“Автоойна” МЧЖнинг очиқ савдо жараёнлари юзасидан ахборот
Тегишли хусусийлаштириш дастурларига асосан, Давактив агентлигининг 2024 йил 18 июлдаги эълонига мувофиқ, Автоойна” МЧЖ (кейинги ўринларда – “Актив”) устав капиталидаги 100% давлат улушини очиқ савдо жараёнлари бошланган.
Ўз навбатида, ушбу Активни хусусийлаштириш жараёнини илғор халқаро тажриба асосида амалга ошириш учун Portfolio Investments (кейинги ўринларда – "Консультант") компанияси хусусийлаштириш бўйича Консультант сифатида жалб этилган.
Аввал берилган ахборотга мувофиқ, Мажбуриятга эга бўлган таклифларни (BO) қабул қилиш босқичига ўтказилган 4 нафар талабгорларнинг қатъий нарх таклифлари жорий йил 17 октябрга қадар консультант томонидан қабул қилиниши белгиланган.
Мазкур муддат давомида Консультант томонидан 2 нафар талабгорларнинг Мажбуриятга эга бўлган таклифлари (BO) қабул қилинганлигини ва мазкур таклифлар Активнинг сотилиши мумкин бўлган бозор қийматдан паст бўлганлигини инобатга олиб, сотиш жараёнини Активни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (EoI) босқичидан давом эттирилади.
Шунга кўра, Давактив агентлиги барча манфаатдор томонлар ва салоҳиятли инвесторларга “Автоойна” МЧЖ устав капиталидаги давлат улушини хусусийлаштириш жараёнининг Активни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (Expression of Interest) босқичи муддати 2025 йил 20 январь куни соат 23:59 га (Тошкент вақти билан) қадар узайтирилганлигини маълум қилади.
Шу билан бирга, аввалги чоп этилган Активни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш босқичи бошланганлиги тўғрисидаги эълоннинг қолган барча бандлари ўзгаришсиз қолмоқда.

Информация о процессе открытых торгов ООО “Автоойна”
Согласно соответствующим программам приватизации и в соответствии с объявлением Агентства госактивов от 18 июля текущего года, начался процесс открытых торгов 100% государственной доли в уставном капитале ООО «Автоойна» (далее – «Актив»).
Компания «Portfolio Investments» (далее – «Консультант») была привлечена в качестве консультанта по приватизации для проведения процесса приватизации данного Актива на основе передового международного опыта.
Согласно ранее предоставленной информации, до 17 октября 2024 года было предусмотрено принятие Консультантом обязывающие ценовые предложения от 4 претендентов, прошедших на этап приема Обязывающих предложений (BO).
Учитывая, что в указанный срок Консультантом были приняты Обязывающие предложения (BO) от 2 претендентов и данные предложения оказались ниже ориентировочной рыночной стоимости Актива, процесс продажи будет продолжен с этапа выражения заинтересованности в приобретении Актива (Expression of Interest).
Учитывая вышеизложенное, а также с целью проведения процесса продажи в конкурентной среде, Агентство госактивов сообщает всем заинтересованным сторонам о продлении срока приёма заявок на выражение заинтересованности (Expression of Interest) до 23:59 (Ташкентское время) 20 января 2025 года.
Все остальные пункты предыдущего объявления о начале этапа выражения заинтересованности для приобретения Актива остаются без изменений.