Аввал хабар берилганидек, тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ, “YO'LREFTRANS” АЖ (кейинги ўринларда – “Эмитент”) устав капиталидаги 51,0 фоиз давлат улушини (кейинги ўринларда – “Акция пакети”) хусусийлаштириш белгиланган.
Дастлабки савдо жараёнлари Winvestment Consult консалтинг компанияси маслаҳатчилигида олиб борилган бўлиб, савдо жараёнларида иштирок этган талабгорларнинг таклифлари консультант томонидан Акция пакетининг нарх кутилмасидан паст бўлганлиги учун, савдо механизмини ўзгартириш тўғрисида тегишли қарор қабул қилинган.
Шунга кўра, хусусийлаштириш жараёнлари “Тошкент” Республика фонд биржасининг МҚҚМП Nego савдо платформаси (кейинги ўринларда – “Савдо платформаси”)да сотувчининг инвестиция воситачиси орқали амалга оширилади.
• “YO’LREFTRANS” АЖ – юкларни ташиш бўйича маҳаллий ва халқаро шаҳарлараро логистика хизмати, изотермик вагонларни ижарага бериш ишларини ташкил қилувчи компания ҳисобланади.
• Корхонанинг юридик манзили – Сирдарё вилояти, Сирдарё тумани, Гулистон кўчаси, 351-уй.
• Савдога чиқарилаётган акцияларнинг эмитент устав фондидаги фоизи – 51,0 фоиз;
• Савдога чиқарилаётган акцияларининг умумий сони – 11 162 528 дона (оддий) акция;
• Бир дона акциянинг номинал қиймати – 1 000 (бир минг) сўм;
• Бир дона акциянинг савдога қўйишдаги бошланғич нархи – 8 880,34 (саккиз минг саккиз юз саксон) сўм 34 тийин;
• Активнинг бошланғич нархи – 99 126 992 000,0 (тўқсон тўққиз миллиард, бир юз йигирма олти миллион, тўққиз юз тўқсон икки минг) сўм;
• Эмитентнинг устав фонди миқдори - 21 887 309 000,0 (йигирма бир миллиард, саккиз юз саксон етти миллион уч юз тўққиз минг) сўм;
• Савдо ташкилотчиси – “Тошкент РФБ” АЖ;
Эмитент ҳақидаги барча маълумотлар, жумладан молиявий-иқтисодий кўрсаткичлар тўғрисидаги маълумотлар билан эмитентнинг расмий веб саҳифаси www.yolreftrans.uz ҳамда корпоратив ахборот ягона портали www.openinfo.uz саҳифаси орқали танишиш мумкин.
Савдолар “Тошкент” РФБнинг махсус платформаси, СППЗ NEGO- майдончасида 17.06.2024 йилдан бошланади (Тошкент РФБ савдоларидаги ҳавола).
Қўшимча маълумотлар учун Давлат активларини бошқариш агентлигининг Сирдарё вилояти ҳудудий бошқармасига (+99894-353-05-23) мурожаат қилишингиз мумкин.

Процессы приватизации 51,0 процента государственной доли в уставном капитале АО «YO'LREFTRANS» будет продолжено в Республиканской фондовой бирже «Ташкент»
Как сообщалось ранее, согласно соответствующей программе приватизации, предусмотрена приватизация 51 процента государственной доли (далее – «Пакет акций») в уставном капитале АО «YO'LREFTRANS» (далее – «Эмитент»).
Первоначально процессы продаж проводилось при консультации консалтинговой компании Winvestment Consult, и поскольку предложения претендентов, участвовавших в процессах продаж, оказались ниже ценовых ожиданий консультанта по пакету акций, было принято соответствующее решение об изменении механизма продаж.
• АО "YO'LREFTRANS" – компания, организующая локальные и международные междугородние логистические услуги по перевозке грузов, аренде изотермических вагонов.
• Юридический адрес предприятия – Сырдарьинская область, Сырдарьинский район, улица Гулистан, 351.
• Доля акций, предлагаемых к продаже в уставном фонде эмитента – 51,0 процент;
• Общее количество акций на продажу – 11 162 528 штук обыкновенных акций;
• Номинальная стоимость одной акции – 1 000 (одна тысяча) сум;
• Начальная цена одной акции на торгах – 8 880,34 (восемь тысяч восемьсот восемьдесят) сум 34 тийин;
• Первоначальная стоимость актива – 99 126 992 000,0 (девяносто девять миллиардов сто двадцать шесть миллионов девятьсот девяносто две тысячи) сум;
• Размер уставного фонда эмитента – 21 887 309 000,0 (двадцать один миллиард восемьсот восемьдесят семь миллионов триста девять тысяч) сум;
Официальный сайт эмитента, на котором размещена вся информация об эмитенте, включая информацию о финансово-экономических показателях www.yolreftrans.uz и Единый портал корпоративной информации www.openinfo.uz.
Процесс транзакции:
Торги начнутся 17.06.2024 на специальной платформе РФБ «Ташкент», площадке СППЗ NEGO. (Ссылка для участия на торгах на РФБ Ташкент).
Биржевая сделка будет осуществлена с заявителем с самой высокой ставкой, в соответствии с правилами биржи.
Для дополнительной информации можете обращаться в Териториальное управление Агентства по управлению государственным активами по Сырдарьинской области (+99894-353-05-23).