларга батафсил жавоблар бериб ўтдилар.
Шу каби тадбирлар йил давомида республикамизнинг барча вилоятларида, Тошкент шаҳрида ва Қорақалпоғистон Республикасида ўтказилиши режалаштирилган.

В Наманганской области состоялась очередная презентация «Roadshow»
В целях ускорения работ в регионах по разъяснению и продвижению сути настоящего постановления, 19 мая текущего года Агентством по управлению государственными активами проведено очередное «Roadshow» (презентация) государственных активовподлежащих приватизации в Наманганской области, в частности государственных долей в предприятияхпустующих государственных объектов и земельных участков.
Данное мероприятие прошло под руководством заместителя директора Агентства по управлению государственными активами Алишера Миралиева, начальника территориального управления Агентства по управлению государственными активами в Наманганской области Бекзода Матмусаева, а также первого заместителя хокима Наманганской области Акрома Абдуҳамидова.
Участники «Roadshow» были проинформированы о проделанной работе в Наманганской области за 2022 год, в частности территориальным управлением Агентства госактивов на аукционные торги было выставлено 308 государственных активов, из которых 42 актива были проданы за 44,3 млрд.сумов с условием рассрочки оплаты. Кроме того, в течение 2022 года на электронные онлайн-аукционы для предпринимателей и граждан выставлено 3175 земельных участков площадью 63,1 га, из них проданы 734 земельных участков площадью 8,9 га за 12,9 млрд.сумов.
При этом, в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 24 марта 2023 года №ПП-102, на мероприятии представлены 49 государственных активов и активов хозяйственных обществ с участием государства, из них 36 объектов недвижимости, выставляемые на публичные торги в Наманганской области, в том числе пакеты акций выставляемые на народное IPO по принципу «одна акция - один лот».
В свою очередь, сотрудники Агентства госактивов провели «мастер-класс» по использованию электронной торговой платформы «E-auksion» и подробно объяснили, как теоретически, так и практически, процедуры открытия личного кабинета на платформе, получения электронной подписи в режиме онлайн и участия на торгах.
В ходе «Roadshow», прошедшего на высоком уровне и оживлённо с вопросами и ответами, заместитель директора Агентства госактивов Алишер Миралиев и другие ответственные руководители области ответили на ряд вопросов, заданных со стороны участников и представителей СМИ.
Вместе с тем, во второй половине дня для представителей СМИ был организован Пресс-тур по государственным активам в Наманганской области и предоставлена информация о реализуемых проектах.